Stop juosta. Maršrutas nr. 114 – KTU pastatai ir buvusi „Buitis“

Šios savaitės laidos „Stop juosta“ maršrutas nr. 114 – KTU pastatai. Šio maršruto veikėjai: architektas prof. Vytautas Dičius ir KTU emeritas, prof. Romualdas Baltrušis.

Maršrutą laidos „Stop juosta“ komanda pradės Kauno geležinkelio stotyje, kur iš Vilniaus atvyksta buvęs vienas produktyviausių sovietinio modernizmo Kauno architektų – prof. Vytautas Dičius, greitai švęsiantis savo 90-ąjį jubiliejų. „Studentams sakydavau, kad tik nepradėkit dirbti nuo fasado. Fasadas yra rūbas, kuriuo architektas pridengia savo gėdą“ – pasakos architektas.

Su prof. V. Dičiumi laidos komanda apsilankys keliuose jo suprojektuotuose objektuose. Vienas jų – Vytauto prospekte stovinti buvusi parduotuvė „Buitis“. Nors pastatas buvo suprojektuotas kaip baldų parduotuvė, 4 jos aukštuose buvo galima nusipirkti visko: nuo santechnikos iki porceliano indų. Šiandien pastatas renovuotas, fasade išlikusi „pjūklo“ forma ir pasak architekto, pozityvas virto negatyvu.

Taip pat lankysimės prie Gričiupio upelio slėnio, kur anksčiau ganėsi miestiečių karvės, o šiandien stovi KTU studentų miestelis. Kartu su prof. Vytautu Dičiumi aplankysime KTU statybos fakultetą, už kurio modernią juodai baltų langų juostą buvo kritikuotas sovietinės valdžios. Radioelektronikos fakulteto rūmai, su greta įrengtu fontanu-baseinu, kurio „sargyboje“ stovi Juozo Ruzgo „Perkūno“ skulptūra.Chemijos fakultetas ir V formos monolitinis pastatas su dvejomis auditorijomis ir laboratorija. Visi trys KTU fakultetų pastatai 2010 metais buvo įrašyti į Kultūros vertybių registrą.

Kartu su KTU emeritu prof. Romualdu Baltrušiu aplankysime ir tarpukario Tyrimų laboratoriją. Rūmai, projektuoti architekto Vytauto Landsbergio Žemkalnio, pernai buvo pripažinti tarptautiniu mastu. JAV įsikūręs filantropo John Paul Getty fondas pastatą atrinko kaip vieną iš 10 išskirtiniausių architektūros objektų, reprezentuojančių XX amžiaus kultūrinį palikimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau