Panorama. Nuo pirmadienio bažnyčioms atveria duris tikintiesiems – medikai sako, kad su mišiomis paskubėta (su vertimu į gestų k.)

Karantino švelninimo imasi ir bažnyčia: nuo pirmadienio Lietuvoje vėl bus aukojamos mišios, į maldos namus įleidžiant tikinčiuosius. Pamaldos vyks kasdien išskyrus sekmadienius. Senjorai įspėjami ir toliau melstis namuose – vyresniems nei 60 metų žmonėms rizika mirti nuo viruso dvigubėja sulig kiekvienu amžiaus dešimtmečiu.

Prezidentas Gitanas Nausėda neteisėtu ir gėdingu vadina Seimo sprendimą atmesti Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkės Sigitos Rudėnaitės kandidatūrą į šio Teismo pirmininkus ir sako vėl teiksiantis jos kandidatūrą kitą savaitę. Taip pat ir atmestos Giedrės Lastauskienės kandidatūrą į Konstitucinio teismo Teisėjus. Valdantieji sako, kad kanditatai buvo netinkami.

Ir prezidentas, ir premjeras neatmeta, kad dėl koronaviruso sukeltos krizės gali tekti peržiūrėti šių metų biudžetą. Finansų ministras tikisi, kad to neprireiks, nors jau kovą į biudžetą surinkta 100 mln. eurų mažiau nei planuota. Naujų mokesčių valdžia nežada – esą, skylės biudžete būtų lopomos skolintais pinigais. Skolintis, o ne mažinti finansavimą įvairioms sritis rekomenduoja ir ekonomistai – esą, priešingi veiksmai Lietuvą galėtų įsukti į dar didesnę krizę nei buvo prieš dešimt metų.

Donaldo Trumpo komentarus, esą virusą galima gydyti dezinfekanto injekcijomis, medicinos ekspertai vadina pavojingais. Baltieji rūmai sako, kad prezidento svarstymai apie gydymą ultavioletine šviesa ar dezinfekantu, išimti iš kontekto. Tuo metu Jungtinėse Valstijose viruso aukų skaičius perkopė 50 tūkst., bet dalis valstijų švelnina karantiną. Prieš ribojimus Amerikoje šią savaitę rengti protestai.

Jungtinės Tautos pradėjo tarptautinį projektą, kurio tikslas – greitas ir koordinuotas saugios vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas. Vaizdo konferencijoje dayvavęs Prancūzijos prezidentas tikisi, kad ieškant vakcinos nesutarimus trumpam primirš Jungtinės Valstijos ir Kinija. Tuo metu Oksfrodo universitete tyrėjai pradėjo vakcinos tyrimus su žmonėmis.

Nors britų mokslininkai tikisi vakciną nuo COVID-19 pristatyti jau rudenį, Vilniaus universiteto biotechnologijų profesorė Aurelija Žvirblienė primena, kad įprastai, kol vakcinos pateiikiamos rinkai, praeina ne mėnesiai, o keletas metų. Mokslininkė patvirtino, kad pasaulis šiuo metu aiškinasi, kokios jau atrastos vakcinos apsaugotų ar padėtų lengviau persirgti koronaviruso infekcija. Tarp tokių – skiepas nuo tuberkuliozės. Siekiant tai išsiaiškinti, šia vakcina jau pradėti skiepyti Danijos ir Australijos medikai.

Viso pasaulio musulmonai pradeda švęsti švenčiausią Islamo tikėjimo mėnesį – Ramadaną. Šiemet dėl koronaviruso pandemijos ši šventė bus kaip niekada rami. Tai susilaikymo ir badavimo mėnuo, tačiau vienas svarbiausių šio mėnesio ženklų – bendravimas su kitais žmonėmis, šiais metais bus kitoks - saulei nusileidus sočios vakarienės gausiose bendruomenėse kai kuriose šalyse visai uždraustos, o švenčiausias musulmonams miestas Meka neįsileidžia piligrimų.

Jonavos užimtumo tarnyba, vengdama kontaktų, klientų dokumentams lauke pastatė dėžę. Į ją daugiausia metami prašymai subsidijoms dėl prastovų gauti. Tarnybos vadovė sako, kad į dėžę įmesti dokumentai iš karto išiimami. Tačiau Buhalterių asociacija įspėja, kad taip pateIkti prašymus nesaugu. Esą dėl asmens duomenų apsaugos pažeidimų gali grėsti didžiulės baudos.

Švelninant karantiną nuo pirmadienio jau gali pradėti veikti bibliotekos, muziejai. Tačiau pagrindinių Nacionalinio ir Dailės muziejų vadovai sako, kad skubėti nėra kur, kitą savaitę ketina ruoštis dirbti karantino sąlygomis, kad būtų užtikrintas saugumas, o ekspozicijas atvers palaipsniui.

Paežerių dvaro parkas pasipuoš medžio skulptūromis. Dėl karantino atšaukus planuotą plenerą keturi drožėjai Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro užsakymu iš šimtamečio ąžuolo nulūžusios šakos drožia skulptūras. Jos visuomenei bus pristatos pasibaigus karantinui.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau