Kultūra

2021.01.15 08:36

Žymiausia primabalerina Eglė Špokaitė švenčia jubiliejų: scena išlaisvina kaip niekas

LRT.lt2021.01.15 08:36

Šiandien, sausio 15-ąją, 50-metį švenčia baleto primadona, pedagogė, choreografė, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos bei kitų reikšmingų apdovanojimų laureatė Eglė Špokaitė. 

„Scena išlaisvina kaip niekas kitas“, – taip apie savo gyvenimo pasirinkimą – baletą – yra sakiusi Eglė.

Baigusi Nacionalinės M. K. Čiurlionio meno mokyklos baleto skyrių Eglė tapo Nacionalinio operos ir baleto teatro baleto soliste. Šiame teatre buvo sukurti įsimintini klasikinio ir neoklasikinio repertuaro vaidmenys spektakliuose Žizel, Gulbių ežeras, Miegančioji gražuolė, Romeo ir džiuljeta, Kopelija, Karmen, Ana Karenina, Raudonoji Žizel ir kiti.


Dirbo kuriant vaidmenis Tbilisio operos ir baleto teatre, Nacionalinėje Latvijos operoje, Nacionalinėje Suomijos baleto trupėje.

Ruošiant vaidmenis Eglė bendradarbiavo su aukščiausios tarptautinės klasės baleto ir meno meistrais tokiais kaip Ninel Kurgapkina, Ksenija Ter-Stepanova, Mistislavas Rostropovičius, Maja Pliseckaja, Eimuntas Nekrošius, Džeraldas Arpino, Georgijum Aleksidze, Alekseju Ratmanskiu, Borisu Eifmanu, Ala Sigalova, Eva Vycichovska, Kšyštofu Pastoru ir kitais.

Karjeros metu gastroliavo Latvijoje, Gruzijoje, Prancūzijoje, JAV, Rusijoje, Graikijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Ispanijoje, Egipte, Lenkijoje.

2009 m. kartu su Kristina Sliesoraitiene įkūrė „Eglės Špokaitės ir Kristinos Sliesoraitienės baleto mokyklą“ (vėliau – „Eglės Špokaitės baleto mokykla“).

Bostone susituokusi su mokslininku ir fotografu Dainiumi Mačikėnu, ji gyvena tarp Vilniaus ir San Diego. Su „Žydruoju Dunojumi“ debiutavo kaip choreogrfė, jo premjera įvyko Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Prieš penkerius metus Eglė Špokaitė įkūrė San Diego Baleto institutą.

„Jei visa tai koronaviruso pandemija truks ilgai, galbūt man iš viso bus sunku vėl atidaryti mokyklą. Juk čia yra biznis, ekonomika: reikia mokėti už patalpas, sales. Niekas nežino, kiek ši situacija truks ir kas bus ateityje“, – pirmojo karantino pradžioje nerimavo E. Špokaitė.

50-ojo gimtadienio proga garsi baleto artistė sulaukė prezidento Gitano Nausėdos, premjerės Ingridos Šimonytės ir kultūros ministro Simono Kairio sveikinimo.

Pasak šalies vadovo, baletas ženklina visą E. Špokaitės gyvenimą – nuo svajonės šokti, kūrybos aukštumų didžiosiose Lietuvos ir pasaulio teatrų scenose iki prasmingo pašaukimo mokyti.

„Aukščiausiais apdovanojimais įvertintas Jūsų kūrybinis kelias yra didelė dovana mūsų šalies menui ir kultūrai – jie nebeįsivaizduojami be Jūsų vardo, simbolizuojančio iš nepaprastos žmogaus stiprybės gimstantį šokio grožį ir lengvumą. Savo talentu, artistiška prigimtimi ir elegancija Jūs ne kartą scenoje sukūrėte stebuklą, leidote širdžiai kalbėti ir judesiu pasakėte daug daugiau, nei galima ištarti žodžiais“, – rašoma prezidento sveikinime.

Šalies vadovas E. Špokaitei palinkėjo gražių ir laimingų metų, drąsių svajonių apie naujus tikslus ir jų išsipildymo.

Kūrybos metas. Geltonasis tango...Baleto šokėjai E.Špokaitė ir M.Baužys

„Operos ir baleto teatro scenoje Jūs sukūrėte daugybę įsimintinų vaidmenų, kurie žavėjo ir iki šiol žavi Lietuvos ir kitų šalių žiūrovus. Įgimtu talentu, artistiškumu, plastiškumu ir nuosekliu darbu šokio meną pakylėjote į neregėtas aukštumas.

Aukštą meistriškumą esate ne kartą patvirtinusi pergalėmis prestižinių tarptautinių baleto konkursų scenose. Smagu, kad savo išmintį ir patirtį perduodate jaunajai kartai Jūsų įkurtame San Diego baleto institute. Mieloji Egle, nuoširdžiai sveikinu Jus gražaus jubiliejaus proga, linkiu toliau nešti savo šviesą ir visada tikėti galinga meno jėga“, – sakoma premjerės sveikinime.

„Tikriausiai daugeliui mūsų pagalvojus apie baletą pirmiausia mintyse iškyla Jūsų pavardė. Per savo karjerą sukūrėte daugybę įsimintinų vaidmenų – Žizel, Džuljetą, Aurorą, Karmen, Mariną, Dezdemoną, Aną Kareniną, Olimpiją. Savo preciziška šokio technika, emocingumu žavėjote žiūrovus visame pasaulyje, judesiais sugebėjote perteikti ne tik subtiliausius baleto šokio niuansus, bet ir vidines savo personažų būsenas. Džiaugiuosi, kad sukaupta patirtimi dalijatės su jaunąja karta tiek Lietuvoje, tiek už Atlanto, linkiu Jums ir toliau puoselėti neblėstančią kūrybinę ugnį“, – sveikinime sako kultūros ministras S. Kairys.

Už nuopelnus E. Špokaitė yra apdovanota Lietuvos kultūros ir teatro apdovanojimais: Lietuvos Nacionaline premija, Gedimino IV laipsnio ordinu, Valstybine Premija kultūros srityje, Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk”, ne kartą apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi, Scenos Švyturiu, taip pat M. Pliseckajos ir R. Ščedrino premija už sukurtų vaidmenų išskirtinumą.

Baleto artistė Eglė Špokaitė
Laiko portretai.  Eglė Špokaitė ir Povilas Budrys