Gyvenimas

2021.07.29 17:11

Kelmickaitė tęsia pažintį su bitėmis – kada jos pas mus apsigyveno ir kuo ypatinga tamsioji Lietuvos bitė

LRT.lt2021.07.29 17:11

Ar žinote, kada Lietuvoje atsirado bitės ir kodėl mėsą mėgusios vapsvos tapo vegetarėmis? Į šiuos ir kitus klausimus atsako etnomuzikologės ir televizijos laidų vedėjos Zitos Kelmickaitės kalbinti bitininkai.

Bitės šioje žemėje skaičiuoja milijonus metų, tiesa, į Lietuvos teritoriją jos atklydo vos prieš kelis tūkstantmečius. „Šiandien Lietuvoje yra apie 12 tūkst. bitininkų, o daugiausiai avilių turinčio bitininko bityne – per tūkstantį šeimų“, – pasakoja Sigitas Uselis, Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas, smagiai besidairydamas po Bitininkystės muziejų, kurį vadina savotiška visų bitininkų šventove.

Tiesa, kaip sako Arūnas Adžgauskas, asociacijos „Lietuvos tamsioji bitė“ pirmininkas, norintys užsiimti bitininkyste, turėtų rimtai pažiūrėti į šį užsiėmimą: „Anot bitininkystės patriarcho Jono Kriščiūno, tas, kuris bitininkauja nepažinodamas bitės, daro tai užrištomis akimis. Tik gerai pažinodamas bitę gali jai nepakenkti.“

Beje, ar žinote, kad yra ir tamsioji lietuviška bitė? „Ji yra įtraukta į saugomų gyvūnų registrą, tad esame įsipareigoję ją išsaugoti“, – patikslina A. Adžgauskas, galintis papasakoti ne vieną įdomų faktą apie šią rūšį.

Anot, Gamtos tyrimų centro vyresniosios mokslo darbuotojos, Dr. Laimos Blažytės-Čereškienės, apie 2000-2005-uosius galvota, kad tamsioji bitė jau išnyko, tačiau 2017 m. pradėjus tyrimus, paaiškėjo, jog ši bitė vis tik išlikusi.

Išsamiau apie bites ir bitininkus – vaizdo reportaže.

Vasara su Zita Kelmickaite. Viskas apie bites: tamsiosios lietuviškos, aviliai ir kaip likti „nepabučiuotam“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.