Verslas

2017.11.21 15:46

Šaltiniai: Britanijos ministrai iš principo sutinka su didesne „Brexit“ sąskaita

BNS2017.11.21 15:46

Didžiosios Britanijos ministrai sutarė pasiūlyti daugiau pinigų Briuseliui per derybas dėl „Brexit“, tačiau tai turės būti įtvirtinta galutiniame susitarime dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos, antradienį sakė šaltiniai.

Įtakingiausi „Brexit“ stovyklos veikėjai, tarp jų užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, sutarė pasiūlyti daugiau pinigų tariantis dėl vadinamosios skyrybų sąskaitos, kad būtų galima pradėti kitą pasitraukimo derybų etapą ir pereiti prie prekybos, skelbia žiniasklaida.

Vyriausybės šaltinis naujienų agentūrai AFP patvirtino, kad pirmadienį vėlai vakare ministrai kabineto pakomitečio posėdyje sutarė pasiūlyti daugiau pinigų su sąlyga, jog tai bus dalis galutinio susitarimo. Tačiau jis pridūrė, jog apie konkrečius skaičius nebuvo kalbėta.

Dauning Strito šaltinis sakė: „Mes laikomės pozicijos, kad dėl nieko nėra sutarta, kol dėl to nėra sutarta derybose su ES. Jungtinė Karalystė ir ES turi žengti pirmyn drauge.“

„Bet koks pasiūlymas bus nulemtas bendros derybų pažangos“, – sakė jis dienraščiui „The Daily Telegraph“.

Ministrė pirmininkė Theresa May rugsėjį sakydama kalbą Florencijoje žadėjo, kad nė vienai ES valstybei narei neteks mokėti daugiau dėl Didžiosios Britanijos išstojimo.

Tai leidžia daryti prielaidą, kad Britanija dar maždaug dvejus metus po 2019-ųjų kovą numatyto išstojimo mokės į ES biudžetą, o bendra jos įnašų suma turėtų siekti apie 20 mlrd. eurų.

Remiantis britų žiniasklaidos pranešimais, vyriausybė gali padvigubinti šią sumą iki 40 mlrd. eurų. Tačiau net ir tokiu atveju šis skaičius bus gerokai mažesnis už ES reikalaujamus maždaug 60 mlrd. eurų.

Britanija nori, kad ES lyderiai gruodį vyksiančiame viršūnių susitikime sutartų, jog derantis dėl vadinamosios skyrybų sąskaitos, sienos su Airija statuso ir ES piliečių teisių pasiekta „pakankamai pažangos“, kad būtų galima pereiti prie derybų dėl būsimo JK ir ES prekybos susitarimo.

Th. May turi būti atsargi, nes nemažai jos Konservatorių partijos parlamentarų labai nepatenkinti, kad už išstojimą iš ES teks nemažai pakloti.

Buvęs konservatorių ministras Robertas Halfonas savaitgalį sakė, kad visuomenė pasius, jei Britanija įsipareigos mokėti didžiules sumas tokiu metu, kai yra smarkiai apkarpytos valstybės išlaidos.

„Jei pradėsime kalbėti, kad duosime ES 40–50 mlrd. svarų (45–56 mlrd. eurų), manau, visuomenė pasius“, – sakė jis BBC radijui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.