Verslas

2021.08.05 13:00

Niūri lietuviškos naftos ateitis: ministerija laidoja, verslas sunerimęs, o geologai siūlo naujus išgavimo būdus

Marius Jokūbaitis, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.08.05 13:00

Lietuviška nafta neturi ateities, todėl jos gavybą svarstoma nutraukti. Į tokią aplinkos ministerijos poziciją sureagavo verslas ir ekspertai. Naftą išgaunančios įmonės LRT RADIJUI sako, kad toks sprendimas būtų klaida, o geologijos specialistai siūlo naujus būdus, kaip ieškoti juodojo aukso Lietuvos gelmėse.

Lietuviškai naftai, regis, jau skamba laidotuvių maršas. Gavyba Lietuvos telkiniuose sumažėjo iki rekordiškai žemo lygio, o nauji plotai jau nebežvalgomi.

Verslas piktinasi ministerijos užmojais

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas jau neslepia – ministerijoje yra svarstoma galimybė iš viso nutraukti jos gavybą sausumoje. Tai sukėlė naftos verslo pasipiktinimą – ar gali turėti ateitį lietuviškas juodasis auksas, jei taip kalba ministras?


„Tai jeigu ministras pasisako taip apie naftos gavybą ir ministerijoje yra netgi kuriamas planas ją sustabdyti?! Aš nežinau, kaip tai pavyktų, nes juk yra licencinės sutartys, dirba tarptautinės kompanijos. Po tokių ministro žodžių perspektyva tikrai nėra linksma“, – taip sako jau kelias dešimtis metų Lietuvoje naftą išgaunančios įmonės „Minijos nafta“ finansų direktorius Virgilijus Petuška.

Tiesa, geologijos specialistai mano, kad reikia ir toliau pumpuoti lietuvišką naftą, pradėti naują žvalgybą. Tačiau išgauti naftą esant dabartinėms sąlygoms – jau neapsimoka. Gamtos tyrimų centro mokslininkas, geologas Saulius Šliaupa irgi pripažįsta, kad verslas susiduria su kliūtimis.

„Iš tikrųjų dabar yra mažas išgavimas ir yra kliūtys, sakykime, iš biurokratinių pozicijų, formalumų, – teigia jis. – Tai tikrai nepadeda privačiam verslui, nes iš esmės tai yra privatus verslas. Jis pats sprendžia, ar jam apsimoka (vystyti naftos gavybos verslą – LRT), ar ne. Jeigu yra nelabai palankūs teisiniai sprendimai, tai privatus verslas ir žiūri, kad jam tai nelabai naudinga.“

Ministerija: naftos gavyba nebus skatinama

Šiuo metu atostogaujantis Aplinkos ministras cituojamas Statistikos departamento pranešime. Praėjusiais metais Lietuvoje išgauta 32 tūkst. tonų, ir tai yra mažiausias skaičius per du dešimtmečius.

Sėkmingiausi metai naftininkams buvo 2001-ieji, kai iš Lietuvos gelmių pavyko išgauti arti pusės milijono tonų juodojo aukso. Vėliau naftos gavyba nuolat mažėjo.

Priežastys taip pat seniai žinomos – naudojamuose telkiniuose nafta tiesiog baigiasi. Nauji plotai nežvalgomi, nes tam reikia ir investicijų, ir politinių sprendimų. Aplinkos ministras jau užsimena – ministerijoje yra svarstoma galimybė nutraukti jos gavybą sausumoje.

Ar tikrai rengiamas toks planas? Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė sako, kad ministeriją „tenkina toks natūralus naftos išteklių mažėjimas“. „Todėl siunčiame tokią žinutę, kad naftos gavyba Lietuvoje skatinama nebus, – ministerijos nuostatą patvirtina viceministrė. – Taip pat nesutinkame, kad naftos gavyba vyktų šalia saugomų teritorijų.

Mūsų, kaip valstybės, siekis yra gaminti energiją iš atsinaujinančių išteklių ir būtent tokią energiją padaryti pagrindine visuose sektoriuose: elektros, šilumos, transporto. Angliavandenilių gavybos mes nematome kaip veiklos, kuri sietųsi su žaliuoju kursu.“

Skundžiasi biurokratinėmis kliūtimis

Telkinius valdančios įmonės „Minijos nafta“ finansų direktorius V. Petuška sako, kad po tokių žodžių tikrai sunku tikėti naftos gavybos ateitimi Lietuvoje. „Aš galvoju, kad jeigu bus tokia pati pozicija, kaip ir šito aplinkos ministro, tai naftos gavybos ateitis neišvengiamai bus liūdna. Jau dabar yra liūdna išgirsi iš ministro tokias frazes... Man net žinokit sunku komentuoti, – nusivylimo neslepia V. Petuška. – Kai jie sako, kad ketina uždaryti naftos gavybą, tai parodo tik požiūrį į visą naftos verslą Lietuvoje.“

Kelis dešimtmečius Lietuvoje naftą išgaunančios įmonės finansų direktorius piktinasi, kad dėl biurokratinių kliūčių stringa naftos paieška Lietuvoje. Pasak jo, net neleidžiama žvalgyti ploto, kuriame jau anksčiau prasidėjo gavyba.

„Net kalbos nėra apie naujus licencinius plotus. Bandome dirbti savo plotuose, tačiau čia nieko negalima pasiekti dėl biurokratinio požiūrio. Net savame plote negali normaliai dirbti! Mes įrodėme, kad potencialus telkinys tęsiasi už licencinio ploto. Du metus laukėme to kito papildomo ploto, kai iš principo viską galima duoti per mėnesį. Juk mes viską pateikėme, viskas atitiko sąlygas“, – sako V. Petuška.

Geologijos tarnyba: nafta turi būti išgaunama ir toliau

Tiesa, Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Giedrius Giparas nėra toks skeptiškas. Jis mano, kad nafta Lietuvoje turėtų būti ir toliau išgaunama. „Kodėl ji (naftos gavyba – LRT.lt) turėtų būti stabdoma?, – retoriškai klausia jis. – Naftos gavyba tendencingai mažėja jau penkti metai. Tai natūralu, nes ištekliai senka. Tačiau kalbėti apie kažkokį (naftos gavybos – LRT.lt) stabdymą yra tikrai per anksti.“

Geologijos tarnyba yra Aplinkos ministerijos žinioje. Giedrius Giparas pasakoja, kad skelbiami nauji konkursai žvalgyti naftą Lietuvoje.

„Yra paskelbtas konkursas Šilutės-Tauragės plote. Žinoma, tai nėra dideli telkiniai, tačiau tam tikras susidomėjimas gali būti. Visgi reikia pabaigti tuos išteklius racionalai iki galo – užbaigti gavybą ir tada likviduoti gręžinius. Tai yra valstybės turtas ir mes negalime jo tiesiog atsisakyti“, – tikina G. Giparas.

Skeptiškai vertina išgavimo jūroje perspektyvą

Susidomėjimas gali būti, tačiau kol kas ir jo nėra. Buvo skelbiamas naftos gavybos konkursas dar neišžvalgytuose Tauragės ir Šilutės naftos plotuose. Bet, Aplinkos ministro duomenimis, norinčių jame dalyvauti neatsirado – vietiniams šis projektas per sudėtingas, o užsienio investuotojams – per mažas.

Daug ką pasako ir naftos gręžėjų ir Kintų bendruomenės konfliktas. Vietos gyventojai sukilo, nes plotas, kuriame norėta pumpuoti naftą, yra pernelyg arti gyvenamųjų namų, turizmo ir maitinimo vietų. Taigi vienintelė likusi išeitis – naftos gavyba jūroje.

Rusai jau senokai Kaliningrado regione pumpuoja naftą, latviai taip pat žvalgosi savo teritorijoje. Lietuva irgi turėjo tokių ketinimų, tik kiek jie realūs? „Minijos naftos“ finansų direktorius įsitikinęs, kad jeigu nepavyksta sausumoje, nepavyks ir jūroje.

„Jeigu neįmanoma sausumoje išgauti, kur išgavimas yra žymiai lengvesnis, tai neįsivaizduoju, kaip sektųsi naftą išgauti jūroje, – stebisi pašnekovas. – Tai yra absoliučiai kiti reikalavimai ir visiškai kitokios lėšos. Tai yra žymiai sudėtingesni gavybos procesai.“

Sieks kompensacijos iš Rusijos

Lietuva nėra įteisinusi naftos gavybos jūroje, neleidžia jos išgauti ir iš telkinių po Kuršių mariomis. Aplinkos ministerija sako nesutinkanti, kad tai vyktų šalia saugomos teritorijos. Aplinkos viceministrė R. Radavičienė LRT RADIJUI patvirtina, kad sprendimo žvalgyti naftos jūroje nėra. „Esame gavę tam tikrų užklausų, tačiau rimtų ketinimų tą daryti nematome didelės prasmės“, – tvirtina ji.

Geologijos tarnybos vadovas G. Giparas pastebi, kad Lietuvai priklausanti Baltijos jūros dalis dar yra neišžvalgyta teritorija. Jei būtų politinė valia, darbus būtų galima pradėti ir ten.

„Mes 30 ar kiek daugiau metų tą naftą siurbiame. Taigi, natūralu, kad ji kažkada pasibaigs. Tačiau mes turime 80 struktūrų Baltijos jūroje, kurios dar nėra ištirtos. Čia atsiranda kitas jautrus klausimas, mat Baltijos jūroje jau ir taip yra nemaža tarša, – akcentuoja G. Giparas. – Tai šiuo klausimu reikia aiškios politinės valios – ar mes darome kažką su savo ištekliais, ar nedarome?“

Aplinkos ministerijoje svarstoma galimybė pareikalauti iš Rusijos, kad ši susimokėtų už išgaunamą naftą iš Kaliningrado srityje, prie pat sienos su Lietuva, eksploatuojamo telkinio D6. Jūroje esanti D6 platforma matoma iš Nidos paplūdimio ir tikėtina, kad telkinys apima abiejų valstybių teritoriją. Tokiu atveju pagal pasaulinę praktiką šio telkinio eksploatuotojai turėtų dalytis gaunama nauda.

Tokia žvalgyba, kaip paskaičiavo Aplinkos ministerija, kainuotų apie tris-penkis milijonus eurų ir dabar svarstoma, ar tai ekonomiškai naudinga.

Plačiau šia tema – radijo reportaže.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.