Panorama. Dvejonės dėl Kim Jong Uno būklės: Seulas sako, kad jis – gyvas ir sveikas (su vertimu į gestų k.)

Popietę Lietuvoje užfiksuota 44-oji mirtis nuo koronaviruso. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro teigimu, virusas patvirtintas šeštadienį Kauno klinikinėje ligoninėje mirusiam Vilkaviškio rajono gyventojui. Tai trečias mirties nuo COVID-19 atvejis, apie kurį pranešta šiandien. Dar du atvejai patvirtinti Klaipėdoje, visi mirusieji priklausė rizikos grupei. Per parą Lietuvoje nustatyta 11 naujų ligos atvejų, iš viso nustatyti 1449 susirgimai koronavirusu, taip pat skelbiama apie 474 pasveikusius asmenis.

Švelnėjančios karantino sąlygos suteikia šansą atsigauti daliai verslo – nuo šiandien pradėjo veikti lauko kavinės, kirpyklos, kai kurie sporto aikštynai. Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino rekomendacijas įstaigoms, organizacijoms bei įmonėms – nurodoma ir toliau dirbti iš namų, o reikalui esant biuruose turi būti užtikrintos griežtos saugumo priemonės. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad maža tikimybė, jog gegužės 11-ąją karantinas būtų atšauktas.

Koronavirusas įsisuko į socialinės priežiūros ir globos įstaigas. Antavilių pensionate patvirtinti 2 infekcijos atvejai, izoliuotis išsiųsti 8 darbuotojai. Planuojama ištirti 91-ą įstaigos gyventoją. Dar vienas atvejis patvirtintas uostamiestyje gyvenančiam socialinio darbuotojo padėjėjui, paslaugas teikusiam namuose. O koronavirusu užsikrėtę „Klaipėdos hospiso“ pacientai iškeliami nebus, jų būklė, teigiama, dėl COVID-19 neblogėja.

Ne tik Lietuva, kai kurios kitos Europos šalys taip pat švelnina karantiną. Tarp jų – Vokietija, kur įsigaliojo papildoma saugumo priemonė – reikalavimas kaukes dėvėti viešajame transporte. Nuo kitos savaitės ribojimus švelnins Italija, ilgiausiai karantine gyvenanti šalis Europoje. Tačiau vėliau nei kitos Europos šalys apribojimus paskelbusi Jungtinė Karalystė kol kas to daryti neketina – baiminasi antros pandemijos bangos.

Medicinos darbuotojų diena šiemet kitokia. Ligoninių personalą stebino aktoriai, dainininkai, suorganizavę koncertus gydymo įstaigų kiemeliuose. Visoje šalyje dėkojama šiuo metu patiems svarbiausiems – dirbantiems priešakinėse koronaviruso linijose. Dėl padėkos už sunkų darbą – priedų iki 100 proc. – medicinos darbuotojams Vyriausybė turėtų spręsti trečiadienį.

Socialdemokratų partijos valdyba nusprendė nutraukti Seimo opozicinių frakcijų bendradarbiavimo susitarimą. Pasak partijos pirmininko Gintauto Palucko, sprendimą nebetęsti bendradarbiavimo su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Liberalų sąjūdžio frakcijomis paskatino tai, kad šiuo metu reikia konstruktyvaus oponavimo, o ne politinių rietenų. Konservatoriai teigia, kad šis socialdemokratų žingsnis opozicijos veiklos niekaip nepaveiks.

Advokatų taryba nerimauja, kad tyrime dėl esą daryto spaudimo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriui įtarimų sulaukę advokatai galėjo būti neteisėtai persekioti, pažeistos jų teisės. Todėl reikalaujama paviešinti informaciją, kuria esą galbūt buvo šantažuota STT. Vienas iš įtarimų sulaukusių advokatų Giedrius Danėlius pats kreipėsi į prokurorus, kad šie ištirtų ar STT nepiktnaudžiauta tarnyba.

Sušvelninus karantiną darbą atnaujino vaikų darželiai. Į juos priimami vaikai, kurių abu tėvai negali dirbti nuotoliniu būdu ir pristato pažymas iš darbdavio. Vilniuje ir Klaipėdoje kol kas tokių – labai nedaug. O Kaune ir Panevėžyje norinčiųjų lankyti darželius prašymų kol kas iš viso negauta.

Pietų Korėja įspėja atsargiai vertinti pranešimus dėl esą šlubuojančios Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno sveikatos ar jo galimos izoliacijos dėl koronaviruso. Seulas sako neužfiksavęs kaimyninėje šalyje jokio neįprasto judėjimo ir teigia, kad Kim Jong Unas yra gyvas ir sveikas. Įtarimų dėl Šiaurės Korėjos lyderio sveikatos kilo, kai jis balandžio viduryje nepasirodė svarbios šventės renginiuose. Praeitą savaitę Pietų Korėjos žiniasklaida paskelbė, kad Kim Jong Unui atlikta sudėtinga širdies operacija, o esą siekiant išvengti koronaviruso infekcijos jis izoliuotas kurorte kalnuose. Tačiau Pietų Korėjos valdžia išreiškė abejones dėl tokių pranešimų patikimumo, pabrėždama kad žiniasklaidos linksniuojama ligoninė neturi pajėgumų tokią operaciją atlikti.

Kai kurioms pandemijos pakirstoms pramonės šakoms prašant nuolaidų dėl aplinkosaugos, apie 60 didelių Vokietijos kompanijų atviru laišku kreipėsi į šalies valdžią ragindamos to nedaryti ir susieti ekonominę paramą pramonei su įsipareigojimais klimatui.

Nuo šiandien duris atvėrus daliai bibliotekų, jų darbuotojai vos spėja suktis ir dalyti per karantiną susikaupusius užsakymus bei registruoti naujus pageidavimus. Bibliotekininkai pastebi, kad per karantiną namuose likę žmonės skaito kur kas daugiau, tad populiariausios literatūros eilės nutįso keliems mėnesiams į priekį.

Nuo šiandien švelninant karantiną darbą gali pradėti ir muziejai. Tačiau to daryti neskuba. Pasak nacionalinių muziejų vadovų, atverti duris reikia atsakingai, tam reikia pasiruošti, todėl šią savaitę dar liks uždaryti. Vilniuje veikiantis MO muziejus taip pat lieka uždarytas, kol pasibaigs karantinas ir skelbia palaikymo akciją „Bilietas į ateitį“. Už kiekvieną nupirktą bilietą tiek pat jų padovanos Lietuvos medikams.

Artūro Areimos teatras išplatino atvirą laišką, kuriame sako, kad Kultūros ministerijai nefinansavus teatro veiklos 2020 m. arba užsidarys, arba norėdamas išlikti ir išlaikyti teatrą prašys žiūrovų paramos.

Ved. Marijus Žiedas.

Su vertimu į gestų k.