Gyvenimas

2019.07.30 12:05

Pakistane sveikstantis alpinistas Damulevičius: svarbiau ne tai, kad nukritau, o tai, kad įkopiau

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.07.30 12:05

Vienas žinomiausių šalies alpinistų Saulius Damulevičius su partnere iš Latvijos įkopė į 8035 m. aukštyje esančią Gašerbrumo II viršūnę. Saulius – antrasis lietuvis, kuriam tai pavyko, nors teko atlaikyti sunkias sąlygas, o vadinamojoje mirties zonoje jis išbuvo net 30 valandų.

„Visi panašūs kopimai yra balansavimas ant žmogaus galimybių ribos. Tačiau kopimas į Gašerbrumo II viršūnę – labai fiziškai sunkus išbandymas. Juolab, kad dviese, su partnere iš Latvijos Natalija Zenina, kopėme sudėtingomis oro sąlygomis ir nenaudodami papildomo deguonies“, – portalui LRT.lt pasakoja jis.

Gašerbrumas II yra tryliktas pagal aukštį kalnas pasaulyje, stūksantis ties Pakistano ir Kinijos sienų sandūra. Prieš tai, 2006-aisiais, į šį kalną buvo įkopusi alpinisto Sauliaus Viliaus vadovaujama ekspedicija. S. Damulevičiaus ir partnerės ekspedicija buvo antras kartas, kai lietuvių alpinistai įkopė į Gašerbrumą II.

„Kopimas į viršūnę nuo šturminės stovyklos truko 18 valandų, nusileidimas – dar apie 12 val. Taigi beveik 30 valandų praleidome vadinamojoje mirties zonoje – be maisto, pastogės, nuolat dirbant ir eikvojant organizmo energiją.

Beje, daugiau nei 7 tūkst. m. aukštyje praleidome 5 dienas. Tokiame aukštyje organizmas neatsistato, negali normaliai virškinti maisto, sutrinka miego ir kitos funkcijos“, – sako S. Damulevičius. Per tą laiką jis neteko 16 kg.

Nuo kalno leidžiantis senomis fiksuotomis virvėmis maždaug 7200 m. aukštyje įvyko incidentas. Virvė už kurios alpinistas laikėsi, trūko ir jis apie 6-8 metrus krito žemyn stačiu šlaitu, kol sugebėjo sustabdyti krytį.

Po incidento jis sugebėjo savo jėgomis nusileisti iki šturminės stovyklos, tą pačią dieną pats nusileido iki antrosios stovyklos 6450 m aukštyje. Dar kitą dieną jis pasiekė 6000 m. aukštį. Čia pradėjo ryškėti negalavimai – po nakties buvo itin sunku judėti, trūko energijos, atsirado stiprus kosulys.

„Tada, per sudėtingą ledokrytį, su partnere skubiai leidomės į bazinę stovyklą. Ėjome apie dešimt valandų. Kadangi man buvo sunku, likus maždaug valandai kelio, į pagalbą man atskubėjo draugai, kurie turėjo medikamentų ir perėmę kuprines palydėjo iki bazinės stovyklos, – prisimena alpinistas. – Nusileidus iki bazės kvietėme sraigtasparnį, nes tokios būklės pats nebūčiau nusigavęs iki artimiausio miestelio, o situacija galėjo greitai pablogėti.“

Ligoninėje Pakistane S. Damulevičiui nustatė plaučių uždegimą. Penkias dienas jis buvo gydomas intensyvios priežiūros skyriuje, o pirmadienį išleistas gydytis ambulatoriškai.

„Bet kur, kur yra rizika, bus ir netikėtumų bei incidentų. Todėl tokioms ekspedicijoms mes daug ruošiamės, suprantame pavojus ir stengiamės juos kaip įmanoma atsargiau įvertinti. Aukšti kalnai ir mirties zona yra nenuspėjami. Ten negali tikėtis jokios pagalbos, o žmogaus organizmas iš principo nėra sukurtas pakelti tokių krūvių“, – sako S. Damulevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt