Panorama. Valdui Adamkui įteiktas „Prometėjo“ apdovanojimas (su vertimu į gestų k.)

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles Michelis mėgino susisiekti su Aliaksandru Lukašenka, bet jam nepavyko. Tai buvo pranešta Europos Parlamento Užsienio politikos komiteto posėdyje, kuris svarstė padėtį Baltarusijoje. Per vaizdo ryšį posėdyje kalbėjo buvusi opozicijos kandidatė Baltarusijos prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja. Ji pabrėžė, kad Baltarusijoje vyksta taiki revoliucija, kad žmonės galėtų laisvai rinkti savo lyderius ir lemti savo šalies likimą. Baltarusijoje šiandien minima Nepriklausomybės diena.

Kadenciją baigusiam prezidentui Valdui Adamkui prezidentūroje įteiktas žuvusiojo Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio garbei įsteigas „Prometėjo“ apdovanojimas. Jį priimdamas Valdas Adamkus sakė, kad visam žemynui šiuo metu trūksta tokių lyderių, kaip L. Kaczynskis, ir išreiškė nusivylimą, kad Lietuvai ir Lenkijai iki šiol nepavyko užbaigti dar prieš 20 m. suplanuotų strateginių projektų.

Dėl koronaviruso tyręsi žmonės nuogąstauja dėl savo duomenų saugumo. Vilnietė, gavusi neigiamą atsakymą, iš to paties adresato gavo pasiūlymą už pinigus įgyti imunitetą ir rusišką vakciną. Žinučių su testų rezultatais siuntimą prižiūrinti Kauno greitoji medicinos stotis sako, kad duomenys niekur nenutekėjo, esą tai galėjo būti tik pokštas. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tai vadina kriminalu.

Rugsėjo 1-osios šventė šiemet – be masinių renginių, mažose grupėse, skirtingu laiku. Tokias rekomendacijas mokykloms pateikė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Mokslo metai visose ugdymo įstaigose turėtų prasidėti klasėse, tačiau su ministru susitikę savivaldybių ir mokyklų atstovai nerimauja, kad kai kurie reikalavimai dėl srautų valdymo, pavėžėjimo ar maitinimo bus sunkiai įgyvendinami.

Nesibaigia Vilniaus valdžios ir Sveikatos apsaugos ministerijos ginčai dėl kalio jodido tablečių dalinimo gyventojams. Ministerija sako, kad problemą turi spręsti pati savivaldybė. Ši norėjo tabletes dalyti per vaistines, tačiau susikirto su ministerija – esą teisiškai ji negali tiekti tablečių vaistinėms. Miesto valdžia sako, kad tabletės gali būti grąžintos ministerijai atgal ir jos galėtų būti dalijamos per Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Vaistininkai teigia, kad dabar situacija virto chaosu. Savivaldybė atliko atnaujinimus, po kurių e.sveikatoje atsirado receptai tabletėms. Gyventojai juos pamatę jau plūsta į vaistines, bet lieka nieko nepešę.

Vėl griežtinami ribojimai kultūros renginiuose piktina organizatorius. Pasak jų, nė vienas iš atsakingų renginių netapo COVID-19 židiniu, net jei vėliau paaiškėjo, kad juose lankėsi užsikrėtę žmonės. Kultūros įstaigos, pasipiktinusios atnaujinamais ribojimais, kuria Kultūros sąjūdį.

Vyriausybė rytoj spręs, nuo kada ir ar trumpinti naktinių barų ir klubų darbo laiką. Tai jau daro dalis šalių, kuriose daugėja COVID-19 atvejų. Kai kurie barų savininkai teigia, kad dėl to nukentėtų verslas, dalis naktinių klubų, jei darbo laikas sutrumpėtų, pvz., iki 23 val., išvis neatsidarytų. Tuo metu viešbučiai jau patiria nuostolių dėl sprendimo panaikinti švediškus stalus.

Oficialiai respublikonų partijos kandidatu paskelbtas Donaldas Trumpas savo kalboje mėgino pasėti nepasitikėjimo sėklą rudenį vyksiančiais Amerikos prezidento rinkimais, pareiškęs, kad oponentai esą gali rinkimus pavogti. Nuomonių apklausos rodo, kad dabartinis prezidentas pagal populiarumą iki 10 proc. atsilieka nuo buvusio viceprezidento. Iš respublikonų suvažiavimo, kuris truks 4 d., tribūnos D. Trumpas reiškė abejonių dėl balsavimo paštu, esą tuomet gali būti daugiausia klastojimo.

Leidykla „Žalias kalnas“ ir knygų autorė, dailininkė Rasa Joni ėmėsi nemenko iššūkio – pirmą kartą Lietuvoje sukurti ir išleisti tokios technikos knygą vaikams, kurioje iliustracijas būtų galima žiūrėti per skirtingų spalvų stikliukus ir pamatyti kelis tos pačios iliustracijos variantus. Tokio tipo knygos sukuria stipresnį įspūdį, o pasakojamai istorijai – gylio, sako knygos autorė. Šiuo metu knyga jau pakeliui – spaustuvėje.

Izraelyje rastas vienas didžiausių kada nors šalyje iškastų senovinių monetų lobis. Archeologai jį aptiko per kasinėjimus būsimoje statybvietėje netoli centrinio Javnės miesto. 425 auksinių monetų, kurioms maždaug 1100 m. – „itin retas“ radinys. Pirminė analizė rodo, kad monetos buvo nukaltos IX a. pabaigoje, kuri laikoma Abasidų kalifato, kontroliavusio beveik visus Artimuosius Rytus ir Šiaurės Afriką, „aukso amžiumi“. Lobyje, kurį atrado jauni savanoriai, taip pat yra šimtai auksinių monetų fragmentų, kurie tikriausiai buvo naudojami kaip smulkesni pinigai. Mokslininkai sako, kad radinys daugiau pasakys apie istorijos periodą, apie kurį vis dar labai mažai žinoma.

Su vertimu į gestų k.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau