7 Kauno dienos. Istorinis detektyvas, padangių fotografija ir jūrų skautai

Mes esame vienos dvasios ir vieno kraujo. Lietuvą ir Latviją sieja ne tik valstybių sienos, bendra istorija, bet ir šimtmetį siekianti mokslo draugystė. Prieš 90 metų Latvijos universiteto studentai VDU studentams padovanojo brozinę atminimo lentą, kuri Antrojo pasaulinio karo metais dingo. Lentos atsiradimo istorija primena detektyvą.

„Lapkričio mėnesį gaunu laišką, kuriame rašoma, ar aš esu Alvydas Butkus? Aš jau 70 metų esu Butkus! Aš net nepatikėjau, galvojau, kad čia apgaulė. Atsiuntė man nuotraukas – tikrai ta plokštė“, – sako šios atminimo lentos net 30 metų ieškojęs Letonikos centro VDU įkūrėjas prof. Alvydas Butkus. Istorinė lenta keliauja pas restauratorius, kurie vertina jos būklę ir karo kulkų žymes. Reportaže bus galima pamatyti autentiškus tarpukario Latvijos universiteto vaizdus ir girdėti latvišką kalbą.

Malūnai, aitvarai ir kiti būdai atsiplėšti nuo žemės. Buvęs juvelyras, inžinierius Saulius Kvietka jau ne vienerius metus fotografuoja objektus, į kuriuos pažvelgti iš aukšto - sudėtinga – vėjo malūnus, Kauno fortus. S.Kvietka šypteli, kad nors dabar, atsiradus dronams, iš padangių fotografuoti lengva, pradžia buvo kebli.

„Tai prasidėjo nuo aitvarų. Paskui pabandžiau prie lėktuvėlio pritaisyti, bet fotoaparatą turi pritaisyti prie lėktuvo nosies, kad neužstotų. Tai nusileidžiant visada fotoaparatas gaudavo smūgį. Kiek aš jų sudaužiau. Vėliau dronai atsirado, tai su juo – kaip su „Mercedes“. Nėra ką lyginti“, – juokiasi fotografas.

Įdomu tai, kad S.Kvietkos senelis buvo geras „Lituanikos“ piloto Stepono Dariaus draugas. Seneliui mirus S.Kvietka beveik prieš 10 metų sukonstravo tikslią 2 metrų nesiekančią „Lituanicos“ kopiją.

Pokalbis 450. Seimo narys, karo istorikas prof.Valdas Rakutis. Apie svajones tapti jūrininku, jaunimo organizacijas ir užmirštus istorinius karinius lyderius.

„Yra daug užmištų istorinių asmenybių. Mes nesugebame suvokti, kas yra Abiejų Tautų Respublika. Nesugebame suvokti, kad jos valdovai yra ir mūsų valdovai. Pavyzdžiui, užmirštame Steponą Batorą. Nežinome ir kitų savo didvyrių, kovojusių nepriklausomybės kovose, jų neprisimename“, – sako V.Rakutis.