Verslas

2018.02.08 15:26

Lietuvos bankas: daugėja nuostolingai dirbančių įmonių

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.02.08 15:26

Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei 70 tūkst. įmonių, tačiau ne visoms gyvenimas saldus. Beveik 40 proc. iš jų dirba nuostolingai. Lietuvos bankas pastebi, kad per pastaruosius dvejus metus tokių įmonių padaugėjo maždaug 10 proc. punktų. Tai esą galėjo lemti kelios priežastys: spartus atlyginimų augimas, padidinęs verslo sąnaudas, ar sumažėjęs įmonių konkurencingumas. Tačiau analitikai neatmeta ir vadinamojo laviravimo tarp įstatymų tikimybės, kai įmonės rodo nuostolingą veiklą, siekdamos išvengti mokesčių.

„Tokios įmonės, ypač jei tai daroma piktybiškai, manau, vaikšto plonu ledu, nes jei ateityje norėtų ieškoti svarbių eksporto partnerių užsienyje arba susijungti su solidžiu partneriu, tai tas nuostolio rodymas gali pakišti koją“, – sako Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis.

Darbdavių atstovas tikina, kad tokia situacija jo nestebina. Esą tai natūralus reiškinys, kai auganti konkurencija ir kylantis darbo užmokestis išties dalį įmonių privertė dirbti nuostolingai. Tačiau tai esą nereiškia, kad jos pasmerktos bankrutuoti.

„Mano galva, jei tokios įmonės ir toliau orientuosis į brangius žmogiškuosius resursus, tai jų situacija dar blogės, todėl jiems vienintelis įmanomas variantas – labai stipriai pasižiūrėti, kaip išspręsti du klausimus: išeiti į eksporto rinkas, kur galėtų brangiau parduoti produktą, arba kaip reikia modernizuotis, kad žmogiškuosius išteklius pakeistų kažkokiais naujais technologiniais sprendimais“, – siūlo Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas.

Išsamiau – Augusto Stankevičiaus reportaže.