Kultūra

2019.06.27 17:39

Gimtadienio proga – ne ima, o dovanoja pats: atidaryta nauja Antano Sutkaus paroda

LRT.lt2019.06.27 17:39

Vienas garsiausių šalies fotografų Antanas Sutkus nesiliauja džiuginęs darbais. Martyno Mažvydo bibliotekoje atidaryta nauja menininko paroda „Vilniaus (re)kolekcija“. Joje – kadrai, kuriuose matyti Vilnius ir jo gyventojai, dažni A. Sutkaus fotografijų veikėjai.

„Aš gimiau, kai fotografijai suėjo šimtas metų“, – sako A. Sutkus, šiemet švenčiantis 80-mečio sukaktį. Gimė jis nelengvu laiku, 1939 m. birželio 27 d. Kluoniškiuose, Kauno apskrityje. Sudėtingais laikais Vilniaus universitete studijavo žurnalistiką, bet vėliau atsiskleidė ne kaip reporteris, o kaip meninės fotografijos kūrėjas, savo šaliai nusipelnęs ir tuo, kad tapo Lietuvos fotografijos meno draugijos įkūrimo iniciatoriumi, ilgamečiu jos vadovu bei globėju.

Fotografijai skyręs šešias dešimtis savo gyvenimo metų, pelnęs apdovanojimų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, pastaruoju metu A. Sutkus iš naujo atrandamas ir įvertinamas. 2011 m. jo paroda „Atviru žvilgsniu“ nominuota „Deutsche Borze“ fotografijos prizui muziejuje „Le Chateau d’Eau“ (Tulūza, Prancūzija). 2015 m. jis nominuotas Henrio Cartier-Bressono fondo prizui ir apdovanotas Prancūzijos Respublikos meno ir literatūros ordinu. 2017 m. menininkui įteiktas dr. Ericho Salomono prizas (Vokietija). Pernai prestižinė leidykla „Steidl“ išleido jo fotografijų albumą „Planet Lithuania“.

A. Sutkus jau kurį laiką nebefotografuoja, tačiau aktyviai dirba prie savo archyvo ir šio tvarkymo. Milžiniškame nuotraukų archyve netrūksta ir mažiau žinomų ar visi nepublikuotų darbų, kuriuos laikas atrasti iš naujo. 

Parodoje „Vilniaus (re)kolekcija“ galima išvysti fotografijų, nepakliuvusių į retrospektyvinę A. Sutkaus parodą „Kosmos“, vykusią Nacionalinėje dailės galerijoje praėjusių metų žiemą. 

Dalis parodos fotografijų bus publikuojamos kartu su leidykla „Steidl“ rengiamuose A. Sutkaus fotografijų albumuose, kuriuos planuojama išleisti iki šių metų pabaigos: „PRO MEMORIA“ ir „Vaikystė“ (darbinis pavadinimas).

Paroda Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje veiks iki liepos 28 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.