Gyvenimas

2021.11.02 20:34

3 efektyvūs, bet tokie paprasti negalavimų gydymo būdai, kad apie juos nepagalvojate

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.11.02 20:34

Skausmui, slogai, stresui įveikti tikrai nebūtini vaistai. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas pasakoja, kokie alternatyvūs gydymo metodai tikrai veikia. Jau ir Pasaulio sveikatos organizacijos pripažinta akupunktūra gali sumažinti skausmą, be to, nesukelia jokio šalutinio poveikio.

Nereikia nei piliulių, nei papildų – yra natūralių gydymo būdų, kaip pagerinti savo savijautą, apsisaugoti nuo negalavimų ar efektyviai numalšinti kūno skausmą.

Akupunktūra gali išgydyti skausmą

Nors Rytų medicina Lietuvoje pasitiki ne visi, tačiau Kinijoje prieš tūkstantmečius atsiradusi akupunktūra šiandien pripažinta ir Pasaulio sveikatos organizacijos. Anot specialistų, ši adatų terapija gali gydyti įvairius galvos, raumenų skausmus, nemigą, lėtinio nuovargio sindromą, virškinimo sutrikimus, netgi atjauninti veido odą ir išgydyti aknę.

Pagal tradicinę kinų mediciną, žmogaus kūno paviršiuje tam tikromis linijomis išsidėstę akupunktūriniai taškai, kuriuos stimuliuojant galima pasiekti neįtikėtinų rezultatų – nuo imuninės sistemos stiprinimo iki greitesnio žaizdų gijimo ar pagerėjusios kraujotakos. Pasak legendos, šis metodas atsirado sužeistus kinų karius gydant strėlėmis. Europą akupunktūra pasiekė dar 16 a., tačiau išpopuliarėjo ne taip seniai – 20 a.

A. Unikauskas patvirtina: akupunktūra tikrai vienas geriausių skausmo gydymo būdų, ypač turint galvoje tai, kad šis būdas neturi jokio šalutinio poveikio. Kaip tai veikia?

Jokių piliulių ar papildų: trys alternatyvūs gydymo būdai, kurie padės kovoti su skausmu, sloga ir stresu

„Akupunktūra veikia dviem aspektais. Vienas tai būtų nuotolinis būdas, kai per specialius akupunktūros taškus siunčiame signalus į smegenis, taip dėl neurohormonų malšinamas skausmas. Kitas būdas būtų vietinis, kada akupunktūros taškuose aktyvinama kraujotaka. Kinų medicinoje labai kreipiamas dėmesys į kraujo tekėjimą, ilgalaikis kraujo sąstovis yra vienas iš pagrindinių skausmo priežasčių“, – pasakoja akupunktūros specialistė Ieva Malcevičiūtė.

Anot jos, Lietuvoje žmonės vis dažniau dairosi alternatyvių gydymo būdų, tad ir akupunktūra sparčiai populiarėja. Ji patvirtina ir laidos vedėjo žodžius, kad akupunktūros metodas nesukelia šalutinio poveikio. „Tai saugus metodas. Vienintelis dalykas, kuris galėtų būti, – po akupunktūros kartais galite jausti šiokį tokį nuovargį“, – priduria I. Malcevičiūtė.

Taškų ant kūno – daugiau negu 350, jie visi turi savo funkcijas. Kaip minėta, gydymas akupunktūra vyksta lokaliai ir nuotoliniu būdu, todėl, pavyzdžiui, kalbant apie nugaros skausmą, veikiami lokalūs taškai ir nuotoliniai, tarkime, kojose. Taškų parinkimas itin svarbus, sako specialistė. Jeigu jie parenkami teisingai, galima sulaukti gero rezultato.

„Tradiciškai akupunktūros adatos kūne turėtų pabūti nuo 20 iki 30 minučių. Jos gali būti stimuliuojamos elektros srove, tada stimuliacija raumenims ir kraujotakai yra stipresnė, jau po pirmos procedūros galima jausti atpalaidavimą. Populiariausi būtų migreniniai ir neuralginiai skausmai, taip pat sėdmens nervo skausmas, kai žmonės praktikoje pajaučia labai gerą efektą“, – teigia I. Malcevičiūtė.

Išvenkite virusų ir alergijų – skalaukite nosį

„Švarios rieškučios ir vanduo iš čiaupo gali būti puikus prevencijos ir netgi gydymo būdas įvairių slogų atvejais, ar tai būtų virusas, ar alergija, ar netgi sausas oras šildymo sezono metu patalpose“, – sako A. Unikauskas.

Nosyje kaupiasi sekretas, kai jis teka, mes sloguojame, o plaudami nosį jį išplauname patys. Nosį galima plauti pasitelkus pagalbos priemones, pavyzdžiui, specialų nosies skalavimo įrenginį, panašų į laistytuvą, arba bet kokį ąsotėlį, kokį tik surasite namuose. Kitas būdas – traukti vandenį iš rieškučių užkimšus vieną šnervę, išpūsti vandenį. Toks būdas dar turi papildomą dirginantį poveikį, kas yra gerai.

Profesoriaus teigimu, tinka paprastas nešaltas vanduo iš čiaupo. Vandens temperatūra turėtų būti priimtina jums, tačiau visgi vanduo neturi būti nei per karštas, nei per šaltas.

„Kai kurie ingredientai gali sustiprinti poveikį. Pavyzdžiui, įsipilate į indelį ar pradžioje į stiklinę šilto vandens iš čiaupo, įsidedate vieną arbatinį šaukštelį druskos, kuri sutraukia. Įsidėkite ir maždaug trečdalį arbatinio šaukštelio sodos – tai padės nesudirginti gleivinės. Paprastas ir efektyvus sprendimas“, – tikina medikas.

Stresą malšinkite kvėpavimu

Paprastas, nieko nekainuojantis, natūraliausias, koks gali būti, streso gydymo metodas – kvėpavimas, veiksmas, apie kurį beveik niekada nepagalvojame.

„Juk mes negalvojame, kaip reikia kvėpuoti, o kartais reikėtų tai padaryti. Kai mes įkvepiame, tuo metu aktyvuojasi „bėk arba kovok“ – simpatinė nervų – sistema. Mes daromės aktyvesni, nervų sistema aktyvesnė, širdies susitraukimai dažnėja ir taip toliau, o mums reikia priešingai – nusiraminti. Iškvėpimo metu aktyvuojama mus raminanti autonominės nervų sistemos dalis. Vadinasi, kvėpuodami turime akcentuoti iškvėpimą“, – pasakoja gydytojas.

Rekomenduojama kvėpuoti taip: 3 sekundes skirti įkvėpimui, 3 sekundes sulaikyti kvėpavimą ir 6 sekundes skirti iškvėpimui. Jeigu pradžioje taip kvėpuoti sunku, tegul įkvėpimas būna tokios pačios trukmės kaip iškvėpimas. Pasak A. Unikausko, taip kvėpuoti pakanka vos 5 minutes per dieną.

„Įsidėmėkite: tikrai ne visuomet reikia griebtis vaistų. Kartais pakanka metodų, kuriuos, atrodo, jau ir taip seniai žinojome, bet kažkodėl nenaudojome. Galbūt jie mums atrodo neveiksmingi, per daug paprasti, bet jie veikia“, – tvirtina laidos vedėjas.

Plačiau – spalio 23 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Jokių piliulių ar papildų: trys alternatyvūs gydymo būdai, kurie padės kovoti su skausmu, sloga ir stresu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt