Naujienų srautas

Eismas2018.07.14 16:47

Neįgalieji eisme turėtų sulaukti daugiau supratingumo

Nors žmonės, turintys judėjimo negalią, eisme turi tam tikrų privilegijų, tačiau jie susiduria su problemomis, kurios būdingos visiems eismo dalyviams. Taip LRT RADIJO laidai „10-12“ teigia neįgaliųjų vairavimo instruktorius Edmundas Buklys.

Neįgalieji, kurie vairuoja automobilius, yra tokie patys eismo dalyviai, kaip ir visi kiti. Nors jie ir turi tam tikrų privilegijų, tačiau kasdien susiduria su tokiomis pat nepakantumo ir nemandagumo išraiškomis, kaip ir kiti vairuotojai.

„Apskritai mūsų keliuose vairuotojams trūksta pakantumo. Vairuotojai skuba, kiekvienas bando vienas kitą aplenkti. Atsiranda lenktynės kelyje, o to tikrai nereikia“, – sako E. Buklys.

Kalbėdamas apie nepakantumą ir tolerancijos trūkumą E. Buklys įvardija ir tam tikras Kelių eismo taisykles (KET), kurios galioja neįgaliesiems ir jas privalo žinoti kiekvienas automobilio vairuotojas. Pavyzdžiui, jei neįgalusis važiuoja su vežimėliu keliu ar gatve, jis nedaro nieko tokio, ko jam neleidžia KET, tačiau vairuotojai kartais galvoja kitaip.

„Būna ir tokių atvejų, kai važiuoja ir signalina, lyg neįgalusis su vežimėliu paims ir išgaruos“, – kai kurių vairuotojų tolerancijos trūkumo išraišką įvardija E. Buklys.

Tačiau jis primena, kad neįgalieji, kurie juda važiuojamąja kelio dalimi, taip pat privalo imtis atitinkamų saugumo priemonių.

„Taisyklėse yra punktas, kuriame nurodyta, kad jei neįgalusis važiuoja keliu, jis privalo judėti ta pačia kryptimi, kaip juda ir automobiliai. 

Bet jei jis juda vežimėliu vakare, reikia imtis atsargumo priemonių, pažymėti vežimėlį atšvaitais, pasiimti į rankas žibintuvėlį. 

Neįgaliojo vežimėlis nėra transporto priemonė, todėl jam priklauso visi reikalavimai kaip ir pėsčiajam“, – dėmesį atkreipia E. Buklys,

Dar viena taisyklė, apie kurią tikriausiai nežino kai kurie automobilių vairuotojai, yra neįgaliųjų galimybės kirsti gatvę. 

„Taisyklės numato, kad ne tik pėsčiųjų perėjose, bet visur turi praleisti neregį pėsčiąjį ar neįgalųjį, važiuojantį vežimėlyje. Ši lengvata numatyta dėl to, kad ne visur infrastruktūra yra pritaikyta žmonėms su negalia“, – primena E. Buklys.

Neįgalieji gali nepaistyti kai kurių kelio ženklų

Neįgaliųjų vairavimo instruktorius primena ir tam tikras lengvatas, kurios skirtos negalią turintiems vairuotojams. Jie gali nepaisyti tam tikrų eismą draudžiančių arba ribojančių kelio ženklų. 

Pavyzdžiui, tokiems vairuotojams negalioja kelio ženklas „Eismas draudžiamas“. Taip pat neįgalieji gali statyti savo automobilius ten, kur kelio ženklai tai daryti draudžia. Tačiau norint tokiomis lengvatomis pasinaudoti, reikia nepamiršti, kad automobilis turi būti atitinkamai pažymėtas.

„Jei vairuotojas nori naudotis tokiomis lengvatomis, jo automobilis turi būti pažymėtas neįgaliojo ženklu. Neužtenka tik automobilio statymo kortelės“, – pabrėžia E. Buklys.

Jis vairuotojams primena ir dar vieną taisyklę, kuri susijusi su automobilių parkavimu. Pavyzdžiui, palikti savo automobilį, nors ir trumpam, neįgaliesiems skirtoje vietoje yra draudžiama ir vairuotojai turėtų būti supratingesni. Bet atsižvelgti reikia ne tik į tai.

„Yra ir dar vienas punktas, kuriama sakoma, kad jei parkuojate savo automobilį šalia tokio, kuris pažymėtas skiriamuoju neįgaliojo ženklu, reikia palikti daugiau vietos“, – vairuotojams primena E. Buklys. 

Jis sako, kad toks reikalavimas nėra iš piršto laužtas. Neįgaliesiems, ypač tiems, kurie prie savo automobilio atvažiuoja vežimėliuose, reikia daugiau vietos, kad jie galėtų patekti į savo automobilį. Todėl jeigu stovėjimo aikštelėje pamatėte automobilį, kuris pažymėtas neįgaliojo ženklu, būkite supratingi ir savo automobilį parkuokite palikdami daugiau erdvės, nei to reikėtų įprastai.

LRT RADIJAS ir LRT.lt naujienų portalas kviečia vairuotojus prisidėti prie akcijos „Mandagus“ ir ragina kelyje elgtis ne tik atsakingai, bet ir kultūringai. Taip pat kviečiame dalyvauti specialiame akcijos konkurse ir atlikti testą. Konkurso dalyviai gali laimėti puikius LRT įsteigtus prizus!

Parengė Vytenis Kudarauskas

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi