Naujienų srautas

Verslas2019.04.01 21:46

Lietuva pakliuvo į spąstus – žmonės palieka rajonus, nes ten nėra darbo, o verslas skundžiasi, kad nėra kam dirbti

Skurdžiau gyvenančių šalies rajonų verslininkai sako išgyvenantys kasdienę dramą – turi darbo vietų, neblogi atlyginimai, bet dirbti nėra kam.

O žmonės regionuose skundžiasi, kad atlyginimai priešingai - maži. Vadinamieji socialiniai spąstai pamažu verčia verslininkus svarstyti trauktis iš regionų arčiau didmiesčių.  Ekonomistai ir sociologai įspėja, kad darbo regionuose klausimus reikia spręsti kuo greičiau – ir verslininkams, ir valdžiai.

Vienoje didžiausių Joniškio rajone įmonių dirba apie 200 darbuotojų. Vadovas sako, kad rasti žmonių sunku. Pernai svarstė net galimybę atsivežti darbuotojų iš Ukrainos, tačiau šįmet pavyko rasti vietinių. Vidutinis atlygis įmonėje siekia 700 eurų – maždaug 300 mažiau, nei šalies vidurkis. Tačiau motyvaciją pakelti siekiama mokant vadinamąjį 13-ąjį atlyginimą.

„Šiai dienai galėčiau pasiūlyti bet kokios kvalifikacijos darbuotojui darbą. Pradedant nuo inžinieriaus, nuo elektriko, nuo technologo, nuo eilinio darbuotojo, santechniko – žmonėms yra ir atostogos, ir biuleteniai. Tai galėčiau pasiūlyti skirtingų specialybių darbuotojams darbą“, – sako bendrovės „Delikatesas“ pirmininkas Ričardas Milkintis.

Dar vienoje Joniškio įmonėje „Miltinuko receptas“ dirba 45 žmonės. Nekvalifikuotų darbuotojų atlygis maždaug 600, o kvalifikuotų – apie 1000 eurų. Darbdaviai skundžiasi, kad darbuotojų taip pat trūksta. Vyriausiasis finansininkas ir technologė į darbą Joniškyje važinėja iš Šiaulių.

„Nekvalifikuotų darbuotojų ieškome pačiame Joniškyje, o kvalifikuotų daugiau ieškome už Joniškio ribų, nes nėra tokio pasirinkimo kvalifikuotų darbuotojų Joniškyje pačiame“, – sako įmonės vyriausiasis finansininkas.

Pasak išrinktojo Joniškio mero Vitalijaus Gailiaus, kai kurie žmonės piktybiškai vengia dirbti.

„Vienos iš lengvosios pramonės įmonių vadovas sako: pikta, ateina pas tave įsidarbinti agentūros siųstas žmogus, atsineša šokoladą ir sako, direktoriau, va jums šokoladas, parašykit, kad neturit darbo. Vadovas sako, mieloji, ir jums turiu darbo, ir visiems kitiems turiu darbo, tik ateikite dirbti ir tikrai ne už minimumą“, – sako išrinktasis Joniškio meras.

Ekonomistai sako, kad nemažoje dalyje rajonų bedarbiai yra pakliuvę į nedarbo spąstus - pašalpos siekia tiek, kiek žmonės pagal savo kvalifikaciją uždirbtų. O jeigu prie išmokų dar prisiduriama nelegaliai dirbant, oficialiai dirbti neapsimoka. Esą tai viena priežasčių, kodėl verslas baidosi regionų.

„Mažiausias minimalus atlyginimas yra Zarasuose ir jis yra maždaug dvigubai mažesnis negu Vilniuje. Tai vieną vertus taip, verslas gal ir norėtų ten kažką kurti, nes išlaidos tarkime darbo jėgai ar darbuotojams būtų mažesnės, kitą vertus, ten dažnai nebėra kam dirbti. Susidaro toks užburtas ratas. Žmonės palieka šituos regionus, nes ten nėra darbo ir nėra galimybių, o verslas į tuos regionus nebeateina, nes ten nebėra žmonių. iš šio užburto rato pabėgti labai sudėtinga“, – sako LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Verslo konfederacijos prezidento teigimu, valdžios bandymai gaivinti rajonus ir šalies pakraščius naudos neatneša, todėl esą reikia galvoti apie didmiesčių plėtrą. Pasak Valdo Sutkaus, Vilnius, Kaunas ir Klaipėda turėtų tapti darbo, kultūros centrais į kuriuos žmonės važinėtų dirbti kasdien - tuo esą turėtų rūpintis darbdaviai.

„Mes Lietuvoje kažkaip įpratę labai sėsliai gyventi, kokioje nors kad ir vakarų Europoje, arba tuo labiau JAV, tai ten 100 km nėra rimtas nuotolis, o mums kartais jau ir 30 km didelis. Tai tą problemą reikia spręsti, kad žmonės galėtų gyventi savo gyvenvietėse, ten kur turi namus, ten kur yra jų bendruomenės ir dirbti galėtų važiuoti jau į stambesnius miestus, ten kur yra įmonės, tos, kurios kuria darbo vietas kurios gali mokėti padorų atlyginimą, tas pats liečia ir kultūrinius dalykus. Teatrai, įvairios pramogos ir pan. Aš manau, kad toks modelis yra realus, o ne toks, kai mes bandysime dirbtinai išplėtoti visas 60 savivaldybių“, – sako V. Sutkus.

Europos komisija prognozuoja, kad Lietuvos ekonomikos augimas šįmet ir toliau turėtų išlikti spartus. Tačiau ekonomistai atkreipia dėmesį – nedirbančiųjų esą daugiau nei jų buvo per krizę 2009-aisiais.

Plačiau - reportaže.

Panorama

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi