Kultūra

2020.07.27 20:59

Tramdydamas aukų ištroškusias Galvės dievybes, į ežerą panardino milžiniškas skulptūras: atėjo metas tai pakartoti

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.07.27 20:59

Birštono menininkas Andrius Lik 2001-aisiais Galvės ežero dugne įkūrė analogų pasaulyje neturintį povandeninį skulptūrų parką. „Galvės galvas“ galėjo nužvelgti tik narai, jų poreikiams skulptūros ir buvo panardintos. Dabar skulptorius su verslininku, istorijos mylėtoju Robertu Volosevičiumi rimtai svarsto ežere įkurti parką, kuriuo galėtų pasigrožėti visi – valtelėmis besiirstantys pramogautojai ir mauduoliai. 

A. Lik paroda „Galvės legendos“ šiuo metu veikia naujoje Trakų – Lietuvos kultūros sostinės – galerijoje, kuri buvo atidaryta viduramžius primenančiame laive vytinėje priešais Salos pilį. Skulptorius A. Lik (g. 1968) kuria bareljefus, torsus, biustus. Parodoje jis demonstruoja medžio kaukes, jas kuria jau daugiau kaip 40 metų.

2012-aisiais R. Volosevičiaus pastangomis Trakuose buvo pastatytas istorinis laivas vytinė. Viduramžiais jais Nemunu ir kitomis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės upėmis gabenti kroviniai. Trakams reikšmingais Lietuvos kultūros sostinės metais vytinės šeimininkas laivo vidaus erdves pritaikė meno kūrinių eksponavimui.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Aplink Lietuvą“! Visą vasarą žurnalistai keliaus po atokiausius šalies regionus ir miestelius, kalbins vietos gyventojus, verslininkus bei aktyvius bendruomenių narius, kad jų unikalias istorijas išgirstų visa Lietuva. Apie tai portale LRT.lt skaitykite kiekvieną savaitę.

A. Lik paroda neišvengiamai primena beveik prieš du dešimtmečius jo įgyvendintą drąsų ir unikalų sumanymą. Regis, ji tam ir atidaryta, kad primintų, atkreiptų Trakuose viešinčių žmonių dėmesį.

R. Volosevičius įsitikinęs, kad „Galvės galvos“ yra svarbus kultūros reiškinys. „Jos dabar tarsi be šeimininko. Andrius jas kurdamas įdėjo daug pastangų, o skulptūros žinomos tik narams. Tad nauja paroda norisi truputį priminti, kad jos ten yra“, – LRT.lt sako jis.

„Galvės galvos“ davė pradžią naujoms legendoms. Sakoma, kad nuo to laiko, kai A. Lik panardino 6 savo skulptūras, ežero dievybės, kasmet nusitempdavusios po auką, nurimo. Jų žiaurumui galą padarė skulptoriaus darbai.

„Galvės galvos“ 8 metrų gylyje specialiais dvimetriniais poliais pritvirtintos prie dugno. Neseniai jas apžiūrėjusi dabartinė Trakų rajono merė sumanytojams prisipažino, kad išvysti milžiniškus kūrinius gelmėje buvo gana nejauku.

A. Lik su R. Volosevičiumi šiuo metu puoselėja lankytojams prieinamo (atsiprašome, priplaukiamo, – LRT.lt) parko idėją. Skulptūros būtų pritvirtintos palyginti negiliai, dviejų ar pusantro metro gylyje, tinkamai apšviestos. Jas svarstoma eksponuoti ne horizontalias, kaip „Galvės galvos“, o gulsčias.

„Ankstesnis sumanymas kilo bendraujant su narais. Jiems reikėjo objektų, kurie skatintų pasinerti į gelmę, ieškoti, apžiūrinėti. Skulptūros prieš akis atsiverdavo tik nardant. Dabar pamėginsime įgyvendinti kitokį sumanymą“, – sako A. Lik.

Narai lankosi povandeniniame skulptūrų parke:

Skulptorius tikina, kad į vandenį panardintas ąžuolas nesutrūnija labai ilgai. „Šiam gyvenimui užteks“, – priduria šyptelėjęs. Anot menininko, skulptūros gražiai apgliaumėjo, dabar atrodo įspūdingiau nei tada, kai buvo suleistos į ežerą.

Narams sudominti imamasi ir kitokių iniciatyvų: ežere specialiai skandinamos patrankos, skrynios, antkapiniai paminklai. Anot pašnekovų, kažkas į dugną įsigudrino nuleisti Mergelės Marijos skulptūrą ir net suvirintą batiskafą – sovietinių laikų kopiją. Vytinės galerijos šeimininkas R. Volosevičius tokius sumanymus tiesiai šviesiai vadina iškrypimu. „Tie žmonės man atrodo turintys tam tikrų polinkių...“ – nebaigė minties istorijos mėgėjas.

A. Lik paroda veiks iki rugpjūčio 2 dienos. Tai jau antroji Trakų vytinės galerijos paroda. Pirmąją ekspoziciją „Angele sarge...“ birželio 12-ąją čia atidarė fotožurnalistas, upeivis, bitininkas, šulniakasys, sodininkas, grybautojas Vladas Kasperavičius, gyvenantis Senųjų Trakų kaime. Iki šiol vytinėje vyko tik edukacinės programos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.