Verslas

2019.02.20 11:15

Švedijos televizija: „Swedbank“ įtariamas pinigų plovimu

ELTA 2019.02.20 11:15

Vienas didžiausių Švedijos bankų „Swedbank“ gali būti įsivėlęs į daugiau kaip 40 milijardų kronų (apie 3,5 milijardo eurų) išplovimą per aštuonerius metus, o sukčiavimo veiksmai tikriausiai susiję su dideliu skandalu banke „Danske Bank“. Tai rodo trečiadienį paskelbti Švedijos televizijos kanalo SVT atlikto tyrimo rezultatai. 

Televizijos kanalo duomenimis, milijardai kronų buvo išplauti per „Swedbank“ ir „Danske Bank“ filialus Baltijos šalyse, konkrečiai – Estijoje. SVT žurnalistai teigia susipažinę su dideliu paketu įslaptintų dokumentų dėl pervedimų tarp dviejų bankų klientų 2007–2015 metais. Tarp šių klientų – pašto bendrovės su juridiniais adresais Didžiojoje Britanijoje ir kompanijos be kontaktinių duomenų, nevykdančios jokios veiklos.

Dokumentai rodo, kad šios operacijos susijusios su anksčiau atskleistomis machinacijomis banke „Danske Bank“, kurių apimtis siekė 7 milijardus eurų. Švedų žurnalistai tvirtina, kad „Swedbank“ klientai pervedė apie 300 milijonų kronų (daugiau kaip 28 milijonus eurų) į 40 kompanijų su sutampančiais adresais sąskaitas. Žurnalistai taip pat aptiko duomenų apie tūkstančius banko klientų su sąskaitomis Baltijos šalyse, įregistruotų Belize ir Didžiosios Britanijos Mergelių salose, dažnai vadinamose lengvatinio apmokestinimo rojumi.

„Swedbank“ vadovė Birgitte Bonnesen žurnalistinio tyrimo metu nesutiko duoti interviu SVT. Pareiškimą spaudai paskelbė banko komunikacijos direktorius Gabrielis Franckė Rodau. „Kadangi galioja įsipareigojimas neskelbti pavardžių, mes neturime „Danske Bank“ klientų sąrašo, išskyrus žiniasklaidoje pasirodžiusias pavardes. Mes imamės veiksmų, kai gauname signalą, ir šis principas vis dar galioja. Mes ėmėmės priemonių, kai tik pamatėme rizikos indikatorius, ir esame ramūs dėl reikalų tvarkymo metodų mūsų banke“, – sakė jis.

Interviu naujienų agentūrai TT jis patvirtino, jog žurnalistai naudoja tuos pačius metodus, kurie naudojami banke, kai jo darbuotojai mėgina aptikti pinigų plovimo pėdsakus ir užkirsti jam kelią.