Verslas

2021.06.15 12:37

Seime įsisiūbavo diskusijos dėl elektroninių cigarečių – siūloma uždrausti skysčius su skoniais

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt, BNS2021.06.15 12:37

Antradienį Seimas ėmėsi svarstyti siūlymą, kuriuo siekiama uždrausti prekiauti elektroninių cigarečių skysčiais su skoniais. Išimtis būtų taikoma tik tabako kvapui ar skoniui.

Po balsavimo Seimo nariai pritarė Antano Matulo pataisai, kuri numato, kad įstatymas, jam pritarus, turėtų įsigalioti nuo kitų metų liepos 1 d.

Balsuojant dėl viso projekto po svarstymo Seimo nariai taip pat pasisakė už ribojimą. Už balsavo 59 parlamentarai, prieš buvo 5, susilaikė 12 parlamentarų.

Galutinis sprendimas dėl šio projekto turėtų būti priimtas rudens sesijoje.

Laisvės partijos atstovė Morgana Danielė, pasisakydama prieš siūlymą, atkreipė dėmesį, kad Lietuva tapt viena iš kelių Europos Sąjungos valstybių, priėmusių panašias nuostatas.

„Ši valdžia žadėjo mažiau draudimų, tačiau štai ir vėl turime įstatymų projektą, su kuriuo taptume trečia vastybe ES, unikalia valstybe vėl savo unikaliu draudimu“, – tvirtino M. Danielė.

Demonstruodama elektroninę cigaretę Seimo nėra teigė esanti tikra, kad dauguma parlamentarų nežino, kaip ši technologija veikia ir nėra jos bandę.

„Šita cigaretė užpildyta mėtų ir vyšnių aromato skysčiu. Joje nėra nikotino. Daugybė žmonų visame pasaulyje siekia mažinti rūkymo keliamą žalą ir ieško alternatyvų. Technologijų amžiuje tokių alternatyvų vis daugėja, technologijos tobulėja. Šitų cigarečių esminė dalis yra jų skoniai. Būtent skoniai padeda pajusti, koks nemalonus yra tabakas, ir rinktis mažiau žalingą alternatyvą, pereiti prie jos. Tai – pagrindinė motyvacija. Tai rodo ir apklausos“, – tvirtino M. Danielė.

Jos teigimu, priėmus pakeitimą, elektroninės cigaretės neišnyks, tačiau rūkantieji skysčius pradės pirkti internete, siųsdamiesi juos iš užsienio valstybių.

„Jeigu atidarome kokią nors Pandoros skrynią šiame Seime ir šioje sesijoje, tai yra tai yra ta skrynia, nes mes sukuriame dar vieną labai patrauklų draudžiamą, neleidžiamą produktą nepilnamečiams. Uždraudę e.

cigarečių skysčius, toliau turėtume drausti ir e. parduotuves, jeigu norime, kad jie neįsigytų tokių produktų“, – teigė M. Danielė.

Ji pateikė pavyzdį – 60 žmonių JAV mirė ir dar tūkstančiai žmonių buvo hospitalizuoti, įsigiję elektroninių cigarečių skysčių ir juodosios rinkos. Kaip tikino parlamentarė, uždraudus elektroninių cigarečių skysčius su skoniais, į juodąją rinką galėtų atsigręžti ir Lietuvos rūkantieji.

Pasiūlymo autorius, konservatorius Mykolas Majauskas Seimo tribūnoje tvirtino, kad vis dėlto diskusija šįkart vyksta dėl medžiagų, kurios patrauklios pirmiausia jauniems žmonėms

„Iš tiesų atkreipsiu dėmesį, kad mes šiandien kalbame apie chemines medžiagas, kurios yra patobulintos taip, jog jos būtų patrauklesnės nepilnamečiams. Yra visokiausių – šokolado, sausainių, bananų, vyšnių, aviečių – kokio tik nori skonių, kad nepilnamečiai išbandytų tuos produktus.

Kai kalbama, kad jie yra mažiau žalingi, tai aš atkreipsiu dėmesį, kad viskas priklauso nuo nikotino druskos koncentracijos tuose produktuose. Žinome ne vieną apsinuodijusių nepilnamečių žmonių atvejį kai jie vartojo šiuos produktus“, – kalbėjo M. Majauskas.

Argumentuodamas, kad elektroninės cigaretės su skoniais skirtos būtent jauniems žmonėms, jis ragino apsilankyti prekybos centruose.

„Jeigu kam trūksta argumentų, kad šie produktai skirti nepilnamečiams, siūlau apsilankyti prekybos centre ir pasižiūri, kad stovi eilėse prie šių produktų parduotuvių. Netruksite įsitikinti, kad būtent nepilnamečiai jaunuoliai stovi prie šių parduotuvių ir bando įsigyti šiuos produktus“, – kalbėjo M. Majauskas.

Jis taip pat tvirtino, kad didelę dalį rinkoje esančių produktų sudaro nelegalūs produktai. M. Majauskas pridūrė, kad ir tėvams ar mokytojams nustatyti, ar vaikai naudojasi elektroninėmis cigaretėmis, itin sudėtinga, nes nuo šių cigarečių nei ant rankų, nei ant drabužių nelieka kvapo.

M. Majauskas akcentavo, kad šis pasiūlymas netaikomas tiems skysčiams, kurie turi tabako skonį, nebūtų taikomas.

Konservatorė Jurgita Sejonienė, reaguodama į M. Danielės pasisakymą, teigė, kad nėra mokslinių įrodymų, pagrindžiančių, jog elektroninės cigaretės yra mažiau žalingos.

„Vienintelė alternatyva rūkymui yra metimas rūkyti. Ir tai yra moksliškai įrodyta. (...) Mes negalime uždrausti rūkyti, bet mažinti prieinamumą ir patrauklumą privalome“, – tvirtino J. Sejonienė.

Reaguodama į tai M. Danielė teigė taip pat norinti pasiremti moksliniais įrodymais: „Norėčiau kalbėti apie tai, kad kitose šalyse ši technologija siūloma metantiesiems rūkyti nemokamai, kad žmonės išbandytų ir kuo skubiau pereitų prie alternatyvų, kurios mažiau žalingos sveikatai.“

Pasiūlymas pateiktas dar praėjusioje kandencijoje

Seimas spręs, nuo kada tokios pataisos įsigaliotų – nuo šių metų lapkričio ar nuo 2022-ųjų liepos, kad verslas per šį laiką galėtų prisitaikyti prie permainų, taip pat išparduoti atsargas.

Konservatoriai Mykolas Majauskas ir Vytautas Kernagis pataisas dėl elektroninių cigarečių ir jų pildyklių skysčius su kvapais uždraudimo pateikė 2019-jų rugsėjį. Paskui jų pataisas savo parašais parėmė „valstiečių“ lyderiai Ramūnas Karbauskis ir Agnė Širinskienė, bet pataisų buvusios kadencijos Seimas taip ir nepriėmė.

Per pataisų pateikimą Seimui M. Majauskas aiškino, kad uždrausti elektronines cigaretes, jeigu nikotino turinčiame skystyje yra kvapiųjų medžiagų, reikia taip darant jas mažiau patrauklias nepilnamečiams. Liberalas Simonas Gentvilas piktinosi, kad Seimui uždraudus aromatizuotas elektronines cigaretes, jų nebegalės įsigyti ir suaugusieji.

Dabar į rinką neleidžiama tiekti elektroninių cigarečių ir jų pildyklių su skysčiu, jeigu jame yra vitaminų arba kitų priedų, kurie sudaro įspūdį, kad elektroninės cigaretės ir jų pildyklės yra naudingos ar mažiau kenksmingos sveikatai.

Taip pat negalima įvežti ir kofeino arba taurino, o taip pat kitų priedų ir stimuliuojamųjų junginių, kurie siejami su energija ir gyvybingumu, turinčių cigarečių ir jų pildyklių skysčių.

Draudžiami ir skysčiuose esantys priedai, nudažantys išsiskiriančias medžiagas, arba kurie nesudeginti turi kancerogeninių, mutageninių ir toksiškai veikiančių reprodukciją, vadinamųjų KMR savybių.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) teigia – Lietuvoje vartojančių elektronines cigaretes daugiau negu Europos Sąjungos vidurkis, o ir vartotojų amžius vis jaunėja. Daugiausia problemų kelia tai, kad poveikis sveikatai vis dar nėra nuodugniai ištirtas.

„Taip, duomenų trūksta ir jie turėtų būti ilgalaikiai. Nėra taip lengva ištirti poveikį sveikatai, bet pagal turimus statisnius duomenis mes matome, kad pas mus paplitimas yra žymiai didesnis ir vartotojų amžius jaunesnis“, – aiškino NTAKD atstovė Inga Bankauskienė.

Seimas dėl pataisų balsuoti turėtų rudens sesijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.