Verslas

2017.11.21 21:45

Lietuvos bankas pristatė momentinių mokėjimų paslaugą

Žaibiškai atliekami tarpbankiniai pervedimai – jau ne ateitis, o dabartis. Lietuvos bankas pristatė momentinių mokėjimų paslaugą, leidžiančią už paslaugas ar pirkinius pinigus pervesti ir juos gauti per kelias sekundes. Šiuo metu tai užtrunka kelias valandas, kartais ir dienas. Bankai teikti šią paslaugą dar neskuba, nes pradžioje turi ją įvertinti ir pritaikyti prie savo sistemų.

Šiuo metu pervesti pinigus iš vieno banko į kitą gali būti tikras galvos skausmas, nes pinigai į gavėjo sąskaitą keliauja kelias valandas, o kartais ir dienas. Pavyzdžiui, šiemet prieš kalėdinį savaitgalį atlikus pavedimą į kito banko sąskaitą, jis gavėją pasieks tik tarpušvenčiu, maždaug po 4 dienų.

Lietuvos bankas tokioms situacijoms turi išeitį – naująją mokėjimų sistemą, kuri piniginius pervedimus atliks akimirksniu. Vienas iš variantų, kaip tai galėtų atrodyti – susieti mobiliojo telefono numerį su banko sąskaita.

„Ir štai, tu esi identifikuojamas, tu žinai mano telefono numerį, tu žinai, kad pinigus pervedi man, aš paprašau tavęs, sakau mano numeris toks, tu man pervedi, o aš matau, kad lėšos įskaitytos. Ir jos įskaitytos ne į telefono numerį, o į sąskaitą, prie kurios numeris pririštas, prie kurios numeris pririštas“, – pasakojo Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Lietuvos bankas sako, kad tokie mokėjimai turėtų tapti atsiskaitymų grynaisiais rimtu konkurentu ir mažinti šešėlį. Pavyzdžiui, automobilių turguose, kur dabar esą mokėti elektroniniu būdu nenorima, nes tokie pervedimai trunka per ilgai.

Didieji bankai – „SEB“, „Luminor“ bei „Swedbank“ – teikti momentinių mokėjimų paslaugos neskuba, nes dar turi ją pritaikyti prie savo sistemų bei užtikrinti mokėjimų saugumą, tačiau pasirašė memorandumą, kuriuo įsipareigojo užtikrinti savo klientams galimybę gauti ir atlikti momentinius mokėjimus.

„Tai reiškia, kad bankai įsipareigoja, tiek Lietuvos bankui, tiek savo klientams, iki 2019 metų rudens įgyvendinti šitas paslaugas. Dar 3 bankai – „Šiaulių bankas“, „Danske“ ir „Citadele“ – įsipareigoja ir įgalins savo klientus priimti paslaugas, tai turim ne tik infrastruktūrą, bet ir ekosistemą“, – kalbėjo Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius.

Prie šios sistemos prisijungti ketina ir mobiliojo ryšio operatorių kuriama mobiliųjų mokėjimų platforma, kurios veiklą planuojama pradėti kitąmet.

Be Lietuvos, momentinių mokėjimų sistema nuo šiandien prieinama dar 7 šalyse, o ilgainiui turėtų veikti ir visoje mokėjimų eurais erdvėje.