Panorama. Rašytojui Grigorijui Kanovičiui – prestižinė premija (su vertimu į gestų k.)

už romaną „Šėtono apžavai“

LRT Plius

2020.04.22 21:23

Vakar ištyrus rekordinį kiekį, daugiau nei 6000, ėminių, nustatyta 20 naujų užsikrėtimo COVID-19 atvejų. Iš viso Lietuvoje virusas nustatytas 1370 žmonių.

Mažėjant susirgimo atvejų, Vyriausybė švelnina karantiną, nors ir pratęsė jį dar dviem savaitėms, iki gegužės 11 dienos. Nuo pirmadienio galės veikti lauko kavinės, dirbti kai kurie grožio paslaugų teikėjai, kirpyklos. Leista lankytis bibliotekose ir muziejuose, lauko sporto aikštynuose. Jau nuo rytojaus galės dirbti ir prekybos centruose įrengtos parduotuvės. Vis dėlto premjeras sako, kad švęsti dar ne laikas, todėl ragina artėjantį ilgąjį gegužės pirmosios ir Motinos dienos savaitgalį minėti nuotoliniu būdu, tokiu būdu raginama tęsti ir darbus.

Sveikatos apsaugos ministerijos mokslininkai rengiasi atlikti šalies gyventojų tyrimą dėl užsikrėtimo COVID-19. Esą būtų atrinkti keli tūkstančiai gyventojų, kurie atspindėtų visų šalies gyventojų grupių vaizdą, taip būtų galima nustatyti, koks yra populiacijos imunitetas.

Klaipėdos prokurorai pradėjo tyrimą dėl „Klaipėdos hospiso“ veiklos. Bus aiškinamasi dėl piktnaudžiavimo ir neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla šioje įstaigoje, taip pat ar nebuvo pažeistos kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklės.

Nuo liepos ketinama mažinti dujų ir elektros kainas buitiniams vartotojams. Pastarąjį pusmetį pasaulyje, krintant naftos ir gamtinių dujų kainoms, tarptautinėse biržose atpigo ir elektra.

Valstybės finansinės paramos nesulaukiančio verslo nuotaikos prastėja. 83 procentai verslo atstovų Lietuvoje mano, kad valstybės parama nepakankama. Daugiau nei pusė įmonių šiemet planuoja pajamų mažėjimą – nuo penktadalio iki daugiau nei perpus.

Įvedus karantiną keičiasi ir politikų darbo ritmas, štai Jungtinės Karalystės parlamentarai rinkosi į pirmą pusiau virtualią darbo Bendruomenių Rūmuose sesiją. Panašu, kad taip dirbti teks dar kurį laiką – mat šalyje pasiektas protrūkio pikas, bet staigaus naujų atvejų mažėjimo nematyti. Kitos Europos šalys karantino sąlygas taip pat švelnina palengva.

Jungtinėse Valstijose užsikrėtusiųjų koronaviruso infekcija yra daugiau nei 800 tūkst. Dėl COVID-19 mirė 45 tūkst. amerikiečių. Pandemija sulėtino šalies ekonomiką, darbo neteko per 22 mln. Jungtinių Valstijų gyventojų. Prezidentas Donaldas Trumpas toliau žada 2 mėnesiams stabdyti imigraciją, tačiau sprendimas vertinamas prieštaringai – jo kritikai sako, kad tokiu būdu Trumpas siekia į savo pusę palenkti neapsisprendusius rinkėjus.

Jungtinės Tautos įspėja, kad koronaviruso sukelta ekonominė krizė kai kurias šalis pastūmės į, organizacijos teigimu, biblinio masto badą. Esą, maisto netrukus ims trūkti daugiau nei šimtui milijonų žmonių, mirti dėl to gal keliasdešimt milijonų. Tad pasaulis raginamas stabdyti ne tik koronaviruso, bet ir bado pandemiją.

Šiandien iš Lietuvos į Italiją išvyko medicininė įranga ir apsaugos priemonės, skirtos kovai su koronavirusu. Tai humanitarinė Vyriausybės skirta pagalba. Italija yra viena iš skaudžiausiai nuo koronaviruso nukentėjusių šalių – joje virusas nusinešė per 23 tūkstančius gyvybių.

Grupė nevyriausybinių organizacijų ir mokslininkų sako, kad pandemijos sukelta krizė padidins skurdą ir pajamų nelygybę šalyje, o šie rodikliai – vieni didžiausių Europos Sąjungoje. Valdžiai siūloma skubiai numatyti, kaip pagelbėti žmonėms, kurie nepatenka tarp jau įteisintos paramos gavėjų – tokių esą tūkstančiai. Socialinės apsaugos ir darbo ministras sako, dalis idėjų prieštarauja viena kitai, bet dalis turbūt pateks į kaip tik dabar rengiamą priemonių paketą, skirtą laikui po karantino.

Dėl karantino didėja pašalpų ir paramos maistu poreikis, o kai kurioms savivaldybėms jau ima trūkti ir skurstančiaisiais galinčių pasirūpinti socialinių darbuotojų. Jiems į pagalbą siūlosi mobilieji laiškininkai, atokiuose kaimuose gyvenantiems senjorams ir daugiavaikėms šeimoms nemokamai išvežiojantys maisto paketus.

Irano revoliucinė gvardija trečiadienį paskelbė paleidusi savo pirmąjį karinį palydovą, įgyvendindama programą, kurią Jungtinės Valstijos laiko balistinių raketų kūrimo priedanga.

Vyriausybei švelninant karantino sąlygas, po truputį pradeda dirbti ir knygynai – tie, kurie atitinka reikalavimus ir turi atskirą įėjimą iš lauko. Tačiau ne visi skuba atsidaryti: mat reikia parengti patalpas saugiam aptarnavimui ir gali būti, kad reikės investuoti daugiau, nei bus gauta naudos iš negausių lankytojų.

Rašytojui Grigorijui Kanovičiui – prestižinė premija. Svarbaus pasaulinio įvertinimo sulaukė romanas „Šėtono apžavai“. Romanas, kaip ir visi Grigorijaus Kanovičiaus romanai, lyg vienas epas, pasakojimas apie Lietuvoje gyvenusius žydus, jų kasdienybę ir dvasinį pasaulį.

Ved. E. Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau