Daiktų istorijos. Dviejų kapitonų duoklė Lietuvos laivynui, Tilmansų šeimos įtaka ir pasaulinio lygio sportininkai iš Lietuvos

I tema. Teodoras Reinhartas ir Liudvikas Stulpinas: du kapitonai, svariai prisidėję prie lietuviškosios laivininkystės kūrimo
Lietuva – jauna jūrinė valstybė, kuri iki pat XX a. trečiojo dešimtmečio praktiškai neturėjo nei savo laivų, nei specialistų. Tačiau kapitonų iš Lietuvos visgi būta. Ir tokių, apie kuriuos yra ką papasakoti. Teodoras Reinhartas – Japonijos karo didvyris, per Pirmąjį pasaulinį karą vaikėsi vokiečių povandeninius laivus, vėliau vadovavo vienam ištaigingiausių imperinės Rusijos laivų. Po Spalio perversmo grįžo į Lietuvą ir tapo vienu Lietuvos prekybinės laivininkystės kūrėjų. Liudvikas Stulpinas į Liepoją nukeliavo pėsčias. Ten tapo junga, vėliau Arkties vandenyne plaukiojo su mokslinės ekspedicijos ledlaužiu. Jo žvaigždės valanda sužibo, kai ėmė kursuoti transatlantiniai garlaiviai Liepoja – Niujorkas. Jis buvo vienu sumaniausių ir talentingiausių kapitonų, skubėjo į pagalbą ir legendiniam Titanikui.

II tema. Tilmansų šeima: sėkmingi fabrikantai, darę politinę įtaką tarpukario Kaune
Viena turtingiausių tarpukario Kauno šeimų – Tilmansai – į Kauną atsikėlė dar imperinės Rusijos laikais, kai Kaunas buvo vadinamas Kovno. Verslas klostėsi taip sėkmingai, kad jie garsėjo ne tik kaip fabrikantai, bet ir kaip politinę įtaką daranti giminė. Tarpukaris šiems verslininkams buvo taip pat pelningas. Tai liudija gausios porceliano, meno kūrinių kolekcijos, iki šiol saugomos M. K. Čiurliono dailės muziejuje. Įspūdinga ir prezidentui Antanui Smetonai jubiliejaus proga įteikta dovana – saldainių dėžė. Tiksliau, ją būtų galima pavadinti saldainių skrynia – toks įmantrus tai buvo dirbinys. Kaip ir daugumos sėkmės istorijų, Tilmansų šeimos veiklą Lietuvoje užbaigė pirmoji sovietų okupacija. Tačiau jų pėdsakai liko.

III tema. Pasaulinio lygio sportininkai, vienijami lietuviškos kilmės ir kamuolių: Jonas Jonaitis ir Vitas Gerulaitis
Abu šiuos JAV sportininkus vienija du dalykai – lietuviška kilmė ir kamuoliai. Kamuoliai, tiesa, skirtingi: Vitas Gerulaitis – tenisininkas, buvęs penktąja rakete pasaulyje, o Jonas Jonaitis arba Johnny Unitas – legendinė amerikietiško futbolo žvaigždė. Jo portretai ne kartą puošė prestižiškiausius sporto žurnalus, o skulptūra – stadiono prieigas Baltimorėje. Abi šios žvaigždės jau praeitis, tačiau tokių įspūdingų sporto laimėjimų Amerikoje mūsų tautiečiams daugiau nėra pavykę pasiekti.

Ved. Saulius Pilinkus

Pilinkus Saulius
Vedėjas
Pilinkus Saulius, Mildažytė Edita, Ramoškaitė Asta, Minkevičienė Monika
Redaktorius
Povilaitis Egidijus
Operatorius
Bytautaitė Lolita
Prodiuseris
Reinhartas Teodoras, Stulpinas Liudvikas, Tilmansas Richardas, Unitas John, Gerulaitis Vitas
Asmenybė
Adomavičius Romualdas, Čepys Viktoras, Vaičenonis Jonas, Dzikaras Gaudrius, Kačanauskas Romas
Pašnekovas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau