Verslas

2018.09.17 15:53

V. Vasiliauskas apie lietuvių pensijų kaupimą: tai yra bomba ateičiai

Dabartinės vyriausybės priimti pensijų sistemos pokyčiai – teisingas žingsnis, siekiant užtikrinti tvaresnę pensijų sistemą, tačiau to nepakaks. Taip Lietuvos banko (LB) konferencijoje „Lietuvos pensijų sistema: kaip užtikrinti socialiai teisingas ir tvarias pensijas?“ sako LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Pasak jo, reikės įgyvendinti dar tris pensijų sistemos patobulinimus, tačiau nerimą kelia gyventojų įpročiai. „Apie 800 tūkst. žmonių pensijai savarankiškai kaupia minimaliai arba iš viso nekaupia. Tai yra bomba ateičiai“, – teigia V. Vasiliauskas.

Vertindamas nuo kitų metų įsigaliosiančius pensijų sistemos pokyčius, V. Vasiliauskas sako, kad žengtas žingsnis teisinga linkme.

„Be jokios abejonės, labai svarbu, kaip nes sulauksime kitų metų sausio 1 d., nes įgyvendinimas bus labai svarbus. Net jei nepriekaištingai įgyvendinsime pensijų sistemos pokyčius, elementų, kuriuos reikės tobulinti, yra. Turiu mintyje poreikį didinti pirmosios pensijų pakopos skaidrumą. Ateityje šie klausimai taps dar svarbesni. Juos neišvengiamai turėsime spręsti, ir geriau anksčiau nei vėliau ar niekada. Būtent todėl jau šiandieną siūlau mūsų pensijų sistemos perspektyvą vertinti ne kelelių metų, o kelių dešimtmečių laikotarpiu“, – kalba LB valdybos pirmininkas.

Grėsmės Lietuvos pensijų sistemai – realios

Pasak V. Vasiliausko, grėsmės ir rizikos, su kuriomis susiduria Lietuvos pensijų sistema – realios. Esminės problemos yra dvi: skurdžios išmokos dabar ir dar skurdesnių pensijų išmokų perspektyva ateityje.

„Vidutinė senatvės pensija šiuo metu nėra tokia, kokios tikėtumėmės. Ji yra arti skurdo ribos. Santykis tarp buvusių darbo pajamų ir pensijos sudaro 35 proc., ES vidurkis – apie 50 proc. Todėl kas ketvirtas mūsų senjoras susiduria su skurdo grėsme. Tarptautinio valiutos fondo skaičiavimu, nereformavus sistemos bei atsižvelgiant į demografines tendencijas, per ateinančius dešimtmečius jau negalėtume kalbėti net apie 35 proc. santykį.

Esant tokioms tendencijoms, po poros dešimtmečių, skaičiuojant pensijas dabartine pinigų verte, pensijos būtų dar ketvirtadaliu mažesnės“, – pažymi S. Vasiliauskas.

Pasak jo, tai lemia žemas perskirstymo per biudžetą lygis: pernai perskirstymas nesiekė net 30 proc. BVP, kai ES  vidurkis – apie 40 proc.

„Tai visų pirma yra mokesčių politikos teisingumo ir efektyvumo klausimas. Tačiau net jei mokesčių sistemą pavyktų tinkamai patobulinti, greta perskirstymo yra ir dar viena problema – demografija“, – teigia V.  Vasiliauskas.

Anot LB valdybos pirmininko, tokiomis aplinkybėmis, svarbu sukurti paskatas, kad dirbantys gyventojai imtųsi kaupti asmeninį rezervą senatvei.

„Tačiau apie 800 tūkst. žmonių pensijai savarankiškai kaupia minimaliai arba iš viso nekaupia. Tai yra bomba ateičiai“, – teigia jis.

Vien tvaresnės pensijų sistemos neužteks

Pasak LB valdybos pirmininko, dabartinė pakoreguota pensijų sistema įgauna daugiau vientisumo.

„Pakeitus įmokų į antros pensijų pakopos fondus struktūrą, nelieka nei priežasčių, nei preteksto dirbtiniam pirmos ir antros pakopų supriešinimui. Atsiranda tikimybė, kad atsiras daugiau gyventojų, įsitrauksiančių į antrąją pakopą. Tai reiškia, kad daugės žmonių, kurie bus geriau pasirengę darbo pajamų netekčiai. Valstybei tai reiškia tvaresnę pensijų sistemą, demografinio šoko sušvelninimą“, – pastebi V. Vasiliauskas.

Tačiau, LB valdybos pirmininko teigimu, numatytų pakeitimų, siekiant užtikrinti didesnį pensijų sistemos tvarumą, nepakaks.

„Jei siekiame lygiuotis į geriausias tarptautines praktikas, reikės didesnio judėjimo į priekį. Stabilumas yra vertybė, tačiau Lietuvos pensijų sistemai reikės dar trijų patobulinimų. Visų pirma – glaudesnio įmokų ir išmokų santykio. Taip pat – daugiau skaidrumo, asmeninėmis sąskaitomis grįsto modelio.

Taip organizuota sistema, veikianti realaus laiko režimu, demonstruotų asmens įmokų sąsają su būsimomis išmokomis. Tai būtų papildoma motyvacija mokėti, atsisakyti šešėlinių pajamų. Na, o gyventojų švietimas – geriausias būdas sumažinti trumparegiškų pasirinkimų pavojus, jei žmogus susiviliotų didesnėmis pajamomis šiandien, o ne pakankamomis rytoj“, – dėsto V. Vasiliauskas.

Tačiau, kaip pastebi LB valdybos pirmininkas, su tokiomis problemomis susiduria daugybė išsivysčiusių ekonomikų, nesame tokie vieninteliai.