Žinios. Baltarusijoje – nauja protestų banga: streikai smelkiasi į vis daugiau įmonių, prisijungė ir programišiai

Daugiausia mandatų Seime iškovojusi Tėvynės sąjunga su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija pradėjo derybas dėl valdančiosios koalicijos formavimo. Trijų partijų lyderių pasirašytoje deklaracijoje įvardijama, kad formuojama Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė. Antri pagal dydį planuojamos valdžios partneriai norėtų, kad Seimo pirmininke taptų Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Tačiau konservatoriai kol kas to nežada.

Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien asmeniškai pasveikino Tėvynės sąjungą-Krikščionis demokratus su pergale rinkimuose. Prezidentas taip pat palinkėjo sėkmės I. Šimonytei formuojant Vyriausybę ir einant ministro pirmininko pareigas. Po susitikimo su šalies vadovu sutarimą tikino radę tiek dabartiniai valdantieji, tiek būsimi. Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sveikino moterų lyderystę ir pripažino, kad, atėjus naujajai valdžiai, jai būtų įdomu eiti prezidento pareigas.

Šįvakar „Dienos temoje 21.00 val. – centro dešinės kandidatė į premjerus Ingrida Šimonytė.

Pasak Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio, centro kairės partijoms iki valdančiosios daugumos formavimo pritrūko trijų mandatų. Dėl to jis kaltina Lietuvos socialdemokratų partiją, esą dalyje apygardų rėmusią ne „valstiečių“, o konservatorių kandidatus. Vis dėlto premjeras Saulius Skvernelis rinkimų rezultatus įvertino kaip „labai gerus“ ir tikina, kad valdančiųjų guosti nereikia.

Situacija dėl koronaviruso šalyje blogėja. Didžioji dalis gyventojų – karantine. Jis skelbiamas dar aštuoniose savivaldybėse, galios ir didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje. Kaukių dėvėjimas viešose vietose tiek viduje, tiek lauke bus privalomas. Per pastarąją parą nustatyti 766 nauji koronaviruso atvejai, pranešama, kad dar 2 žmonės mirė.

Kibernetinių įsilaužėlių grupė teigia dviem valandoms blokavusi Baltarusijos nacionalinio banko tinklalapį. Taip ji siekia palaikyti opozicijos paskelbtą visuotinį streiką, turintį priversti Aliaksandrą Lukašenką pasitraukti. Baltarusijoje visuotinis streikas įsibėgėja. OMON puolė suimti jo varomąją jėga tapusius studentus – jie susirinko prie savo universitetų ir patraukė Minsko gatvėmis. Žmogaus teisių gynimo centro „Viasna“ duomenimis, iki pietų buvo sulaikyta apie 130 žmonių Minske, Barysave, Breste, Gardine, Mogiliave, Lydoje. Daug šalies įmonių oficialiai skelbia dirbančios, bet nepriklausomi šaltiniai praneša apie bruzdėjimus didžiųjų pramonės įmonių cechuose. Streikuoja daugelio privačių bendrovių darbuotojai. Pradėti visuotinį streiką tėvynainius paragino Lietuvoje esanti opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, pasibaigus „tautos ultimatumo“ dviejų savaičių terminui, iki kurio Aliaksandras Lukašenka turėjo pasitraukti iš valdžios. Netrukus Minske prasidės didelė paramos streikuojantiems akcija.

Elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ gavo Baltarusijos operatorės „Belenergo“ informaciją, kad elektros gamybos pradžia Astravo atominėje elektrinėje numatoma nuo lapkričio 1 iki 10 d. Lietuvos bendrovė pažymi, kad nuo jėgainės elektros gamybos pradžios nustatys nulinį pralaidumą elektros importui iš Baltarusijos. Kaip numatyta Lietuvos priimtame įstatyme, nuo Astravo atominės elektrinės veikimo pradžios Lietuva taip pat nesuteiks elektros rezervų Baltarusijai. Lietuva yra didžiausia Baltarusijoje statomos elektrinės kritikė, tuo metu Minskas atmeta Vilniaus priekaištus dėl saugumo reikalavimų nepaisymo.

Kauno apylinkės prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl žiauraus elgesio su gyvūnais. Tyrimas buvo pradėtas rugsėjo mėnesį pas vieną Kauno rajono veisėją radus netinkamomis sąlygomis laikomą 81 šunį. Prokuratūros teigimu, per tyrimą nustatyta, kad šunys buvo laikomi per mažuose narvuose, dalis narvų buvo pastatyti vienas ant kito, o dalyje jų nebuvo gultų, pažeisti ir kiti veisėjams taikomi reikalavimai. Tačiau atsižvelgę į gautas specialistų išvadas bei liudytojų parodymus, prokurorai konstatavo, kad nusikalstama veika nepadaryta, todėl tyrimas nutrauktas. Dėl paimtų šunų likimo spręs Maisto ir veterinarijos tarnyba. Iš viso iš neteisėtų veisyklų paimta apie 300 gyvūnų. Dabar jie laikomi prieglaudose.

Sportas.

Orai.

Ved. Ignas Andriukevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau