Panorama. Piesliako instaliacija „Sodas“ kviečia pamąstyti apie besikeičiančius tarpusavio ryšius (su vertimu į gestų k.)

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen susitiko su rugsėjo dešimtąją prie Seimo planuojamo protesto organizatoriais. Parlamento vadovei jie perdavė savo reikalavimus – svarbiausieji susiję su galimybių paso atšaukimu. Organizatoriai žada, kad protestas bus taikus ir atsiriboja nuo rugpjūčio riaušių prie Seimo, nors VSD išplatino pranešimą, kad šiuo metu smurtinių išpuolių tikimybė per protestus išaugusi.

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad delta atmaina kelia papildomų iššūkių, todėl ambicija turėtų būti nuo COVID-19 paskiepyti 90 procentų gyventojų. Jis taip pat pritaria privalomam kai kurių profesijų atstovų skiepijimui. Neseniai susikūręs sveikatos teisės institutas siūlo peržiūrėti skiepijimo strategiją, nedalyti žmonių į paskiepytus ir ne, bei atsisakyti galimybių paso. Tuo metu epidemiologai, artėjant šaltajam sezonui, siūlo ruoštis dar vienam susirgimų šuoliui.

Iš Lietuvos, daugiausiai savo noru, jau išvyko 10 migrantų, dar maždaug 30 į gimtąsias šalis tikimasi grįš šią savaitę. Tačiau teisininkų teigimu, Lietuva vien nuo liepos priėmė per 4100 migrantų. Prieglobsčio prašymo procedūrų baigti gali ir nepavykti, nes dauguma dokumentų neturi. Todėl teks apsispręsti, ką su jais daryti. Migrantus ginantys advokatai pabrėžia, kad gali būti ir tokių situacijų, kai net teismui nusprendus nesuteikti prieglobsčio, išsiųsti asmens nepavyks.

Į uždaromus Vilkaviškio rajone, Kybartuose, pataisos namus iki spalio planuojama perkelti apie 800 migrantų, daugumą – iš Rūdninkų poligono, kur jie šiuo metu gyvena palapinėse. Gyventojams kelia nerimą saugumas, o vietos valdžiai – pasienio miestelyje išaugsiantis nedarbas. Tačiau Teisingumo ministerija tikina, kad be darbo neliks nė vienas pareigūnas.

„Islamo valstybės“ atšaka Afganistane prisiėmė atsakomybę už Kabulo oro uosto link paleistas, bet amerikiečių numuštas raketas. Į oro uostą skriejant džihadistų raketoms, Jungtinės Valstijos vykdo paskutiniuosius evakuacijos skrydžius. Pentagonas sako, kad paskutinis evakuacijos etapas „itin pavojingas“.

Estijos Nacionalinio muziejaus direktorius Alaras Karisas per pirmąjį balsavimą parlamente – prezidentu neišrinktas. Rytoj vyks antrasis turas. Jei dar per du balsavimus kandidatas neužsitikrins dviejų trečdalių parlamentarų palaikymo – bus šaukiama Rinkikų kolegija ir procesas nusikels į mėnesio pabaigą. Karisas, vienintelis partijų iškeltas kandidatas, sako, kad toliau dalyvaus balsavime, nes įsipareigojo jį iškėlusiems parlamentarams.

Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje atidaryta sąjungininkams skirta stovykla „Herkus“. Joje jau įsikūrusios Jungtinių Valstijų karių rotacinės pajėgos. Pasak prezidento, Lietuvos prioritetas sukurti Jungtinių Valstijų pajėgoms nuolatinius namus, tinkamą infrastruktūrą – esą tai ne tik galimybė lietuviams dirbti kartu su amerikiečiais, bet ir saugumo garantas.

Valstybinis jaunimo teatras sezoną pradeda spektaklio „Puikus naujas pasaulis“ premjera. Režisierius Gintaras Varnas į teatro sceną perkelia anglų rašytojo Olduso Hakslio to paties pavadinimo romaną, jį, parašyta prieš 90 metų režisierius įvardija kaip ateities pranašystę.

Vilniuje, šalia Neries, erdvę rado menininko Rafalo Piesliako instaliacija „Sodas“. Pirmąkart meno mugėje „Art Vilnius“ pristatytas kūrinys neatsitiktinai įsikūrė vietoje, iš kurios matyti Vilniaus televizijos bokštas – instaliacija kviečia apmąstyti besikeičiančius tarpusavio ryšius.

Ved. Jovita Vitkauskė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau