Panorama. „Dieviškoji komedija“ – Giedriaus Kazimierėno tapyboje (su vertimu į gestų k.)

Antrą dieną, kai dauguma veiklų galimos tik su galimybių pasu, didelių sunkumų kol kas nekilo – sako prekybininkai. Sumažėjo norinčiųjų atsispausdinti popierinį galimybių pasą. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad yra ir kitų pažymų, prilygstančių galimybių pasui. Tuo metu policija tiria įtariamus klastojimo atvejus medicinos įstaigose norint gauti galimybių pasą.

Į Ruklos pabėgėlių priėmimo centro teritorijoje įkurtą modulinių namelių stovyklavietę perkeliami pirmieji migrantai. Šildomose patalpose turėtų įsikurti dabar palapinėse gyvenančios šeimos su vaikais, besilaukiančios moterys, neįgalieji. Vyriausybė tikina iki spalio iš palapinių perkelsianti visus migrantus.

Su itin didele migracija praeitame amžiuje susidūrusi Belgija mokosi iš praeities klaidų integruojant migrantus. Ekspertai sako, kad šalis išmoko priimti svetimšalius, bet anksčiau nespręstos problemos turi pasekmių ir šiandien. Ko iš Belgijos patirties galėtų pasimokyti Lietuva – iš Briuselio pasakoja Mindaugas Laukagalis ir Justina Ilkevičiūtė.

Kitąmet vairuotojams teks laikytis atnaujintų kelių eismo taisyklių. Atsiras naujų ženklų žyminčių dviračių gatves, ribojimai paspirtukininkams. Viešasis transportas turės atskirus šviesoforus, nebus galima statyti automobilių prie išvažiavimų iš kiemų.

Sienos apsaugos tarnybos atstovai Lietuvos pasienyje su Baltarusija sulaikė penkis asmenis be dokumentų. Jie nuvežti į pasieniečių užkardą. Pasieniečių atstovas nepatvirtino, kad sulaikytieji – tie patys penki afganistaniečiai, kurie per Europos Žmogaus Teisių Teismą siekia likti Lietuvoje. „15min“ ir „Delfi“ pranešė šiandien radę juos Ignalinos rajone. Pritaikęs laikinąsias apsaugos afganistaniečių byloje prieš Lietuvą priemones, Žmogaus teisių teismas praėjusią savaitę neleido jų išsiųsti atgal į Baltarusiją. Lietuvos pasieniečiai tuomet tvirtino, kad afganistaniečiai nebuvo patekę į Lietuvą, jų advokatė tikina priešingai.

Europos Sąjungos užsienio politikos vyriausiasis įgaliotinis pabrėžia, kad krizė Afganistane –nesibaigė, o norint šią suvaldyti – Briuselis turi palaikyti ryšį su Afganistaną perėmusiu Talibanu. Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Antony Blinkenas toliau gina prezidento sprendimą pasitraukti iš Afganistano.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas izoliuosis, jo artimoje aplinkoje nustačius užsikrėtimo COVID-19 atvejų. Kremlius patvirtino, kad Rusijos prezidentas – sveikas ir koronavirusu neužsikrėtė. Per pokalbį telefonu su Tadžikistano prezidentu Putinas pranešė, kad laikysis saviizoliacijos režimo ir nedalyvaus vėliau šią savaitę Dušanbė vyksiančiame regioniniame viršūnių susitikime. Apie saviizoliaciją paskelbta po įtemptos pirmadienio dienotvarkės: prezidentas ne tik susitiko su paralimpiečiais, stebėjo karines pratybas, bet ir Maskvoje susitiko su Sirijos prezidentu Bašaru Asadu. Putinas sakė besitikintis, kad rusiška vakcina „Sputnik“, kuria jis pasiskiepijo, apsaugos nuo COVID-19.

Kalifornijos gyventojai sprendžia dėl gubernatoriaus Gevino Newsomo nušalinimo. Demokrato atšaukimą inicijavo Kalifornijos patriotų koalicija pasipiktinusi, kad esą gubernatorius labiau palaiko neteisėtai atvykusius migrantus, o ne amerikiečius. Po to prie jų prisijungė respublikonai, nepritariantys įvestoms pandemijos suvaldymo priemonėms, pavyzdžiui, kaukių dėvėjimui. Norą pakeisti Newsomą išreiškė 46 kandidatai. Pagrindinis varžovas yra konservatyvių pažiūrų teisininkas, radijo pokalbių laidų žvaigždė Laris Elderis. Jis atvirai remia prieštaringai vertinamą buvusį šalies prezidentą Donaldą Trumpą, ne kartą tyčiojosi iš moterų, išjuokė judėjimą už juodaodžių teises. Rinkėjai iki šiandien vakaro turi grąžinti balsalapius, pažymėję ar reiktų Newsomą nušalinti ir kas turėtų jį pakeisti. Palaikymą Newsomui išreiškė ir prezidentas Joe Bidenas, pabrėžęs, kad nušalinus dabartinį gubernatorių valstijos lyderiu taps Trumpo klonas.

Lietuvos eksportas šiemet viršijo ikipandeminį lygį ir, atrodo, augs toliau. Bet skeptikai sako, optimizmas apgaulingas, po poros metų gali ateiti liūdni laikai. Dėl diplomatinių santykių įtampos, mažėja eksportas į Kiniją – šalis nutraukia sutartis ir nepriima lietuviškų prekių. Agentūra „Versli Lietuva“ įmonėms siūlo Kiniją keisti Taivano rinka. Bet eksportuotojai sako, tai neįmanoma, nes kiekiai į Kiniją ir į Taivaną skiriasi kartais ir, esą liūdniausia, kad prarandamos ne tik pajamos, bet ir įdirbis.

Už darbus žydų kultūrai ir atminimo puoselėjimą Kauno žydų religinė bendruomenė pirmą kartą įteikė Kauno Gaono medalius. Artėjant Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai, Prezidentūroje pagerbti žydų gelbėtojai, pasipriešinę okupaciniam režimui, nepaisydami mirtino pavojaus sau ir savo šeimoms.

Italijoje, nuo gegužės vyksta Venecijos architektūros bienalė, kurioje Lietuvai atstovauja menininko Julijono Urbono sukurta Lietuvos erdvės agentūra, o į ją patekę lankytojai formuoja Planetą iš žmonių. Iš Venecijos – Margarita Alper ir Nerijus Gulbinas.

Šiandien minimos 700-osios italų poeto Dantės Aligjerio mirties metinės. Žymiausią kūrinį – „Dieviškąją komediją“ – poetas baigė rašyti prieš pat mirtį. Iki šiol ši poema interpretuojama kitų kūrėjų. Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ pristatomas Giedriaus Kazimierėno tapybos darbų ciklas, taip pat į drobes perkeliantis „Dieviškosios komedijos“ siužetus.

Ved. Marijus Žiedas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau