Kultūra

2019.06.27 15:55

Vyriausybei parūpo fotomenininkų būstinė prestižinėje vietoje: kėsinosi parduoti, dabar atsitraukė

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.06.27 15:55

Vyriausybė buvo parengusi nemalonią staigmeną šalies fotomenininkams ir apskritai visai kultūros bendruomenei – patalpas, kuriose nuo 1999-ųjų veikia Lietuvos fotomenininkų sąjunga, nepratęsusi su ja sutarties, ketino parduoti iš varžytinių. Vis dėlto pavyko pasiekti teigiamą susitarimą.

Prilygino išbuožinimui

Liūdnai simboliška ir keista, kad toks veiksmas sumanytas, kai Fotomenininkų sąjungai sukanka 50 metų, o vienas jos įkūrėjų – lietuvių fotografijos simbolis Antanas Sutkus – mini 80 metų jubiliejų.

LRT.lt jis prisipažino, kad sužinojęs apie tokius valdžios ketinimus dvi, tris savaites jautėsi kaip nesavas.

„Kalbama, kad menas ir kultūra yra prioritetinės valstybės sritys. Matome, kad tas prioritetas – būti parduotiems iš varžytinių. Iš tiesų Lietuvoje ne bažnyčia atskirta nuo valstybės – Lietuvoje nuo valstybės atskirta kultūra, – piktai rėžė A. Sutkus. – Suprasčiau, jei dabar būtų sovietmetis. Pokario metais atvažiuodavo sunkvežimis, pasakydavo – susimetat daiktus per nurodytą laiką ir būsite išvežti. Tad tokį veiksmą laikau išbuožinimu.“

Iš grėsmingos – į saugesnę zoną

Kultūros ministerija, palaikydama Fotomenininkų sąjungos argumentus, matydama pagrįstus poreikius, raštu kreipėsi į Vyriausybę, Seimo Kultūros komitetą ir Turto banką.

„Man sunku suprasti, kodėl kultūros žmonės turi nuolat gintis. Ne dėl to, kad dirbtų blogai, o dėl to, kad dirba gerai“, – LRT RADIJUI kalbėjo kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Kilus ažiotažui žiniasklaidoje, Vyriausybės kanclerio pavaduotojas sušaukė posėdį, kuriame svarstytas patalpų Gedimino prospekte 41 ir 43 klausimas. Vyriausybės ką tik išplatintame pranešime skelbiama, kad dalyvaujant Vyriausybės kanclerio pirmajam pavaduotojui Deividui Matulioniui, kultūros ministrui M. Kvietkauskui ir Turto banko vadovams nutarta siūlyti išbraukti Lietuvos fotomenininkų sąjungos patalpas iš privatizuotinų objektų sąrašo.

Finansų ministerija artimiausiu metu turi parengti Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo patalpos būtų perduotos Kultūros ministerijai disponuoti patikėjimo teise. Tada Kultūros ministerija perduos jas pagal panaudos sutartį Lietuvos fotomenininkų sąjungai.

„Tikiuosi Vyriausybės sprendimas bus vykdomas sklandžiai ir ta problema kaip nors išsispręs. Pasitraukiame iš grėsmingos į saugesnę zoną. Būdami pavaldūs Kultūros ministerijai jausimės kur kas saugiau“, – pakalbintas LRT.lt, viltingai teigia Lietuvos fotomenininkų sąjungos vadovas Gintaras Česonis.

Ragino atlaisvinti patalpas

Sostinės Gedimino pr. 41 ir 43 patalpose veikia Fotomenininkų sąjunga, Prospekto galerija ir biblioteka. Sąjungos fonduose saugomas 1960–1990 metais kauptas unikalus fotografijos archyvas – tikras pasididžiavimas. Jį sudaro per 30 tūkst. kūrinių.

Fotomenininkų sąjunga patalpomis naudojasi pagal panaudos sutartį, neatlygintinai. Kas penkeri metai sutartis pratęsiama. Pasak G. Česonio, likus trims mėnesiams iki termino pabaigos jo įstaiga pasidomėjo, kokių papildomų dokumentų reikės pratęsiant sutartį.

„Gavome Turto banko atsakymą, kad sutartys, premjero Sauliaus Skvernelio įsakymu, nebus pratęsiamos. Iki rugpjūčio pradžios turime išsikraustyti, pilnai atlaisvinti patalpas“, – LRT.lt teigė G. Česonis.

Jokių alternatyvų nei Vyriausybė, nei Turto bankas nesiūlė. Diskusijų nebūta, į skambučius nereaguota, į užklausimus atsakinėta darant mėnesio trukmės pertraukas.

Įvykdyti iškeldinimo procedūrą buvo pavesta Turo bankui. Skelbimas apie parduodamas „negyvenamas“ patalpas su sandėliais Gedimino prospekte patalpintas įstaigos internetinėje svetainėje.

Vienija 300 profesionalų

Lietuvos fotografijos meno draugija buvo įkurta 1969 metais. Šiuo metu ji vienija apie 300 fotografų profesionalų. Galerijoje Gedimino prospekte Vilniuje nuolat rengiamos teminės, istorinės, kolektyvinės, personalinės, retrospektyvinės, žanrinės ir kitokios parodos.

Lietuvos fotografijos mokykla garsina šalį užsienyje, mūsų fotomenininkai yra laimėję daug prestižinių apdovanojimų ir plačiai žinomi pasaulyje. 

Lietuvos fotomenininkų sąjunga vykdo leidybinę veikla, kasmet yra parengiamas ir išleidžiamas metraštis „Lietuvos fotografija“, kas pusmetį leidžiamas žurnalas „Fotografija“, rengiami parodų katalogai, monografijos, albumai.

Lietuvos fotomenininkų sąjunga itin daug dėmesio skiria edukacijai. Nuo 1973 metų rengiamas kasmetinis fotografijos seminaras Nidoje. Taip pat rengiamos paskaitos, susitikimai su menininkais, diskusijos ir knygų pristatymai. Tad per penkis dešimtmečius susiformavo kelios reikšmingos kūrėjų ir teoretikų kartos, toliau tęsiančios ar šiuolaikiškai interpretuojančios fotografijos mediją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt