Gyvenimas

2019.03.18 21:00

Daktaras Unikauskas apie lytinių santykių naudą: gerina savijautą ir padeda išvengti ligų

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.03.18 21:00

Lytiniai santykiai suteikia ne tik šilumos ir malonių akimirkų – moksliškai įrodyta, jog mylintis mūsų organizme vyksta daug kūnui ir jo sveikatai naudingų procesų. Tad kai kurias sveikatos problemas galima išspręsti vien užsiimant seksu – taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. O pasak laidos viešnios, akušerės-ginekologės Linos Čiaplinskienės, lytiniai santykiai turi įtakos netgi intelektiniams gebėjimams.

„Dažniausiai, kai kalbama apie intymius santykius, visi sako, kad jų labiau reikia vyrams. Tačiau mediciniškai moterims intymūs santykiai yra kur kas svarbesni. Ir tikrai ne tik dėl meilės, šilumos ar intymių akimirkų, o dėl sveikatos“, – atvirai sako daktaras A. Unikauskas.

Kai kurias sveikatos problemas, anot jo, galima išspręsti be jokių vaistų, vien užsiimant seksu.

„Seksas turi būti reguliarus, o mediciniškai reguliaru yra tada, kai lytinių santykių turima vieną kartą per savaitę, tačiau tai labai subtilus dalykas“, – pažymi gydytojas.

A. Unikauskas taip pat sugriovė mitą, kuris teigia – kuo retesni lytiniai santykiai, tuo didesnė tikimybė, kad niekada nebepatirsite orgazmo: „Nuo susilaikymo orgazmas niekur nedings. Tačiau, jeigu gyvensite visavertį seksualinį gyvenimą, jis tik sustiprės.“

Pasak gydytojo, net apie 75 proc. moterų visame pasaulyje apskritai nepatiria orgazmo.

Laidos viešnia, medicinos mokslų daktarė, akušerė-ginekologė, Seksualinės medicinos draugijos tarybos narė Lina Čiaplinskienė taip pat patikino, kad lytiniai santykiai – ne vien malonumas, jie teikia naudą ir mūsų sveikatai: tiek fiziologinei, tiek psichologinei. Ji taip pat pabrėžė, kad tai įrodyta ir moksliniais tyrimais.

Seksas stabilizuoja hormonų pusiausvyrą

Pasak A. Unikausko, lytinių santykių metu moters organizme vyksta tikra hormonų audra, kuri yra labai naudinga.

„Lytinių santykių metu išsiskiria moteriškasis hormonas estrogenas, kuris užtikrina moters sveikatą ir suteikia gerą savijautą. Kiekviena moteris turi moteriškųjų hormonų estrogenų ir, priklausomai nuo jų kiekio organizme, tai atsispindi moters sveikatoje“, – tikina L. Čiaplinskienė.

Jos tikinimu, estrogenas laikomas grožio hormonu, suteikia žvilgančią odą, gražius plaukus, reguliuoja nuotaiką. „Buvo įrodyta, jog tos moterys, kurios turi lytinių santykių 4 kartus per savaitę ir dažniau atrodo žymiai jaunesnės, palyginti su tomis moterimis, kurios lytinių santykių turi rečiau“, – pasakoja akušerė-ginekologė.

Seksas gerina nervų sistemos darbą

Pasak L. Čiaplinskienės, taip pat yra įrodyta, jog lytinių santykių metu išsiskiria dopaminas ir serotoninas: „Dopaminas laikomas malonumo hormonu, jo gauname su alkoholiu, nikotinu, valgydami daug cukraus. Seratoninas yra nuotaikos hormonas, atsakingas už gerą nuotaiką, jo gauname valgydami juodą šokoladą, datules, bananus.“

Seksas gerina mažojo dubens veninio kraujo cirkuliaciją

Veikimo mechanizmas labai paprastas – lytinių santykių metu padidėja kraujo tėkmė, audiniai geriau aprūpinami deguonimi, dėl to reprodukcinės sistemos organai, tokie kaip gimda ar kiaušidės, gauna daugiau deguonies ir geriau funkcionuoja, sako L. Čiaplinskienė.

Pasak A. Unikausko, tai galioja tiek vyrams, tiek moterims, ir tai puiki nevaisingumo profilaktika. Taip pat jis priduria, kad mažojo dubens kraujotakos susilpnėjimas turi įtakos hemorojaus vystymuisi.

Seksas gerina širdies sistemos darbą

„Tai susiję su didesniu kiekiu estrogenų, kurie stiprina širdies kraujagyslių sieneles. Jaunas moteris nuo širdies ligų saugo estrogenai, vėliau ši apsauga prarandama“, – pažymi daktaras.

Kaip teigia L. Čiaplinskienė, estrogenai svarbūs įvairiose organizmo funkcinėse sistemose: „Kalbant apie širdies ir kraujagyslių ligas, yra žinoma, jog lytiniai santykiai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, tad organizmas geriau aprūpinamas krauju.“

Reguliarus lytinis gyvenimas 45 proc. sumažina infarkto ar insulto riziką, priduria A. Unikauskas. „Lytiniai santykiai – reguliarus sportas, teigiamai veikiantis mūsų sveikatą. Lytinių santykių, ypač orgazmo metu sudeginama lygiai tiek pat kalorijų, kiek vaikštant pusę valandos“, – sako L. Čiaplinskienė.

Gydytoja taip pat tikina, kad yra ir daugiau sekso privalumų: lytiniai santykiai gerina imunitetą, stiprina šlapimo sistemos raumenis, netgi turi įtakos intelektiniams gebėjimams. Tačiau lytinių santykių tema sklando ir daug mitų. Vienas jų, kad nėštumo metu seksu užsiimti negalima. Vis dėlto akušerė-ginekologė teigia, kad lytinių santykių esant nėščiai nutraukti nereikėtų.

„Jeigu nėštumas nerizikingas, nėštumo metu lytiniai santykiai galimi ir tai yra skatinama. Dažnai moterys galvoja, kad mylimasi trise. Tai netiesa – lytinių santykių metu sukeliama mažojo dubens raumenų vibracija, ji tikrai nepasiekia gimdos ir neturi neigiamos įtakos besivystančio vaikučio sveikatai“, – aiškina specialistė.

Pasak L. Čiaplinskienės, lytiniai santykiai nėštumo metu:

– pašalina įtampą mažojo dubens ir kryžkaulio srityse, todėl gimdymas tampa lengvesnis,

– skatina hormono oksitocino, būtino sėkmingam gimdymui, gamybą,

– jei vaisius yra pernešiojamas, lytiniai santykiai nėštumo pabaigoje gali paskatinti gimdymą dėl spermoje esančių prostaglandinų, skatinančių gimdos susitraukimus, minkštinančių ir ruošiančių gimdos kaklelį gimdyti.

Tačiau gydytoja sutinka, kad po gimdymo moteriai kurį laiką negalima turėti lytinių santykių. Anot jos, po gimdymo 4–6 savaites nereikėtų mylėtis, kadangi tuo metu gimdos kaklelis būna užsivėręs, gyja randų žaizdos. Tačiau praėjus šiam laikotarpiui lytiniai santykiai skatintini, nes padeda išsaugoti šeimą.

Sekso nauda moters organizmui neabejotina, tačiau ką daryti moterims, kurios dėl fiziologinių problemų, pavyzdžiui, skausmo lytinių santykių metu, negali mylėtis?

L. Čiaplinskienė teigia, kad šios moterys turėtų kreiptis į gydytoją, identifikuoti problemą ir ją spręsti. Dažniausios priežastys, anot jos, makšties uždegimas ir drėgmės stoka.

Geriau mylėtis ryte ar vakare? Akušerės-ginekologės atsakymas – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Dažniau mylėsitės – retės vizitai pas ginekologą. Ar jūsų vartojamas aliejus jūsų nenuodija?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt