Kultūra

2020.02.10 17:55

„Kultūros naktis“ kviečia menininkus iškelti savo kūrybą į „dienos šviesą“

LRT.lt2020.02.10 17:55

Jau 14-ą kartą rengiama miesto šventė kasmet skirtingose miesto erdvėse pristatanti įvairiausius meno bei kultūros projektus, šiemet kvies patirti dar daugiau įspūdžių. Šių metų birželio 19 d. vilniečius ir miesto svečius kultūringai nakčiai kvies tradicija tapęs festivalis „Kultūros naktis“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kasmet „Kultūros naktis“ auga ne tik renginių gausa bei kokybe, bet ir savo lankytoju skaičiumi – pernai per vieną naktį renginiuose apsilankė daugiau nei 150 000 lankytojų, įvyko 119 renginių, kuriuos pristatė apie 700 menininkų ir atlikėjų. Šiais metais vasariškos nakties prieglobstyje sostinėje vėl kunkuliuos kitoks gyvenimas – atviras, gyvas ir siūlantis iš naujo atrasti Vilniaus miesto erdves, meno išraiškas ir, žinoma, patirti tikrą kultūros šventę. Nuo muzikos, teatro, tarpdiciplininio meno, menininių instaliacijų iki kūrybinių dirbtuvių, cirko, parodų ir kt.

Tiek žiūrovai, tiek pasirodymus rengiantys menininkai ir atlikėjai „Kultūros nakties“ rėmuose atranda sau tinkamą būdą patirti kažką naujo, pažinti bei papasakoti savo istoriją. Organizatoriai pabrėžia, kad kaip ir kasmet, labai kviečia įvairių sričių menininkus pristatyti savo idėjas ir projektus netradicinėse miesto erdvėse.

„Kultūros naktis“ – tinkama vieta atrasti ir būti atrastam

Festivalio programą sudaro daugybė renginių išsidėsčiusių visame mieste, kurie pritraukia daug lankytojų, todėl organizatoriai teigia, kad „Kultūros naktis“ gali būti puiki vieta pristatyti savo projektus ar kitokiu būdu pasinaudoti didžiulio festivalio matomumo galimybėmis.

„Šiame festivalyje yra itin daug renginių, tad akivaizdu – lengva pasimesti jų gausoje, tačiau toks ir yra tikslas – suburti visas įmanomas menininkų, atlikėjų, organizatorių pajėgas ir taip dar stipriau įkaitinti Vilniaus miesto kultūrinio gyvenimo atmosferą“, – pasakojo festivalio „Kultūros naktis“ vadovė Gintarė Šiaulytė.

Ji taip pat pabrėžė, jog tokio pobūdžio festivaliai skatina ir kūrybinį mąstymą. „Iš didelės pasiūlos atrandi kažką naujo, o tuomet keliaujama toliau drauge su tuo, kas buvo taip stipriai pamėgta lemtingą festivalio naktį. Antra, tokioje platformoje jauni menininkai turi galimybę iškelti savo kūrybą į dienos šviesą, pristatyti darbus, kurių dėka publika gali juos pastebėti bei įvertinti. Būtent tokie festivaliai tampa lemtingi jų kūrybiniuose gyvenimuose“, – sakė festivalio vadovė.

„Festivalio renginiuose apsilanko didelis skaičius žmonių – tiek tautiečių iš visos Lietuvos, tiek užsienio svečių. Buvo ir tokių atvejų, kai festivalyje koncertavusią grupę pastebėjo užsienio svečiai, kurie vėliau pakvietė koncertuoti ir surengti turus užsienyje. „Kultūros naktis“ atvira visiems, todėl tikėtina, kad atlikėją ar menininką pamatys tinkami žmonės“, – pasakojo projektų kuratorė Justė Tankevičiūtė-Raudė.

Galimybė „pasimatuoti“ profesionalią sceną bei išbandyti netradicines erdves

Nors „Kultūros naktis“ trunka tik vieną dieną, festivalio lokacija labai plati ir įvairi, didelis dėmesys skiriamas netradicinėms miesto erdvėms, kuriose dalyviams suteikiama galimybė pristatyti savo idėjas. Didžiulio lankytojų dėmesio kasmet sulaukia Halės turguje vykstanti siautulinga muzikos ir šokių fiesta renginyje „Balkanaktis Halės turguje“. O štai Lukiškių aikštė užleidžia vietą rafinuotai klasikinei muzikai renginiu „Juodais baltais“, kuriame kasmet pasirodo maestro Petras Geniušas ir kiti muzikantai. Menininkai bei atlikėjai rengia pasirodymus tokiose vietose, kaip Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia, Vilniaus geležinkelio stotis, Vilniaus Tech Parkas ir kitose.

Kaip pasakojo festivalio projektų kuratorė Justė, atlikėjai kaskart nori sugrįžti ir pristatyti naujus projektus, o debiutuojantys – pirmą kartą pasirodyti profesionalioje scenoje. „Organizatoriai išpildo visus techninius sprendimus – profesionali scena, apšvietimas, garsas ir kita. Pavyzdžiui, Valdovų rūmų kieme kasmet koncertuoja profesionalūs atlikėjai – tokie kaip Algirdo Kaušpėdo ir Viktoro Diawaro muzikos projektas „KAnDIs“, Kauno šokio teatras „Aura“, grupė „Subtilu-Z“, „Okata“ ir kiti. Tai puiki proga praplėsti savo gerbėjų auditoriją. Festivalio platforma yra tinkama absoliučiai visiems – ir mažai žinomiems ar visai nežinomiems, ir didelėms žvaigždėms. Kiekvienas turi puikią galimybę ištransliuoti savo norimą žinutę, o auditorija visada atvira ir susidomėjusi“, – pasakojo projektų kuratorė.

Visus menininkus, kūrėjus ir atlikėjus norinčius išlaisvinti savo idėjas ir jas realizuoti simboliniais 2020 metais, festivalio organizatoriai kviečia registruotis ir tapti „Kultūros naktis“ dalimi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.