Panorama. Įgaliojimai pernai atnaujintai Vyriausybei suteikti pažeidžiant Konstituciją (su vertimu į gestų k.)

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pagrasino Lietuvai atsakamosiomis sankcijomis: teigia pavedęs Baltarusijos Vyriausybei rasti, kur nukreipti baltarusiškų krovinių tranzitą iš Klaipėdos uosto. Šie sudaro net trečdalį uosto krovinių. Pasak premjero Sauliaus Skvernelio, jei toks sprendimas iš tiesų būtų priimtas, jis visų pirma kirstų Baltarusijos ekonomikai. Ekonomistai teigia, kad Klaipėdos uostas išlieka pigiausia alternatyva baltarusiškų prekių eksportui.

Aliaksandras Lukašenka tvirtina, kad su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu susitarė dėl bendro karinių pajėgų naudojimo, jeigu kiltų grėsmė iš Vakarų. Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borellis perspėjo Maskvą nesikišti į Baltarusijos reikalus. Vokietijoje į neformalų susitikimą susirinkę Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai sutarė dėl sankcijų 20-čiai Baltarusijos aukšto rango pareigūnų, galutinis sprendimas bus priimtas vėliau. Padėčiai Baltarusijoje skirtas specialus Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos nuolatinės tarybos posėdis. Ši organizacija siūlo būti tarpininke derybose, kurios užbaigtų „košmarą Baltarusijoje“.

NVSC šiandien paskelbė apie 48 naujus COVID-19 užsikrėtimo atvejus, taip pat – apie dar vieną mirtį nuo šios infekcijos. Lietuvos rodiklis jau artėja prie 16 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų – tai reiškia, kad mūsų piliečiams nuvykus į kitą šalį gali būti privaloma izoliuotis, tačiau artimiausią savaitę atvykstantiesiems į Latviją iš Lietuvos ji dar nebus taikoma. Pasak epidemiologų, situacija prastėja ir Estijoje bei Latvijoje. Sveikatos apsaugos ministerija papildė sąrašą šalių, iš kurių nuo pirmadienio grįžusiems Lietuvos gyventojams privaloma izoliuotis: įtraukta Baltarusija, Italija, Slovėnija ir Slovakija.

Konstitucinis teismas paskelbė, kad pernai liepą iš naujo tvirtinant premjero Sauliaus Skvernelio Vyriausybės įgaliojimus buvo pažeista Konstitucija, nes Vyriausybė, kurioje pasikeitė daugiau kaip pusė ministrų, iš naujo įgaliojimus parlamente gali gauti vieninteliu būdu – kai Seimas pritaria jos programai. Įgaliojimai Skvernelio vadovaujamam Ministrų kabinetui suteikti vienu balsavimu remiantis Seimo statuto nuostata, numatančia tokią procedūrą, jeigu nesikeičia Vyriausybės programa. Tačiau, teismo sprendimu, Ministrų kabinetas gali baigti savo kadenciją, nes šis nutarimas įsigalios tik gruodžio dvidešimt trečiąją – tokį sprendimą teismas motyvuoja tuo, kad šalyje negali susidaryti situacija, kai nėra įgaliojimus turinčios vyriausybės.

Berlyno ligoninė, kurioje gydomas apnuodytas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas, pranešė, kad jo būklė „šiek tiek“ pagerėjo. Tačiau pacientas ir toliau yra dirbtinės komos būklės, prijungtas prie plaučių ventiliavimo aparato. Jo būklė tebėra rimtas, bet pavojus gyvybei negresia. Pasak ligoninės atstovų, pacientas buvo smarkiai apnuodytas, tad dar sunku prognozuoti galimus ilgalaikius padarinius. Berlyno gydytojai palaiko glaudžius ryšius su Aleksejaus Navalno žmona, konsultuojasi dėl būklės duomenų skelbimo.

Vilniaus universiteto rūmuose prasidėjo tradicinis „Santaros-Šviesos“ suvažiavimas. Viena pagrindinių Lietuvos intelektualus sutelkiančio renginio temų – Baltarusija ir jos piliečių orumas.

Paprastai lietuvis kasmet išmeta per 60 kilogramų vartoti tinkamo maisto, o europietis – beveik trigubai tiek. Verslo atstovai ir mokslininkai sutaria, kad maisto švaistymas – opi problema, kuri ekonomikai kainuoja šimtus milijardų, o gamtai – išsekusius resursus. Vis dėlto daržovių augintojai randa išeitį, kaip gero maisto nepaversti atliekomis – neįprastų formų ir spalvų daržoves bei vaisius, kurių nesuperka prekybos centrai, dovanoja labdarai arba iš jų gamina kitus produktus – sultis ar konservus.

Prieš dvejus metus Vilniuje, Užupyje, atidarytas meno pažinimo centras „Tartle“ kviečia į trečiąją parodą atrasti tarpukario dailę, palyginti to laikmečio Vilniaus ir Kauno meninio gyvenimo panašumus ir skirtumus. Čia galima išvysti tapytojų Petro Kalpoko, Justino Vienožinskio, Stasio Ušinsko, Kazio Varnelio darbus. Parodos rengėjai sako, parodoje – centre sukauptos to laikmečio kolekcijos aukso fondas.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau