Stop juosta. Maršrutas nr. 113, Kaunas. Tekstilės pramonė II d.

Šios savaitės laidos „Stop juosta“ maršrutas nr. 113 – Kaunas. Tekstilės pramonė II dalis. Šio maršruto veikėjai: KTU architektūros istorikas doc. dr. Vaidas Petrulis ir VDU istorikas doc. dr. Kastytis Antanaitis.

Laidos „Stop juosta“ komanda keliaus į vieną svarbiausių Kauno tekstilės pramonės mazgų, veikusį beveik šimtą metų – „Drobės" fabriką. Jo istorija prasidėjo JAV, Brukline. Pradžioje fabrikas gamino kareivių autus, o tarpukariu tapo vienu stambiausių tekstilės centrų. 1940 metais įmonę nacionalizavus, direktoriumi buvo paskirtas buvęs fabriko sargas, o sovietmečiu įmonė koncentravosi į kostiuminių audinių gamybą. SSRS kas antras kostiumas buvo pasiuvamas iš lietuviškų audinių, o juos dėvėjo ir Leonidas Brežnevas. Atkūrus nepriklausomybę fabrikas užsidarė tik 2012 metais. Laidoje sužinosite, į kokias specialybes sovietmečiu buvo didžiausi konkursai ir kodėl išskirtinai vyriška specialybe laikytą audėjų profesiją sovietmečiu „okupavo” moterys.

Laidos „Stop juosta“ komanda lankysis ir „Dirbtiniame pluošte“ – įmonėje, gaminančioje acetatinius siūlus. Būtent Kaune buvo nuspręsta statyti pirmąją SSRS stambią dirbtinio pluošto gamyklą. Jos plotas įspūdingas – net 27 hektarai. Statant įmonę, kartu buvo tiesiami ir Pramonės bei Chemijos prospektai, kilo ir visas Dainavos mikrorajonas. Ko gero, laidos „Stop juosta“ komanda buvo paskutinė, užfiksavusi unikalų to meto įmonės laiptinių, kavinės-valgyklos bei kino salės operatorinės interjerą. „Kas yra postmodernizmas? Tai istorijos ženklai, panaudoti su ironija“, – pasakos istorikas doc. dr. Vaidas Petrulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau