Litvakas Berekas Joselevičius – prekybininkas, amatą iškeitęs į kovą už laisvę

Litvakas Berekas Joselevičius geriau žinomas ir atpažįstamas Varšuvoje ar Paryžiuje, nei Vilniuje, ar gimtojoje Kretingoje. Pirmojo pasaulyje žydų karinio dalinio vadas, generolas, Abiejų Tautų Respublikos patriotas buvo Tado Kosciuškos sukilimo dalyvis ir Napoleono armijos karininkas. Mokslus baigęs Kretingoje, vėliau ėmėsi sėkmingo prekybininko amato.

Vis dėlto, Didžioji Prancūzijos revoliucija, jos skelbiamos lygybės ir brolybės idėjos jį užvaldė taip, kad tai tapo pagrindiniu jo tolimesnio gyvenimo tikslu. Jis – vienas pirmųjų, apdovanotas aukščiausiu Prancūzijos pagarbos ženklu – Garbės Legiono Ordinu. Lenkijoje jo vardu pavadinta per 30 gatvių, o Lietuvoje pagaliau pastatytas pirmasis paminklas – didvyriui, kovojusiam už Abiejų Tautų Respublikos nepriklausomybę.

Pilinkus Saulius
Vedėjas
Pilinkus Saulius, Mildažytė Edita, Ramoškaitė Asta, Minkevičienė Monika
Redaktorius
Povilaitis Egidijus
Operatorius
Bytautaitė Lolita
Prodiuseris
Lesauskis Pranas, Mačiokas Mykolas, Joselevičius Berekas, Dobužinskis Mstislavas
Asmenybė
Lesauskaitė Vaiva, Lesauskaitė Vita, Janušauskienė Laura, Bunka Eugenijus, Klietkutė Jolanta, Puzemskis Feliksas, Mikulionis Skaistis, Makselienė Simona, Koprivova Anastazie, Tallat - Kelpša Laimonas, Krasauskas Tomas, Šabasevičius Helmutas
Pašnekovas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau