Gyvenimas

2019.12.13 16:48

Prisukęs senelio patefoną Liudas Mažylis pristatė kalėdinių atvirukų parodą

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2019.12.13 16:48

Profesorius Liudas Mažylis savo biure pristatė kalėdinių atvirukų kolekciją. Prisukęs seną patefoną, parodos šeimininkas susirinkusius svečius pakvietė patyrinėti į keturis laikmečius suskirstytus eksponatus. Pomėgį kolekcionuoti L. Mažylis prisipažino pajutęs dar paauglystėje, – pirmiausia jo namuose atsidūrė medžių lapų kolekcija.

Europarlamentaras, profesorius ir kolekcionierius L. Mažylis kalėdinių atvirukų parodą oficialiai atidarė prisukęs seną, jo seneliui priklausiusį, patefoną. „Akustinę erdvę sutapatinsime su vizualia“, – suskambus muzikai sveikino į parodos atidarymą susirinkusius svečius.

„Patefonas nenaudoja elektros, todėl neteršia aplinkos. Tuo jis ir unikalus“, – juokavo kaip visada geros nuotaikos L. Mažylis. Tarpukario muzikos garsų skambesyje profesorius prisipažino, jog tarpukaris jam – mieliausias laikotarpis. „Gal tai susiję su Vasario 16-osios akto paieškomis ir radimu, galbūt su istorijomis, kurias girdėjau iš savo močiutės. Ji buvo puiki pasakotoja, iki smulkmenų man pasakojo istorijas iš to meto“, – portalui LRT.lt sako L. Mažylis.

Eksponuojama L. Mažylio rinktų atvirukų kolekcija suskirstyta į keturis etapus: amžiaus pradžią iki Pirmojo pasaulinio karo, tarpukarį, sovietmetį bei laikotarpį nuo Sąjūdžio pradžios iki Nepriklausomybės atkūrimo.

Kolekcijoje – 20 a. Lietuvoje išleisti, mūsų šalyje kurti ir į ją siųsti atvirukai, skirti sveikinti su šventomis Kalėdomis ir Naujaisiais metais. L. Mažylis sako, jog ne vienas nusivilia sužinojęs, kad daugelis atvirukų sukurti ne Lietuvoje, o atkeliavę iš kitų pasaulio šalių. Ant kolekcijos eksponatų – ne tik katalikiškos ar pagoniškos iliustracijos, bet ir sveikinimai su šv. Kalėdomis vokiečių, prancūzų kalbomis. Tiesa, ant atvirukų iš sovietmečio kalėdinių linkėjimų nematyti, – tik sveikinimai su Naujaisiais.

Ant atvirukų iš meto prieš Pirmąjį pasaulinį karą dominuoja įvairūs siužetai, susiję su Kristaus gimimu, taip pat augalų ir šventinio stalo atvaizdais. Ant atvirukų iš tarpukario dažniausi žiemos, gamtos ar žvėrelių vaizdai. Sovietmetį menančių atvirukų fone akcentuojama Naujųjų metų šventė. Šv. Kalėdų sakralumas atsispindi nebent į Lietuvą siųstuose atvirukuose ar pačių žmonių kurtuose atvirukuose.

Visą gyvenimą rinktų atvirukų parodą atidaryti prieš pat Kalėdas profesorius pasirinko neatsitiktinai. Gruodžio 13-ąją minima Šv. Liucijos diena, žyminti oficialią Kalėdų meto pradžią. Beje, ši diena L. Mažyliui turi ir kitą prasmę – pirmojo žiemos mėnesio 13-ą dieną gimtadienį švenčia jo dukra.

Kad turi pomėgį kolekcionuoti, L. Mažylis pasakoja supratęs jau paauglystėje. Pirmiausia jo namuose atsidūrė medžių lapų kolekcija. Tiesa, toks pomėgis jam greit atsibodo, šypteli profesorius, todėl netrukus užsimezgė mintys apie filateliją. Šiandien L. Mažylis – ir Lietuvos filatelistų sąjungos narys.

„Ši kolekcija atsirado visų pirma todėl, kad nieko neišmesdavau. Taip vieną dieną supratau, kad, pasirodo, atvirukus kaupiau, – pasakojo LRT TELVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjęs prof. L. Mažylis. – Kolekcininkai turi dvi strategijas: niekam nieko nerodyti tol, kol visko nesukaupei, kas yra didelis iššūkis, arba nesigėdyti ir eksponuoti, nors turi ne viską, ką galėtum turėti. Aš laikausi antrosios.“

Kiekvienas parodos eksponatas turi savo istoriją ir byloja apie laikmetį, kuriuo buvo sukurtas. Jų gavėjai – profesoriaus teta, močiutė, senelis. „Apie kiekvieną atviruką galiu pasakoti ilgas valandas, tai liepkite trumpiau“, – šmaikštavo parodos šeimininkas.

Parodoje eksponuojami 126 kalėdiniai atvirukai, nors L. Mažylio namuose jų tiek, kad sudėti į vieną vietą sudaro pusmetrio ilgio krūvą. Profesorius atskleidė atvirukus laikantis batų dėžėje – ten jiems saugiausia, sako jis.

„Atsirinkti atvirukus parodai buvo nelengva, netrumpai diskutavome su padėjėjomis. Nors pradžioje buvau nusiteikęs ganėtinai lengvabūdiškai, maniau, kad pakaks sukabinti bet kaip, vis tiek bus gražu, bet viskas buvo ilgai ir atsakingai galvojama ir planuojama“, – portalui LRT.lt sako L. Mažylis.

L. Mažylio parodos atidarymo akimirkos – galerijoje

Labas rytas, Lietuva I d. Svarbiausių ir įdomiausių praeities įvykių saugotojai: kalėdiniuose atvirukuose – XX a. Lietuvos istorija
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt