Norintiems sugrįžti

2020.04.26 09:48

Psichologė patarė, kaip skaudų išsiskyrimą emigracijoje išgyventi vaikams: prireiks kantrybės

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.04.26 09:48

Jau penkerius metus Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Virginija LRT.lt rubrikai „Lituanica“ parašytame laiške atvirai papasakojo apie savo šeimos dramą. Kartu su vyru į Londoną emigravusi moteris po metų išsiskyrė. Dabar kartu su vaikais ji planuoja sugrįžti į Lietuvą, tačiau nežino, kaip išlaikyti emigracijoje liekančio buvusio vyro ir jųdviejų vaikų ryšį.

„Vaikai labai nori grįžti į Lietuvą su manimi, nes čia gyvena jų seneliai, draugai, bet kartu matau, kad jaučia kaltę kalbėdami apie tai su tėvu. Jis liks Jungtinėje Karalystėje ir čia planuoja toliau kurti savo gyvenimą. Nors šeima ir iširo, jis yra jų tėvas. Norisi palaikyti tą ryšį, bet matau, kad ir sūnus, ir dukra jaučiasi kalti dėl savo noro. Bandžiau su jais kalbėti, bet tai yra beviltiška“, – atviravo ji.

Pasak Virginijos, dabar jos sūnui yra 13 metų, o dukrai – 15. Ji daug kalbėjosi su vaikais, jie turi tvirtą nuomonę ir nenori palikti tėvo. Vaikai mano, kad išvykti gyventi toli nuo jo būtų savanaudiška.

„Vaikų tėvas nesileidžia į kalbas ir manau, kad tik gilina tokią vaikų nuomonę ir jausmą, kad neva jie daro kažką savanaudiško. Kaip geriausia pasielgti? Kaip kalbėtis su savo vaikais ir ką jiems sakyti? Ar reikėtų šioje situacijoje apskritai kalbėtis su vaikų tėvu ir bandyti jį paprotinti?“ – klausė emigrantė.

Šį skaitytojos klausimą pateikėme patyrusiai psichologei Oksanai Čekavičienei. Specialistė sako, jog skyrybos iš tiesų skaudžios būna ne tik tėvams, bet ir vaikams. Atžalos gali jausti įvairius jausmus nuo pykčio ir neapykantos iki gilaus savęs kaltinimo dėl nutrūkusių santykių tarp tėvų ar kažkurio iš jų.

„Vis dėlto kaip palengvinti vaikams tėvų skyrybų naštą? Svarbu, kad tėvai gerbtų vaikų poreikį laisvai bendrauti, praleisti laiką su kiekvienu iš tėvų. Negalima manipuliuoti vaikų jausmais, nes tai labai neigiamai gali atsiliepti jų psichikai.

Esant krizei, gali kristi vaikų pažangumas mokykloje, keistis miego ir valgymo įpročiai, atsirasti užsisklendimas ir atsiribojimas nuo šeimos ar draugų. Gilėjant kaltės jausmams vaikas gali jausti nepakeliamą dvasinį skausmą. Kančios išgyvenimas gali virsti savęs žalojimu arba mėginimu išeiti iš gyvenimo“, – kalbėjo specialistė.

Pasak O. Čekavičienės, skyrybos yra suaugusiųjų sprendimas, todėl patartina vaikams paaiškinti, kad tėvai vienas kito nemyli, bet juos labai myli ir nori jiems tik gero. Specialistė pataria su vaikais kalbėtis ne tik apie jų, bet ir apie savo jausmus.

„Tėvai laisva valia patys turi teisę rinktis, kur ir su kuo norėtų kurti savo ateitį po skyrybų, nepaisant vaikų norų. Juk vaikai dar nėra tiek subrendę, kad galėtų nurodyti, kaip tėvams gyventi, arba prisiimti atsakomybę už savo tėvų pasirinkimą.

Jūs grįžtate į tėvynę, o vaikų tėtis lieka užsienyje gyventi. Po skyrybų jūs esate atskira šeima ir esate laisvi priimti sprendimus, kaltės jausmams čia neturi likti vietos. Paauglystė – jautrus gyvenimo laikotarpis. Vaikai turi jausti, kad jie visada galės bendrauti ir susitikti net ir su toliausiai gyvenančiu tėvu. Linkiu tėvams savo vaikų daugiau klausytis ir juos girdėti, bet mažiau jiems patarinėti ir moralizuoti“, – patarė specialistė.

Anot psichologės, vaikai visada jaus mamos paramą, supratingumą ir gerbs ją už tai. Skyrybų laikotarpiu visos šeimos laukia nauji iššūkiai ir pokyčiai, nerimas ir džiaugsmas pakeliui į naują gyvenimo rutiną. Prireiks laiko, kantrybės ir nemažai supratingumo.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el.paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.