Verslas

2021.05.27 11:44

Seimas apsisprendė: subsidijos už prastovas mažės keliais šimtais eurų, tačiau atsiras subsidijos po prastovų

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.05.27 11:44

Parlamentarai per galutinį balsavimą pritarė mažinti maksimalų subsidijos dydį prastovose esantiems žmonėms. Liepos–rugpjūčio mėnesiais maksimali subsidija už prastovas mažės iki 578, o vėliau – iki 385 eurų (dabar maksimali subsidija siekia iki 963 eurų), tačiau ir vėl bus mokama subsidija po prastovų. 

Už Užimtumo įstatymo pakeitimą Seime balsavo visi balsavusieji Seimo nariai – 122 parlamentarai.

Užimtumo įstatymo pakeitimai numato kiek kitokią išmokų savarankiškai dirbantiems žmonėms bei subsidijų mokėjimo tvarką.

Kaip ir praėjusiais metais, darbdaviai ir vėl galės gauti subsidiją po prastovų į darbą grįžtantiems darbuotojams. Tiesa, ji bus šiek tiek mažesnė ir bus mokama 2 mėnesius.

Subsidija po prastovų bus mokama už kiekvieną darbuotoją, kuriam per 6 kalendorinius mėnesius ne trumpiau kaip 75 darbo dienas (ne mažiau 600 darbo valandų) buvo paskelbta prastova, o jo darbo vietai išlaikyti darbdaviui buvo mokama subsidija darbo užmokesčiui prastovų metu. Darbuotojas taip pat negalėjo būti atleistas iš darbo.

Subsidija po prastovų bus mokama liepos ir rugpjūčio mėnesius. Pirmą mėnesį subsidija po prastovų sieks 100 proc. darbo užmokesčio, bet ne daugiau kaip 0,9 minimalios mėnesio algos (MMA), arba beveik 578 eurus popieriuje, o antrąjį – 0,6 MMA, arba 385 eurus popieriuje.

Taip pat pritarta keisti ir subsidijų mokėjimo tvarką. Tęsiantis karantinui, darbdaviai darbuotojams vis dar gali skelbti prastovas, jeigu negali suteikti darbo.

Nuo šių metų pradžios už prastovose esančius darbuotojus per karantiną kompensuojamas visas (100 proc.) prastovų metu darbuotojui priskaičiuotas ir išmokamas darbo užmokestis, tačiau maksimalus kompensuojamas dydis siekia 1,5 MMA, t. y. 963 eurus popieriuje.

Tokia tvarka išliks iki birželio 30 d., o jau liepos ir rugpjūčio mėnesiais ji bus kitokia. Liepos mėnesį subsidijos darbo užmokesčiui dydis sudarys 100 proc., bet ne daugiau kaip 0,9 MMA, t. y. 578 eurus popieriuje, antrą mėnesį – 0,6 MMA, arba 386 eurus popieriuje.

Subsidijos darbo užmokesčiui bus mokamos iki rugpjūčio 31 d. Seimas taip pat nutarė, kad subsidijos už prastovas darbuotojams būtų mokamos ne grynaisiais, o pavedimu.

Taip pat pritarta šiek tiek keisti sąlygas gauti paramą savarankiškai dirbantiems (260 eurų išmoka) bei ieškantiems darbo asmenims (212 eurų išmoka).

Savarankiškai dirbantiems žmonėms atsiras daugiau sąlygų: per pandemiją jų pajamos turėtų būti kritusios bent trečdaliu, o 12-os paskutinių mėnesių pajamos iš veiklos – neviršijusios 3120 eurų, t. y. 12 minimalių vartojimo poreikių dydžių per metus.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė teigė, kad paramos paketas valstybei kainuos apie 130 mln. eurų.

Jis taip pat pabrėžė, kad epideminei situacijai gerėjant reikia mažinti ir paramos apimtis, o ją skirti tik labiausiai nukentėjusiems.

„Pritarę šiems pakeitimams sukursime filtrą, kuris leis remti tik tuos, kurie yra nuo COIVD-19 nukentėję labiausiai ir patyrę didžiausius apribojimus.

Laisvėjant suvaržymams valstybės parama turi trauktis. Nors patys pasiūlymai apima apie 130 mln. eurų, kaina yra didelė. Tačiau verta pastebėti, kad pirmo karantino poprastovinės priemonės kainavo daugiau nei 600 mln. eurų. Dabar teikiamas pasiūlymas leis efektyviai naudoti resursus“, – Seime sakė parlamentaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.