Aktualijos

2021.06.29 09:55

Užsienyje pasiskiepiję lietuviai susiduria su sunkumais – suvesti jų duomenų į e.sveikatą dar negalima

Goda Malinauskaitė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.29 09:55

Užsienyje nuo COVID-19 pasiskiepijusių lietuvių duomenų vis dar negalima suvesti į e.sveikatą. Dėl to norintieji pasinaudoti galimybių pasu Lietuvoje ar Europos Sąjungos skaitmeniniu COVID pažymėjimu, susiduria su nesklandumais. Sveikatos apsaugos ministerija sako ieškanti būdų spręsti problemą.

Šeimos gydytoja Toma Kundrotė skambučių su klausimu, ką daryti pasiskiepijus ne Lietuvoje, sulaukia kasdien. Užsienyje dirbantys ar studijuojantys lietuviai grįžę nori pasinaudoti galimybių pasu arba gauti Europos Sąjungos skaitmeninį COVID pažymėjimą. Tačiau informacijos e.sveikatos platformoje apie tai, kad pasiskiepijo užsienyje – nėra.

„E.sveikatos sistemoje jų kaip ir nėra, nėra skiepijimo fakto. Jie tada reikalauja, kad šeimos gydytojas suvestų, nes turi tam tikrus kažkokius dokumentus ar ten popierių kokį užpildytą ir jie nori, kad turėtų tą galimybių pasą“, – situaciją paaiškina šeimos gydytoja.

Tačiau apie užsienyje gautą paciento vakciną šeimos gydytoja užregistruoti e.sveikatos platformoje negali.

„Mes negalime pasitikėti užsienio šalies kažkokiu išduotu popieriumi, kuris dažniausiai būna tiesiog paprasta kortelė, be antspaudo, be jokio dokumento ir šiaip teisiškai tai nėra sutvarkyta, kad galėtume suvesti. Kadangi patys neskiepijame, tai mes kaip ir negalime suvesti skiepijimo fakto, nes patys to nepadarome“, – nurodo T. Kundrotė.

Užsienyje nuo COVID-19 pasiskiepijusių lietuvių duomenų vis dar negalima suvesti į e.sveikatą

Su tokia situacija susidūrė ir Jungtinėse Amerikos Valstijose pasiskiepijusios vilnietės Rasos Starkuvienės dukra.

„Dukra mokosi universitete Amerikoje ir sportuoja. Tai ji pasiskiepijo abiem „Pfizer“ vakcinomis ir gavo tą lapelį su vakcinų lipdukais, kuriuose yra partijos numeris. Deja, kai grįžo į Lietuvą ir kai visi čia pradėjo naudotis galimybių pasais ir artėja ES pasas, jos skiepai nebuvo įrašyti į e.sistemą“, – pasakoja R. Starkuvienė.

Dėl šios priežasties vilnietės dukra negali išsiimti ne tik galimybių, bet ir žaliojo paso.

„Atėjo laikas skraidyti po Europą dėl turnyrų, nes ji negali išsiimti ES paso, o tas lapelis yra išduotas Amerikoje ir tai jau yra žmogiškasis faktorius, kurį mes pasitinkame prie kiekvienos oro linijos vartų, kadangi ten stovintis žmogus sprendžia, ar tinka jam tas lapelis, ar netinka“, – nurodo vilnietė.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, suvesti duomenų į e.sveikatą iš užsienyje gautos pažymos šiuo metu galimybės nėra. Esą norėdamas pasinaudoti paslaugomis, užsienyje skiepytas žmogus gali parodyti skiepą patvirtinantį dokumentą.

„Jeigu asmuo negali prisijungti prie e.sveikatos ir tokiu būdu sugeneruoti galimybių paso ar skaitmeninio pažymėjimo, tokiu būdu Lietuvoje yra sudarytos sąlygos pateikti ir kitus užsienio šalyje išduotus patvirtinančius dokumentus apie atliktą skiepą ir tokie dokumentai mūsų šalyje taip pat yra priimami“, – sako sveikatos apsaugos ministro patarėja Asta Riukienė.

Pasak ministerijos atstovės, kaip į e.sveikatą suvesti duomenis apie užsienyje gautą skiepą šiuo metu yra diskutuojama su Registrų centru.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt