Panorama. ES šalių lyderiai patvirtino 540 mlrd. eurų dydžio ekonomikos gelbėjimo paketą (su vertimu į gestų k.)

Naujausia informacija apie koronavirusą. Lietuvoje patvirtintas 40-asis mirties nuo koronaviruso atvejis, mirė aštuntą dešimtį peržengęs Kretingos gyventojas, informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Atlikus beveik 7 tūkst. tyrimų, nustatyti 28 nauji užsikrėtusieji ir bendras skaičius dabar 1398. Pasveikusiųjų padaugėjo iki 399, tarp jų 87 medikai.

Nelegali senelių globa – ir Priekulėje. Klaipėdos rajone trečiadienio vakarą buvo rasti nelegalūs slaugos namai, pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė. Pasak NVSC Vilniaus departamento vadovės Rolandos Lingienės, Klaipėdos kolegos trečiadienį gavo pranešimą apie nelegalią suaugusių asmenų socialinę globą. Veiklos leidimo neturintys senelių globos namai Priekulėje, renovuojamuose pastatuose, be jokio leidimo veikia nežinia kurį laiką. Su policija nuvykę specialistai aptiko tris gyventojus.

Pradeda dirbti parduotuvės. Nuo ketvirtadienio palaipsniui duris atveria „Akropoliuose“ Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose įsikūrusios parduotuvės. Kaune įsikūrusi „Mega“ taip pat šiandien atveria duris lankytojams. Planuojama, kad „Panoramoje“ visos parduotuvės atsidarys pirmadienį, o prekybos miestelyje „Urmas“ – beveik 6 tūkst. darbuotojų. „Tele2“ ketvirtadienį atidarė 15 salonų visoje Lietuvoje, o „Bitė“ beveik visus salonus atidarys penktadienį.

Kitą savaitę atidaroma dalis darželių. Jau nuo pirmadienio Vilniuje, Klaipėdoje ir Panevėžyje pradeda veikti darželiai. Tiesa, vaikus atvesti galės tik tie tėvai, kurie jau privalo eiti į darbą. Vilniaus darželiai nurodo, kad dalis darbuotojų priklauso rizikos grupei ir dirbti negali arba atostogauja, todėl vaikai darželiuose nebus ugdomi, tik prižiūrimi. Tėvai tai vertina neigiamai.

Valdantieji boikotavo Seimo posėdį. Valdantieji boikotavo opozicijos surengtą neeilinį Seimo posėdį. Opozicija apkaltino valdančiuosius spjūviu demokratijai, šie atsako, kad opozicijos veikla destruktyvi: dėl karantino esą saugiau rengti mažiau Seimo posėdžių. Pustuštėje Seimo salėje kalbėję ekspertai perspėja, kad rudenį laukia antroji viruso banga, o pagal paramos verslui išmokėjimą Lietuva gerokai atsilieka nuo kitų šalių. Medikų sąjūdžio vadovė piktinasi: valdantieji rodo, kad jiems neįdomios nei medikų, nei verslo problemos.

G. Nausėdos pokalbis su A. Lukašenka. Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pasiūlė Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai Lietuvos paramą medicinos priemonėmis kovojant su koronaviruso pandemija, tačiau išsakė susirūpinimą dėl Astravo atominės elektrinės, pranešė jo patarėja.

Azijos šalių atsakai pandemijai. Azijos valstybės, kaip ir Europos – renkasi skirtingas kovos su pandemija strategijas. Vietnamas po beveik mėnesį trukusio griežto karantino skelbia suvaldęs viruso protrūkį. Japonijoje paskelbta nepaprastoji padėtis, tačiau dauguma verslų – veikia. Šalies valdžia tikina, kad padėtis kontroliuojama, tačiau medikai įspėja, jog vos tik prislopinus virusą, jis ir vėl ima plisti.

Įtariami advokatai – laisvėje. Ketvirtadienį Vilniaus apylinkės teismas atmetė prokurorų prašymą suimti neteisėtu poveikiu STT vadovams įtariamą advokatą Giedrių Danėlių ir neskyrė jam jokios kardomosios priemonės, tai BNS pranešė teismo atstovė Rimantė Kraulišė.

Vokietijoje – teismas dėl nusikaltimų Sirijoje. Vokietijoje prieš teismą stojo du įtariami buvę Sirijos žvalgybos pareigūnai, kaltinami nusikaltimais žmoniškumui. Vienas įtariamųjų kaltinamas nužudęs 58 žmones viename Damasko kalėjime. Ten prieš 9 metus kankinta per 4 tūkstančius opozicijos aktyvistų. Kitas teisiamųjų suole įtariamas bendrininkavęs kankinant 30 per antivyriausybinį protestą sulaikytų aktyvistų. Tai pirmas pasaulyje teismo procese dėl Basharo al-Assado režimo nusikaltimų. Abu vyrai paprašė prieglobsčio Vokietijoje, čia buvo suimti pernai vasarį. Tikėtina, kad teismo procesas užtruks iki vasaros pabaigos.

Nerimas dėl lietuvių kalbos įskaitos. Abiturientai, nespėję atsiskaityti lietuvių kalbos ir literatūros kalbėjimo įskaitos prieš karantiną, tai turi padaryti dabar – nuotoliniu būdu. Mokytojai ir abiturientai skundžiasi dėl interneto ir kitų technologinių trukdžių. Tai ypač svarbu, nes moksleiviai turi ribotą laiką pasisakyti. Lituanistai siūlo įskaitos atsisakyti ir laikyti egzaminą leisti be jos. Švietimo agentūros atstovai sako, kad ugdymo procesas nesustojęs, todėl nėra reikalo ir atšaukti įskaitos, o iškilus techniniams nesklandumams, abiturientams turi būti sudaryta galimybė įskaitą pakartoti dar kartą.

ES – derybos dėl kovos su krize. ES šalių lyderiai pasirašė ekonomikos gelbėjimo priemonių paketą, kurio dydis siekia 540 mlrd. eurų. Dėl šio paketo valstybių finansų ministrai susitarė prieš dvi savaites, tačiau dabar jis buvo oficialiai patvirtintas, žurnalistams sakė šaltinis, dalyvavęs ES viršūnių susitikime. Remiantis šaltinių informacija, priemones bus galima pradėti naudoti nuo birželio 1 d. Europos Vadovų Tarybos nariai taip pat aptarė planus įsteigti Europos ekonomikos gaivinimo fondą, kuris padėtų atkurti ES ekonomiką po koronaviruso krizės.

Vilniaus Gaonui – 300. Vienas ryškiausių tradicinio judaizmo autoritetų. Vilniaus Gaonas yra vienas iš tų, kurie savo autoritetu lėmė litvakų tapatybinę kaitą, o litvako sąvoka iš geografinės tapo mentalinė. Aprėpdama gyvenseną, mąstymo būdą ir jo ugdymo įrankius, taikytus Lietuvos ješivose (aukštesnio lygmens žydų religinėse mokyklose), o iš čia jie paplito po pasaulį ir taikomi iki šio.

Zoologijos sodas ruošiasi rekonstrukcijai. Lietuvos zoologijos sodas pradeda paskutinį sezoną iki planuojamos rekonstrukcijos. Jau rudenį pradėjus remontą porą metų lankytojai į zoologijos sodą nebus įleidžiami, kol vyks remontas. Iš zoologijos sodo bus išvežti ir gyvūnai. Vieni laikinai, kiti – visam laikui.

Ved. Eglė Bučelytė.