Verslas

2021.10.18 16:36

Vainienė: svarstoma riboti pirkėjų srautus prekybos vietose, kuriose nereikalaujama galimybių paso

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.10.18 16:36

Epideminei situacijai negerėjant, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovės Rūtos Vainienės teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija svarsto naujus ribojimus prekybos vietoms, kuriose neprašoma galimybių paso. Siekiant išvengti spūsčių, anot jos, svarstoma kontroliuoti pirkėjų srautus – prekiautojai būtų įpareigoti užtikrinti 30 kv. metrų vienam pirkėjui tenkantį prekybos plotą.

Nors, R. Vainienės manymu, pirkėjų srautų ribojimas yra veiksminga priemonė, per karantiną prekybininkai buvo įpareigoti užtikrinti 10–15 kv. metrų plotą. 30 kv. metrų plotas vienam lankytojui, pasak jos, būtų gana griežta priemonė.

„30 kv. metrų yra labai stiprus ribojimas, nes, pagal mūsų duomenis, didžiosiose parduotuvėse, kurios viršija 1,5 tūkst. kv. metrų, kur yra labai kritę srautai, ten vienam pirkėjui tenka 24 kv. metrai ir ten parduotuvės aidi, yra tuščia“, – LRT.lt sakė Prekybos įmonių asociacijos vadovė.

„Kuo gerai yra kvadratinių metrų ribojimas: a) tai yra labai taiklu epideminiu požiūriu, nes tai praretina pirkėjus [parduotuvės viduje, – LRT.lt], b) nekainuoja galimybių paso patikra“, – sakė R. Vainienė.

Vis dėlto, jos manymu, tokia priemonė turėtų būti taikoma kaip alternatyva. Jos aiškinimu, prekybos tinklams turėtų būti suteikta galimybė patiems apsispręsti, ar veikti su galimybių pasu, ar ribojant pirkėjų srautus.

„Dabar bus galimybė pasirinkti. Mūsų manymu, galimybė pasirinkti turėtų būti taikoma visoje prekyboje, ar veiki su galimybių pasu, ar su kvadratinių metrų ribojimais. Tas pats, kas buvo taikoma restoranams. Mūsų manymu, visiems tvarka turėtų būti vienoda, nes dabar ir ta nauja tvarka bus taikoma tik toms parduotuvėms, kurios yra iki 1,5 tūkst. kv. metrų“, – dėstė R. Vainienė.

Pasak Prekybos įmonių asociacijos vadovės, nevienodos sąlygos prekybos sektoriuje yra viena iš didžiausių problemų.

„Galimybių pasas visose kitose srityse, ar tai būtų pramogos, renginiai, kino teatrai, restoranai, yra taikomas visiems rinkos dalyviams vienodai. Tik prekyboje atsiranda skirtingos sąlygos. Kadangi dabar išgirdo mūsų argumentą, kad kvadratinių metrų ribojimas yra efektyvesnis ir taikomas visoje Europoje, jis turėtų būti taikomas ne tik kitoms parduotuvėms, kurios yra iki 1,5 tūkst., bet visoms vietoj galimybių paso, ne šalia, bet vietoj, kaip alternatyva“, – akcentavo R. Vainienė.

Apibendrindama R. Vainienė teigė, kad galimybių pasas prekyboje nepasiteisino ir turėtų būti keičiamas pirkėjų srautų ribojimu.

„Eksperimentas nepasitvirtino, mes tą labai akivaizdžiai matome. Yra normalu išbandyti priemonę, pamatai, kad ji neveikia, ir keiti efektyvesne. Tai yra protingas elgesys. Neprotingas elgesys yra matyti, kad neveikia, ir vis tiek neatsisakyti“, – komentavo ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt