Kultūra

2019.08.10 21:20

Margionių klojimo teatras mini 90-metį: lietuvybę puoselėjo ir okupacijos laikais

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.10 21:20

Minint Margionių klojimo teatro 90-metį surengta kaimo teatrų šventė „Citnaginė“ režisieriaus Juozo Gaidžio prizui laimėti. Teatras, lenkų okupacijos laikais ir sovietmečiu puoselėjęs lietuvybę, ir dabar tęsia tradicijas.

Margioniškė Danutė Kvaraciejienė sako kiekvieną kartą laukianti susitikimų klojimo teatre, kurio veikloje dalyvauja jau 65 metus. Pradėjusi vaidinti jaunystėje, dabar teigia į sceną nelipanti, bet su kaimo moterimis tarp vaidinimų dainuojanti.

Moteris pasakoja puikiai menanti savo pirmąjį vaidmenį kaimo šviesuolio, režisieriaus ir giesmių kūrėjo Juozo Gaidžio parašytoje ir režisuotoje tragikomedijoje „Ašarų pakalnė“. Tuo metu, būdama aštuoniolikos, D. Kvaraciejienė atliko motinos motinos vaidmenį.

„Tais laikais nebuvo jokio makiažo. Gaidys atsinešė saują suodžių, saują miltų, pasidėjo ant stalo ir sako „Sėskis, grimuosiu“. Ir visus nugrimavo. Visos mano rolės buvo gana gailios. „Motinos meilėje“, „Našlaičių ašarose“, „Amerika pirtyje“ irgi buvau mama“, – prisiminimais dalijasi D. Kvaraciejienė.

Margionių klojimo teatras, atvykusiems į klojimo teatrų festivalį „Citnaginė“, scenoje suvaidino Keturakio „Ameriką pirtyje“. Būtent šį spektaklį pirmą kartą suvaidino šio kaimo žmonių grupė prieš 90 metų.

Klojimo teatrui pamatus klojo ir išgarsino savamokslis režisierius, giesmių kūrėjas Juozas Gaidys, su kaimo artistais pastatęs 19 vaidinimų. Spektakliai buvo rodomi kiekvieną kartą vis kitoje sodyboje, kieno klojimas būdavo tuščias. Nėra Margionyse namo ar šeimos, iš kurios kas nors nebūtų vaidinęs.

„Lenkų laikais jis buvo protesto teatras. Uždarinėjo lietuviškas mokyklas, o lietuviškas žodis galėjo skambėti tik sakytinėje prasmėje ir vaidinant, prieš kiekvieną spektaklį sugiedodavo himną. Klojimo teatrų judėjimas čia ir gimė ir gavo naują kovos už lietuvybę ir Lietuvos laisvę pagreitį. Kaip ir prieš karą, taip ir prieš atkuriant Lietuvą“, – pažymi „Vaivorykštės teatro“ vadovas ir režisierius Petras Mendeika.

Dabar kaimo klojimo teatro veikloje dalyvauja kelios kartos margioniškių. 10 artistų, 4 muzikantai ir tiek pat giesmininkių.

Margionių kaimo bendruomenės pirmininkė Lina Vosylienė teigia, jog J. Gaidys buvo bendruomenės įkvėpėjas.

„Jis buvo tarsi mūsų tėvas, teatro pažiba, subūrusi visus vaidybai. Mes jį prisimename tik gražiu žodžiu. Ši tradicija gaji. Buvo pora metų, kai spektaklio nestatėme. Tada visi buvo labai nusiminę“, – tikina L. Vosylienė.

Margionių klojimo teatre vaidina ne tik aktoriai, bet ir kitų profesijų atstovai.

„Scenoje esu antrą kartą. Prieš dvejus metus vaidinau pirmą kartą. Užlipu ant scenos ir viską darau pagal pajautimą. Nesu baigęs jokios mokyklos ir, iš esmės, esu labiau su IT susijęs, o ne su teatru“, – sako Margionių klojimo teatro aktorius Lukas Povilauskas.

Pagal Juozo Gaidžio pjesę „Ašarų pakalnė" režisierius Algimantas Puipa prieš 25 metus sukūrė video filmą „Magiškasis Margonių teatras“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.