Norintiems sugrįžti

2020.06.05 20:10

Lietuvis į tėvynę planuoja kraustytis su graike žmona: kaip užsieniečiams susitvarkyti leidimą gyventi Lietuvoje?

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.06.05 20:10

Po 6-erių Graikijoje praleistų metų Darius su žmona norėtų atvykti gyventi į gimtąjį Vilnių. Kadangi jo žmona ne lietuvė, o graikė, vyrui kilo klausimas dėl užsieniečių gyvenimo Lietuvoje galimybių. „Ką reikėtų daryti, kur kreiptis, kokius dokumentus susitvarkyti, kad ji galėtų gyventi Lietuvoje kaip visavertė pilietė? Ar ji turės visas socialines garantijas?“ – laiške portalo LRT.lt rubrikai „Lituanica“ teiravosi skaitytojas.

Kaip aiškina projekto „Renkuosi Lietuvą“ koordinatorė, konsultantė Emilija Oleškevič, jei Lietuvos pilietis atvyksta su šeimos nariu iš kitos Europos Sąjungos (ES) valstybės, jam reikia pasirūpinti ES piliečio šeimos nario leidimo nuolat gyventi šalyje kortele.

Specialistė nurodo, kad dėl šios kortelės reikia kreiptis į Migracijos departamentą, bet prieš tai svarbu surinkti atitinkamus dokumentus (jų sąrašą galima rasti ČIA) ir užpildyti elektroninę anketą.

Šiuo atveju sutuoktinė graikė turėtų kreiptis dėl leidimo gyventi kaip ES valstybės narės pilietė, Lietuvos Respublikos piliečio šeimos narė, atvykusi į Lietuvą kartu su juo.

„Svarbu paminėti, kad, norėdamas gauti nuolatinį leidimą gyventi, užsienietis turi kreiptis dėl leidimo ne vėliau nei per 3 mėnesius nuo to laiko, kada Lietuvos pilietis deklaravo savo gyvenamąją vietą. Kitu atveju Migracijos departamentas nelaikys, jog asmenys atvyko iš užsienio kartu“, – paaiškina E. Oleškevič.

Ji pažymi, kad ES piliečiams leidimas nuolat gyventi galioja 10 metų, vėliau reikia jį atnaujinti. Vis dėlto, anot specialistės, pasitaiko atvejų, kai asmuo pateikia prašymą dėl leidimo nuolat gyventi, bet jam suteikiamas laikinas leidimas.

„Tokiu atveju galima pasiteirauti Migracijos departamento, kodėl taip įvyko. Gavus laikiną leidimą gyventi, jį galima pasikeisti po 5 metų“, – komentuoja konsultantė.

E. Oleškevič patikina, kad leidimą gyventi gavę užsienio piliečiai turi tokias pačias garantijas kaip ir Lietuvos piliečiai. Tiesa, jie, kaip ir Lietuvos piliečiai, turi atitikti tam tikras numatytas sąlygas, norėdami gauti socialines išmokas arba, pavyzdžiui, vaiko priežiūros išmokas.

„Gavusi šią kortelę, Graikijos pilietė galės gyventi bei dirbti Lietuvoje. Jeigu nedirbs, galės savarankiškai mokėti PSD išmokas ir būti drausta“, – nurodo specialistė.

Gavę leidimą gyventi Lietuvoje, užsieniečiai jau gali deklaruoti ir gyvenamąją vietą. „Užsieniečiui deklaruoti gyvenamąją vietą be leidimo gyventi ir asmens kodo neįmanoma, todėl iškart reikėtų gauti leidimą gyventi.

Tam, kad asmuo patvirtintų, jog turės, kur deklaruoti gyvenamąją vietą, būsto savininkas gali kartu atvykti į Migracijos tarnybą arba reikėtų pateikti nuomos sutartį arba notaro pasirašytą įgaliojimą. Lietuvos pilietis gali nevaržomai deklaruoti gyvenamąją vietą“, – pažymi E. Oleškevič.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el. paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt