Gyvenimas

2018.07.25 14:50

Olandijoje gyvenusi rašytoja: kultūrinius skirtumus padeda išspręsti kompromisų ieškojimas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.07.25 14:50

Rašytoja Rasa Sagė puikiai žino gyvenimo svetur skonį – jai užsienyje teko dirbti ir aukle, ir saldainių fabrike, ir valgykloje. Tiesa, į Nyderlandus lietuvė išvyko ne dėl pinigų, o dėl to, kad norėjo pamatyti, kaip gyvena žmonės gerai ekonomiškai išsivysčiusioje šalyje. Grįžusi į Lietuvą Rasa parašė pirmąją knygą – ir teberašo iki šiol.

„Pirmoji knyga – kaip pirmasis žingsnis, galbūt netobulas ir svyruojantis, bet tai pirmasis žingsnis ilgame kelyje“, – taip rašytoja R. Sagė apibūdina savo debiutinį romaną „Laimingi žmonės keliauja dviračiais“. Jį R. Sagė rašė ketverius metus – sako daug kartų perrašiusi, mat nežinojo, kokia knyga ir apie ką turinti būti. Rašyti mokėsi ir suprato, kad pirmąjį rankraštį taisyti ir ne vieną kartą yra normalu.

Nuo vaikystės Rasa skaitė ir vis dar tebeskaito daug knygų, tačiau rašyti nesvajojo – rašytojai tuomet atrodę tolimi ir nerealūs žmonės. Kad rašymas galintis būti toks pats darbas kaip kiti, Rasa suprato išvykusi gyventi svetur. Išvažiavo į Nyderlandus ir iš ten rašė laiškus artimiesiems, o šie Rasai už juos negailėjo komplimentų.

Gyvenimas ir patirtis Nyderlanduose, anot Rasos, jai ne tik padėjo atrasti drąsos rašyti, bet ir išvadavo nuo tarsi automatinio visiems įprasto rato – išsilavinimas, geras darbas, rutina ir taip toliau. O grįžo į Lietuvą, nes svetur nesijautė kaip namuose.

„Namai ten, kur žmonės“, – sako R. Sagė, šeimą sukūrusi su olandu, o sutikusi jį tada, kai grįžo į Lietuvą. Kultūros ir mentaliteto skirtumus, tvirtina ji, padeda išspręsti kalbėjimasis ir kompromisų ieškojimas. Iš olandų Rasa ima optimizmo pavyzdį, tik sako dar patobulinusi jų mėgstamą posakį – ji tiki, kad viskas yra gerai ir priklauso tik nuo požiūrio.

Plačiau – Ievos Žigaitės reportaže. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.