Žinios. Šiandien protestuotojai Baltarusijoje rinksis švęsti šalies nepriklausomybės

Per praėjusią parą Lietuvoje ištyrus puspenkto tūkstančio ėminių, patvirtintas 21 naujas koronaviruso atvejis, pusė iš jų – 11 – susiję su židiniais, o daugiausia naujų užsikrėtusiųjų – 16 – Vilniaus apskrityje. Bendras COVID-19 skaičius Lietuvoje siekia beveik 2700, mirė 85 asmenys, tebeserga 811. Iš 59, gydomų ligoninėse, 6 – reanimacijos skyriuose, pasveiko beveik 1800 žmonių.

Siekiant greičiau suteikti informaciją dėl COVID-19 situacijos besikreipiantiems žmonėms, Sveikatos apsaugos ministerija steigia savanorių centrą. Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovės Rolandos Lingienės, vakar nustatytų atvejų rodiklis buvo mažiausias per pastarąsias dvi savaites. Taip pat nematyti tendencijos, kad vyrautų besimptomiai atvejai. Nuosekliai mažėja ir įvežtinių.

Vilniaus Santaros klinikų kraujo centras praneša, kad šiuo metu klinikose kritiškai labai trūksta kraujo. Todėl prašoma gventojų, galinčių jo duoti, pagalbos.

Mokyklose rengiamasi rugsėjo pirmosios šventėms, ministerija dėl viruso grėsmės ragina pasirūpinti saugiais atstumais bei nerengti masinių susibūrimų. Ministras Algirdas Monkevičius su savivaldybių ir mokyklų atstovais aptaręs artėjančią mokslo metų pradžią, sako, kad į šventę rekomenduojama rinktis skirtingomis valandomis ar keliose vietose, jeigu įmanoma – lauke. Moksleiviams per pamokas nebus privaloma dėvėti apsaugos kaukių, bet tai gali būti rekomenduojama per pertraukas, jeigu mokykloje nėra galimybės atskirti moksleivių srautų. Mokytojai gali dirbti be apsaugos priemonių, jeigu išlaiko dviejų metrų atstumą iki vaikų.

Nedarbas Lietuvoje šią savaitę pasiekė 13,5 proc. – ir yra didžiausias tarp kaimyninių šalių. Darbo ieško daugiau kaip 232 tūkst. žmonių. Užimtumo tarnybos duomenimis, nedarbo augimą lemia ne vien darbuotojų atleidimai, bet ir užsiregistravę ligi šiol nedirbę žmonės – studentai, moksleiviai, taip pat pagal verslo liudijimus dirbę asmenys. Pasak „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio, taip atsitiko iš dalies ir dėl valstybės dalijamų 200eurų išmokų darbo paieškoms. Esą jos neskatina dirbti, todėl ekonomistas siūlo išmokas keisti premijomis susiradus darbą. Pasak Mačiulio, turi būti bedarbio išmokos, o darbo paieškos išmoka galbūt sukuria iškreiptas paskatas likti už darbo rinkos ribų.

Kadenciją baigusiam prezidentui Valdui Adamkui prezidentūroje įteiktas žuvusiojo Lenkijos prezidento Lecho Kačinskio garbei įsteigtas Prometėjo apdovanojimas. Jį priimdamas Valdas Adamkus sakė, kad visam žemynui šiuo metu trūksta tokių lyderių, kaip Lechas Kačinskis ir išreiškė nusivylimą, kad Lietuvai ir Lenkijai iki šiol nepavyko užbaigti dar prieš 20 metų suplanuotų strateginių projektų: transporto jungčių, tarpvalstybinio dujotiekio ir elektros tinklų sinchronizacijos su Vakarų Europa.

Baltarusijos opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja per vaizdo ryšį kreipėsi į Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto narius. Ji pabrėžė, kad Baltarusijoje vyksta taiki revoliucija, kad žmonės galėtų laisvai rinkti savo lyderius ir lemti savo šalies likimą. Baltarusijoje šiandien minima nepriklausomybės diena. 1991 m. rugpjūčio 25 d. šalies patriotai drauge su Baltarusijos Liaudies frontu privertė Aukščiauisiąją tarybą balsuoti už šalies nepriklausomybę. Aliaksandras Lukašenka tuomet buvo vienas iš nedaugelio deputatų, kurie atsisakė balsuoti už Baltarusijos nepriklausomybę. Šiandien protestuotojai rinksis švęsti šalies nepriklausomybės.

Oficialiai Respublikonų partijos kandidatu paskelbtas Donaldas Trumpas savo kalboje mėgino pasėti nepasitikėjimo sėklą rudenį vyksiančiais Amerikos prezidento rinkimais, pareiškęs, kad oponentai esą gali rinkimus pavogti. Nuomonių apklausos rodo, kad dabartinis prezidentas pagal populiarumą atsilieka nuo buvusio viceprezidento. Iš respublikonų suvažiavimo tribūnos Donaldas Trumpas reiškė abejones dėl balsavimo paštu, esą tuomet gali būti klastojami balsai.

Šįryt vėl buvo sutrikusi Registrų centro veikla – visoje šalyje strigo notarų darbas, neveikė Nekilnojamojo turto sandorių viešoji elektroninė paslauga, Areštų registras, kiitos svarbios duomenų bazės ir paieška jose. Tačiau po pusvalandžio pranešta, kad perkrovus serverius visos paslaugos vėl atnaujintos.

Kauniečių skundai dėl blogų kvapų pasitvirtino: aplinkosaugininkai nustatė, kad atliekų tvarkymo centro įrenginiai eksploatuojami nesilaikant taršos prevencijos. Gamyklos vadovui nurodyta per mėnesį sutvarkyti įrenginius, kad nemalonūs kvapai nepatektų į aplinką, ir pateikti planą, kaip mažins kvapų ir teršalų išsiskyrimą. Įgyvendinti jį įmonė turės kuo greičiau.

Orai.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau