Kur važiuojam? Tomas Vytautas Raskevičius: visą laiką pasaulis bandė pakeisti mane, dabar keisti bandau jį aš

„Su Tomu Vytautu lengva kalbėtis – jis nesislepia, nebijo būti savimi, nesiekia patikti ar padaryti ispūdį, bet tikrai žino kokioje Lietuvoje norėtų auginti savo sūnų“, sako LRT.lt laidos „Kur važiuojam?“ vedėja Nomeda Marčėnaitė. „Sekdama jo veiklą supratau, kad sieksiu, jog ir kiti pamatytų ne fasadinę Tomo pusę, kuri dažną klaidina, bet tą vaiką ir paauglį, kuris augo jo atžvilgiu netolerantiškoje aplinkoje. Manau, kad mūsų atviras pokalbis privers pažvelgti į homoseksualumą žmogiškomis akimis.“

Seimo narys, žmogaus teisių komiteto pirmininkas, LGBT aktyvistas Tomas Vytautas Raskevičius pastarosiomis dienomis susiduria su netikėtai iškilusiais iššūkiais. Tapęs politiku Tomas Vytautas teigia, kad gyvenime atsirado žymiai daugiau dėmesio, viešumo ir net agresijos. Jeigu tai yra kaina tam, kad pasiektume susitarimą, jis esą pasiryžęs tokią sumokėti.

Laidos „Kur važiuojam?“ vedėjos paklaustas apie pirmuosius vaikystės atsiminimus, Tomas Vytautas prisipažįsta nuolat jautęs tėvų ir artimųjų nerimą dėl to, kad esą buvęs „netoks, kaip kiti“. Vaikas būdamas labiau mėgęs žaisti su lėlėmis, mamos nuolat prašydavęs geriau jam nupirkti lėlę, nei „berniukiškus“ žaislus, mašinėles ar kareivėlius. Kol vieną dieną, sugrįžęs namo neberado savo žaislų. Atsakydami į užduotą klausimą tėvai tik gūžčiojo pečiais: jokių lėlių nė nebuvę.

Supratęs, kad „kažkas su juo ne taip“, Tomas Vytautas Raskevičius atsakymo į tapatybei kilusias problemas ieškojęs interneto pokalbių forumuose, apie LGBT žmones informaciją po trupinėlį rinkdavęs užsienio spaudos straipsniuose ar televizijos laidose. Didžiausią nuostabą ir susižavėjimą paaugliui sukėlė televizijoje rodytas realybės šou „Robinzonai“, kuriame dalyvavęs vaikinas iš Estijos prisipažino esąs homoseksualus. Netikėtai supratęs, kad pasaulyje yra daugiau žmonių, turinčių „tokią pačią problemą“, Tomas Vytautas pasirinko politikos mokslų bakalaurą VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute nusprendęs specializuotis žmogaus teisių srityje norėdamas daugiau sužinoti apie savo paties teises. 2012 metais baigė žmogaus teisių teisės magistro studijas Vengrijoj. 2018 m. apdovanotas Nacionalinio lygybės ir įvairovės forumo bei Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos įsteigtu Nacionaliniu lygybės ir įvairovės apdovanojimu už darbą LGBT asmenų žmogaus teisių apsaugos srityje.

Paklaustas, ar nebijąs tapti Seime tik „vieno klausimo politiku?“, Tomas Vytautas Raskevičius teigia, kad toks požiūris dažnai aptinkamas viešoje erdvėje. Šiuo pagrindu grupės visuomenininkais prisistatančių asmenų peticija raginanti trauktis iš užimamų pareigų pateikta Seimui. Tačiau dabartiniai įvykiai tik sustiprino politiko pasiryžimą tęsti pradėtus darbus. „Jeigu iš pradžių nesugebėsime susitarti dėl LGBT teisių Lietuvoje, vadinasi neturėsime atspirties taško diskusijoms apie žmogaus teises Lietuvoje. Tas atspirties taškas yra pagarba žmogaus orumui. Visos tolesnės kalbos yra „feikas“, teigia Tomas Vytautas Raskevičius.

Beveik valandą trukęs pokalbis su Nomeda atskleidė įvairiausias politiko asmenybės puses. Pažiūrėję laidą „Kur važiuojam?“ sužinosite koks buvo pirmas Tomo Vytauto sūnaus ištartas žodis ir kokia reto dvigubo vardo kilmė? Kuri Vilniaus vieta jam mieliausia ir kokia daina tuo metu skamba politiko ausyse? Ką bendro turi feminizmas ir kariuomenė? Pokalbių laida transliuojama kiekvieną antradienį portale LRT.lt. Laidų įrašus galima peržiūrėti ir LRT mediatekoje.