Gyvenimas

2020.10.17 14:36

Klausiate – atsakome. Ką daryti ir ko nedaryti įtarus, kad apsinuodijote grybais?

galite siųsti ir savo klausimus
Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.10.17 14:36

Ką daryti, jei suvalgius grybų skrandyje jaučiamas sunkumas, ima pykinti, prasideda vėmimas, viduriavimas? Galbūt apsinuodijimą išgydys lovos režimas ir gausiai geriamas vanduo, o gal nepavyks apsieiti be medikų pagalbos? Ką daryti ir ko nedaryti įtarus apsinuodijimą grybais, LRT.lt aiškina klinikinės toksikologijos gydytoja Gabija Laubner.

Pasak toksikologės G. Laubner, apsinuodijimas grybais gydomas atsižvelgiant į simptomus, kurie pasireiškia suvalgius grybų. Simptomai klasifikuojami į tris pagrindines grupes:

1. Virškinamojo trakto sutrikimai (sunkumas skrandyje, pilvo skausmai, vėmimas, viduriavimas);

2. Haliuciogeninis poveikis (vaizdiniai, haliucinacijos);

3. Sunkus kepenų pažeidimas.

Virškinamojo trakto sutrikimai gali pasireikšti suvalgius tiek valgomą, tiek nevalgomą grybą. „Žmogus gali suvalgyti, pavyzdžiui, baravykų, tačiau jeigu jo virškinamojo trakto sistema sutrikusi, jis turi ligų, žmogui gali pasireikšti tokie patys simptomai, kaip ir suvalgius nevalgomų grybų: sunkumas skrandyje, pilvo skausmai, vėmimas, viduriavimas.

Tiesa, jeigu apsinuodijama grybais, kurie nėra mirtinai nuodingi, dažniausiai simptomai suvalgius grybų prasideda netrukus ir trunka palyginti neilgai“, – dėsto toksikologė G. Laubner.

Neretai apsinuodijama valgant netinkamai paruoštus arba kelias dienas pastovėjusius grybus, pasitaiko, kad grybaujant pintinėje netyčia atsiduria nuodingas grybas, labai panašus į valgomą grybą.

„Apsinuodijimų pasitaiko pačių įvairiausių. Renkant baravykus į pintinę gali pakliūti aitrusis baravykas, jis sukelia pykinimą, vėmimą, viduriavimą. Apsinuodyti galima ir valgant grybus svečiuose – į patiekalą tarp gerų grybų netyčia gali būti pakliuvęs nuodingas grybas. Apsinuodijimą gali sukelti ir prieš kelias dienas pagaminti valgomi grybai, kadangi juose yra baltymų ir išskiriamos nuodingos medžiagos“, – vardija toksikologė.

Kaip teigia G. Laubner, apsinuodijimai grybais yra gana sudėtingi, o norint tiksliai nustatyti, kuo žmogus apsinuodijo – valgomu, tačiau netinkamai paruoštu, ar nuodingu grybu, – reikia atlikti laboratorinius tyrimus.

Apsinuodijimo grybais simptomai gali pasireikšti po kelių valandų ar net po kelių dienų. Jeigu apsinuodijimo simptomai suvalgius grybų pasireiškia per pirmas kelias valandas, gali būti, kad žmogaus virškinamasis traktas tiesiog netoleruoja grybų ir įvyko apsinuodijimas netinkamu maistu. Apsinuodijimo nuodingais grybais simptomai paprastai pasireiškia kiek vėliau.

„Pavyzdžiui, apsinuodijimo žalsvąja musmire, pačiu pavojingiausiu grybu, klinikinis pasireiškimas labai apgaulingas. Vieną dieną žmogus gali nieko nejausti, kitą dieną jam gali imti skaudėti galvą, prasidėti vėmimas, viduriavimas. Tą dieną žmogus gali nutarti praleisti namuose: jis gydysis savarankiškai, gers vandenį, atkurs elektrolitų kiekį.

Kitą dieną apsinuodijimo simptomai dings, žmogus apsidžiaugs, o ketvirtą dieną gali pasireikšti labai sunkus kepenų pažeidimas. Suvalgius, pavyzdžiui, nuodingojo nuosėdžio, apsinuodijimo simptomai gali pasireikšti bet kurią dieną iki dviejų savaičių.

Vis dėlto kiekvienas apsinuodijimas grybais turi būti vertinamas kaip potencialiai pavojingas sveikatai. Jeigu apsinuodijimo simptomai pasireiškia po ilgesnio laiko, pavyzdžiui, po 6–8 valandų, ir tęsiasi 1–2 dienas, ypač svarbu atkreipti dėmesį ir kreiptis į medikus. Galbūt nebūtina iš karto vykti į gydymo įstaigą, iš pradžių galima pasiskambinti, tačiau pasikonsultuoti tikrai svarbu“, – sako toksikologė G. Laubner.

Ji išskiria ir pagrindines klaidas, kurias daro grybais apsinuodiję asmenys:

1. Galvoja, kad jeigu grybus valgė daug žmonių, tačiau prastai pasijuto tik vienas, tai negali būti apsinuodijimas.

Kaip teigia toksikologė G. Laubner, net jei grybus valgė daug žmonių, o apsinuodijo tik vienas, gali būti taip, jog nuodingas grybas netyčia pakliuvo tik į jo lėkštę. Būtent todėl nereikėtų apsigauti ir galvoti, kad jeigu kiti simptomų nejaučia, tai nėra apsinuodijimas.

2. Laiku nesikreipia į medikus.

Viena didžiausių klaidų, kurias daro grybais apsinuodiję žmonės, – delsimas kreiptis į medikus net jaučiant aiškius apsinuodijimo simptomus: pykinimą, vėmimą, viduriavimą.

3. Ima gydytis patys.

Nutarę gydytis namuose, kai kurie žmonės, norėdami pašalinti grybus iš organizmo, pradeda gerti daug vandens ir vemti. Anot toksikologės G. Laubner, vanduo, geriamas dideliais kiekiais, ypač vanduo iš čiaupo, be elektrolitų, o taip pat ir dažnas gausus vėmimas, iš organizmo pašalina gerąsias druskas ir mineralus: natrį, kalį. Dėl to gali sutrikti žmogaus sveikata, širdies, smegenų veikla.

Jeigu ir Jūs turite klausimų, siųskite juos el. paštu tavo@lrt.lt arba žinute LRT feisbuke ir mes surasime atsakymus!

Taip pat skaitykite