Panorama. Pagal užsikrėtumų koronavirusu skaičių, rugpjūtis – beveik toks pat kaip balandis (su vertimu į gestų k.)

Po beveik pusmečio vaikai grįžta į mokyklas. Tiesa, Rugsėjo 1-oji šalies ugdymo įstaigose skiriasi: kai kuriose moksleiviai rinkosi į klases, kiti šventė aikštėse, stadionuose. Dauguma tėvų sako nebijantys leisti vaikų į mokyklas – labiau nenorėtų kartoti nuotolinio mokymo. Kol kas mokyklos dirbs skirtingai: kai kur bus mišrus mokymas. Iš viso naujus mokslo metus pradeda daugiau nei 320 tūkst. moksleivių.

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 23 nauji koronaviruso atvejai. 11 fiksuota šauktiniams Lietuvos kariuomenės didžiojo kunigaikščio Kęstučio batalione Tauragės rajone – iš viso čia užsikrėtę 26 šauktiniai. Lietuvoje daugėjant koronaviruso židinių, o jau esamiems toliau plečiantis, epidemiologai nerimauja, kad grįžtame į pavasario susirgimų piką.

Minėdami naujų mokslo metų pradžią, Baltarusijos sostinėje studentai surengė protestą prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą. Kelios dešimtys suimti atvykus milicijai. Tuo metu opozicijos atstovai, tarp kurių daugiausia Aliaksandro Babarykos štabo narių, paskelbė kuriantys naują politinę partiją, pavadinimu „Drauge“.

Ne tik nesiskaitymas su žmogaus teisėmis, bet ir valdžios nuolat išjungiamas internetas: iš pusantro tūkstančio Baltarusijos informacinių technologijų sektoriaus įmonių, vis daugiau nemato galimybių likti šalyje. Jau kelios dešimtys įmonių, kartu su keliais tūkstančiais darbuotojų, šiuo metu svarsto kraustytis būtent į Lietuvą, tačiau jas vilioja ir tokios šalys kaip Latvija bei Lenkija. Galimybes keltis į Lietuvą apsunkina biurokratinės kliūtys.

NATO praneša, kad praėjusį penktadienį virš Danijos Bornholmo salos Rusijos naikintuvai „Su-27“ pažeidė Danijos oro erdvę, pavojingai priartėjo prie amerikiečių bombonešio „B-52“ ir net bandė jį perimti. Aljansas tikina, kad tai yra šiurkštus tarptautinės teisės pažeidimas. Danijos karinės oro pajėgos reagavo greitai ir atsiuntė naikintuvus, tačiau jiems nespėjus pasiekti bombonešio Rusijos naikintuvai apsisuko ir išskrido atgal – Kaliningrado link. Gynybos departamento paviešintuose vaizduose matyti, kokiu nedideliu atstumu Rusijos naikintuvai priartėjo ir pradėjo pavojingai manevruoti aplink bombonešį. Danija dėl oro erdvės pažeidimo iškvietė pasiaiškinti Rusijos ambasadorių. Tai jau ne pirmas pavojingas Rusijos karinių oro pajėgų epizodas priartėjant prie NATO lėktuvų pastaraisiais metais.

Čekijos Senato pirmininkas vieši Taivane. Kreipdamasis į vietos parlamentą jis pareiškė esantis taivanietis, taip išreikšdamas palaikymą Taivanui. Pekinas grasina Prahai, kad Senato pirmininkas už tai sumokės, tačiau Čekijos vyriausybė atkerta, jog jis – opozicijos atstovas ir neatspindi šalies pozicijos. Kinijos įtaka Čekijoje pastaraisiais metais stipriai auga ir Pekinas nebijo grasinti už paramą Taivanui ar Honkongo protestuotojams. Prieš keletą savaičių panašaus nepasitenkinimo sulaukė Jungtinės Valstijos, kai po daugiau nei keturių dešimtmečių, prezidento kabineto narys apsilankė Taivane.

Registrų centras tiria, kas galėjo lemti, kad liepos pabaigoje per smarkią liūtį buvo užlietos serverinės ir daugiau nei savaitei sutrikdyta e. sveikatos veikla. Neatmetama, kad taip galėjo įvykti dėl šalia vykstančių statybų ir dėl to, kad statybininkai prisijungė prie nuotekų sistemų, esančių visai šalia registrų centro. Žalą ir nuostolius kol kas vertina draudikai, tačiau Registrų centro atvejis paskatino ir kitas valstybines įstaigas ieškoti būdų susitvarkyti savąsias serverines. Vis tik ekspertai pabrėžia – vėl daroma klaidų.

Nuo naujų mokslų metų ugdymo įstaigose vaikai valgys daugiau daržovių. Žemės ūkio ministerija, po apklausų, nusprendė mažinti vaisių kiekį, ypač obuolių, bet didinti tokių daržovių kaip morkos dalybas. To reikalauja ir nemažai tėvų. Vaisius auginantys ūkininkai piktinasi, kodėl obuolių reikės mažiau, bet ministerija aiškina, kad šitaip vaikų racionas taps įvairesnis.

Simboliškai, pirmą mokslo metų dieną, pasirodė poetės Violetos Palčinskaitės knyga vaikams „Ką padarė šokių salė“. „Net ir juodžiausias debesis turi sidabro apvadėlį“, – sako poetė ir nauju eilėraščių rinkiniu kviečia mokslo metus pasitikti šviesiai, nepasiduoti baimėms.

Ved. Ignas Andriukevičius.