Svečiuose pas Editą. Istorijos artistu save vadinantis Alfredas Bumblauskas: vienintelė moteris, kurios bijau – mama

Itin gerbiamas ir mylimas profesorius Alfredas Bumblauskas šiandien švenčia 65-ąjį gimtadienį. Drąsiai galima sakyti, kad šis žmogus yra žinomiausias Lietuvoje istorikas. Nė vienas kitas nebuvo tiek kartų kalbintas televizijoje, portaluose ir cituotas visuose žiniasklaidos šaltiniuose. Negana to, profesorius ir pats yra televizijos laidų vedėjas – šviečia žiūrovus klausimais, kuriais, jei ne jis, veikiausiai nemokėtume nė tinkamai pasidomėti. Labiausiai cituojamas pasisakymų apie istoriją bei politiką autorius, nacionalinių ekspedicijų vadovas, leidinio „Lietuvos istorijos studijos“ vyriausias redaktorius. Nedaug kas žino, kad seniau jis vaidino scenoje. Jo viešnagė laidoje „Svečiuose pas Editą“ – tikras įrodymas, kad meniška gyslelė bėgant metams niekur nedingo, o humoro jausmas – neturi lygių. Apie pomėgius, meilę istorijai bei moterims, apie šeimą ir atradimus viengungiškoje buityje – tuo su žiūrovais šį kartą dalijosi profesorius A. Bumblauskas, svečiuodamasis pas savo bičiulę Editą Mildažytę, kurios sodyboje jis parašė net tris savo knygas.

Mėgstamas net ir tų, kurie istorija stipriai nesidomi, profesorius Alfredas Bumblauskas atvėrė savo nematytą, itin linksmą pusę. Su Edita Mildažyte jiedu bičiuliai jau daug metų, tad ir pokalbis buvo neoficialus, su gera humoro doze ir niekada negirdėtomis garsiojo vyro gyvenimo detalėmis. Susipažino jiedu tada, kai Alfredas buvo istorijos dėstytojas, o Edita – žurnalistikos studentė. Abu atskleidė istoriją, po kurios abu galėjo išlėkti iš universiteto.

Profesorius prisipažino, kodėl jau daug metų gyvena su savo sugyventine – kate Morta, kurią jis lepina, o ši jo laukia. Pasukus kalbą apie moteris, Alfredas Bumblauskas neslėpė, kad jo gyvenimui jos teikė ne tik džiaugsmo, bet ir skausmingų patirčių. Ypač griežtas jis buvo kalbėdamas apie žemaites moteris, kurios, jo nuomone, yra tikras patriarchato atspindys. Garsusis istorikas laidoje „Svečiuose pas Editą“ pasakojo, kad jam su moterimis sekasi gal geriau nei tėvui. Ir nors Edita tikino, kad jis dailiosios lyties atstovių vengia ir neprisileidžia, profesorius tikino, kad tai – netiesa.

Ar tiesa, kad profesorius yra vedęs istoriją? Kodėl parduotuvėse ieško lesyklėlės su laipteliais? Nuo kokios vergystės jį išgelbėjo džiovyklė? Ar tiesa, kad nebijantis paneigti seniai nusistovėjusių istorinių tiesų garsusis istorikas bijo savo mamos? Provokuojantys klausimai ir šmaikštūs profesoriaus atsakymai – laidoje „Svečiuose pas Editą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau