7 Kauno dienos. Atgimstantis ANBO lėktuvo modelis, menininkė Laimutė Varkalaitė ir architektai apie Ąžuolyną

Apie vienintelį išlikusį ir kitą – atgimstantį ANBO lėktuvo modelį. Karo lakūnas ir lėktuvų inžinierius Antanas Gustaitis sukonstravo pirmąjį ANBO. Ir per 16 metų sukūrė 9 – žvalgybinius, mokomuosius modelius. 1939 m. serijinei gamybai paleistas lengvasis bombonešis ANBO-VIII, laikomas to meto vienu geriausiu tokio tipo lėktuvų pasaulyje.

Šiandien aviacijos istorija atgyja angare. Susipažinkite šaunioji Anbo eskadrilė ir ANBO III lėktuvo replika. „Kaip aš sakau, dabar esu muziejus – žmonės prieina prie manęs ir sako – kas čia? Gal čia kur Darius ir Girėnas skrido? – Ne, sakau, čia bus Gustaičio lėktuvas. Žmogus čiupinėja, sako – matai kaip?“ – juokiasi „ANBO eskadrilės“ pirmininkas A. Šabrinskas.

Vytauto Didžiojo Karo muziejuje saugomos ir Lituanicos nuolaužos, ir ANBO I. Vienintelis išlikęs Gustaičio lėktuvas pakabintas muziejaus palubėje. „Kažkas labai blogai sugalvojo. Negerbia aviacijos šitas muziejus“, – žvelgdamas į palubes sako pilotas, aviakonstruktorius Rolandas Kalinauskas.

Rumšiškėse gyvenanti grafinio dizaino menininkė Laimutė Varkalaitė yra labiau žinoma pasaulyje, nei savoje šalyje. Visgi ji – viena tituluočiausių lietuvių, grafinio dizaino srityje pelniusi daugiau nei 20 pasaulinio lygio apdovanojimų. „Spalvas reikia ne tik žiūrėti, bet ir klausyti. Jos turi viena su kita susikalbėti“, – savo kūrybines paslaptis praskleidžia menininkė.

Apie paskutinis apdovanojimą – menininkė sužinojo jau po interviu – WORLD OF CRYPTIDS kūrinys pateko į lamėjusiųjų sąrašą prestižiniame iliustracijų konkurse „Communication Arts 2021 Illustration Competition“. Menininkė – ir ženklų, logotipų specialistė, čia anot Laimutės, svarbiausia matematika ir architektūra.

Architektas visuomenininkas Audrys Karalius, architektas, dirbantis Amsterdame Karolis Platakis, kraštovaizdžio specialistas, dirbęs prie Ąžuolyno projekto 2015 m. Alvydas Mituzas ir advokatas visuomenininkas Saulius Dambrauskas.

Pagrindinis patiekalas yra parkingas. Jeigu jūs Trojos arklį įkišate į UNESCO saugomą Žaliakalnio draustinį, kas tada įvyksta? (A.Karalius)

Sprendimas paimti žemės sklypą visuomenės reikmėms yra fikcija. Ąžuolynas pritaikytas 1560 lankytojų, numatant 312 automobilių vietų. (S.Dambrauskas)

Mūsų konstitucinė nuostata buvo – Ąžuolyne ąžuolai miršta stovėdami. (A.Mituzas)

Įsivaizduokite, Kauno Ąžuolyne mes patalpiname mašinų parką didesnį, nei prekybos centre „Mega“. (K. Platakis)