Kultūra

2020.11.04 01:15

Mirė kompozitorius Faustas Latėnas

papildyta informacija apie atsisveikinimą
LRT.lt2020.11.04 01:15

Trečiadienio naktį mirė kompozitorius Faustas Latėnas. Šią žinią feisbuke pranešė jo duktė Elžbieta.

Anksčiau kompozitoriaus dukra E. Latėnaitė pranešė, kad ji ir dar 7 šeimos nariai susirgo COVID-19. Tačiau kol kas neskelbiama, ar tai lėmė F. Latėno mirtį.

Atsisveikinimas su velioniu Kompozitorių sąjungos namuose (A. Mickevičiaus g. 29, Vilniuje) vyks lapkričio 5 d. 12–19 val. ir lapkričio 6 d. 9–12 val. Lapkričio 5 d., 18 val. – šv. Mišios Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje (Sėlių g. 17).

Karstas išnešamas lapkričio 6 d. 12 val. Laidotuvės vyks Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje. Artimieji prašo pagarbą kompozitoriui išreikšti gėlės žiedu. Taip pat laikytis saugumo rekomendacijų, saugoti vieniems kitus.

64-erių F. Latėnas 1990–1991 metais vadovavo Vilniaus „Lėlės“ teatrui, 1995–1996 m. ėjo Lietuvos valstybinio akademinio dramos teatro direktoriaus pareigas, 2000–2005 metais vadovavo Vilniaus mažajam teatrui, kelis kartus ėjo kultūros viceministro pareigas, patarė Lietuvos Respublikos premjerams kultūros klausimais, buvo kultūros atašė Rusijoje.

Kompozitorius F. Latėnas sukūrė muziką ne vienam garsiam lietuviškam kino filmui.

Baigęs J. Gruodžio muzikos mokyklą, G. Kuprevičiaus kompozicijos klasę, F. Latėnas vėliau kompozicijos studijas tęsė tuometėje konservatorijoje pas E. Balsį.

F. Latėnas sukūrė kūrinių orkestrui, solo instrumentams, vokalui, chorui, filmams, bet daugiausia kūrė teatrui – sukūrė muziką keliems šimtams spektaklių.

Kompozitorius Latėnas įvertintas daugybe premijų: tarptautine K. Stanislavskio premija už muziką Eimunto Nekrošiaus, Rimo Tumino spektakliams, „Kristoforo“ prizu už muziką spektakliui „Nusišypsok mums, Viešpatie“. 2014 m. jam įteikta nacionalinė kultūros ir meno premija už Lietuvos teatro skambesį, muziką kaip visavertę teatrinio vyksmo dalyvę.

„Darnusis, talentingasis trio iširo... Kompozitoriui F. Latėnui iškeliavus kurti muzikos dangiškajam teatrui, tapo spengiančiai tylu režisieriaus Rimo Tumino ir scenografo Adomo Jacovskio kurtame scenos pasaulyje... Šiąnakt mus paliko iškilus kompozitorius, vienas iš Vilniaus mažojo teatro įkūrėjų, mylimas kolega.

F. Latėnas sukūrė muziką daugiau kaip 200 spektaklių, daugiau kaip 40 dokumentinių bei vaidybinių filmų, TV pastatymams. Fausto Latėno kūryba gyvuoja ir už teatro ribų, tačiau yra persmelkta visa apimančio teatro pojūčio. Kaip yra sakęs Rimas Tuminas, jis visada su savimi nešiojosi muziką, ji gimdavo anksčiau negu pats spektaklis...

Ilsėkitės ramybėje, brangus kompozitoriau...“, – rašoma Valstybinio Vilniaus mažojo teatro bendruomenės pranešime.

Eidamas 65-uosius mirė kompozitorius Faustas Latėnas

Užuojautą reiškia šalies vadovai

Užuojautą dėl netekties reiškia ir šalies vadovai. Pasak prezidento Gitano Nausėdos, Lietuva atsisveikina su ryškia talentinga asmenybe, svariai prisidėjusia prie teatrinės kultūros mūsų šalyje plėtros, sukūrusia teatro muzikos fenomeną, gebėjusia muzikine kalba unikaliai atskleisti spektaklio temą ir gylį, paversti muziką visaverte teatrinio vyksmo dalyve.

„Pažinojome F. Latėną kaip teatro žmogų, tačiau kompozitorius paliko ryškų pėdsaką ne tik Lietuvos kultūros padangėje, bet ir diplomatijoje, politiniame ir visuomeniniame gyvenime. Tai buvo aktyvus kultūros lauko formuotojas, simbolizavęs naujos nepriklausomos Lietuvos kultūros atgimimą“, – sakė šalies vadovas.

Jo teigimu, F. Latėnas palieka didžiulį įvairiapusišką muzikinį archyvą, jo kūriniai ir toliau skambės teatro, kino, koncertų salėse, juose autorius liks gyvas ateities kartoms.

„Jo nuopelnai valstybei buvo įvertinti Nacionaline kultūros ir meno premija už Lietuvos teatro skambesį, taip pat kitais svarbiais apdovanojimais. Kompozitorius buvo daugelio Lietuvos ir tarptautinių konkursų bei festivalių laureatas.

Dėl netekties šalies vadovas liūdi kartu su F. Latėno šeima, artimaisiais ir reiškia užuojautą visai Lietuvos kultūros bendruomenei“, – rašoma prezidento užuojautoje.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis savo ir Seimo vardu taip pat reiškia nuoširdžią užuojautą legendinio lietuvių kompozitoriaus F. Latėno artimiesiems.

„F. Latėnas savo darbais ne tik prisidėjo prie moderniosios Lietuvos muzikos istorijos, bet ir dėjo visas pastangas kuriant nepriklausomos Lietuvos kultūros sektorių ir teatrinę kultūrą jame. Jo vizija ir veikla liks kokybės ir gerovės standartais ateinančioms kartoms“, – teigia Seimo vadovas.

Kūrybos metas. Tarp juoko ir ašarų. Kompozitorius Faustas Latėnas: būdamas vienas aš negaliu mąstyti

Kaip teigia premjeras Saulius Skvernelis, šio žymaus menininko muzika skamba daugelyje teatro spektaklių, dokumentinių bei vaidybinių filmų, jautri ir emocionali kūryba itin vertinama akademinės muzikos gerbėjų.

„Kompozitorius taip pat visada domėjosi Lietuvos kultūros politika, prisidėjo prie strateginių sprendimų, meno sklaidos šalyje ir pasaulyje. Nuoširdžiai užjaučiu artimuosius, bičiulius, visus, kuriems teko laimė pažinoti šią iškilią asmenybę ir išvysti ryškią talento šviesą“, – sakoma premjero užuojautoje.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas teigia, kad kompozitorių mums visados primins daugybė spektaklių ir filmų, kuriuose skambėjo maestro muzika, nuvilnijusi per keletą žemynų.

„Nors pats kompozitorius jau seniai asmenines preferencijas buvo paskyręs teatro muzikai, jo kamerinė kūryba buvo ir yra mėgstama muzikos atlikėjų. F. Latėnas siekiamybe laikė savo muzika palengvinti mūsų būtį, kūryboje nuolat ieškojo naujų formų ir prasmių. Netekome originalaus, darbštaus, talentingo kompozitoriaus, kultūros politikos ir diplomatijos asmenybės, savo gyvenimą pavertusios skambesiu“, – sako ministras M. Kvietkauskas.


Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos 2013 metų laureatų pagerbimo vakaras
LRT studija Vilniaus knygų mugėje 2016. Knygos „Muzika kaip teatras: Kompozitorius Faustas Latėnas“ pristatymas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt