Verslas

2021.02.05 12:23

Verslininkai neapsikentė karantino ribojimų ir pasiuntė žinią: Vilniuje ir Klaipėdoje surengtos smulkiojo verslo laidotuvės

protesto akcijos surengtos Panevėžyje, taip pat ir kituose miestuose; atnaujinta 13.48
Radvilė Rumšienė, Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.02.05 12:23

Neseniai sulaukę vilties atnaujinti veiklą, tačiau karantino ribojimų švelninimo taip ir nesulaukę smulkieji verslininkai penktadienį susibūrė į akciją, kuria siekiama išreikšti nuomonę apie šiuo metu susiklosčiusią situaciją.

Vilniuje smulkieji verslininkai rinkosi prie Vyriausybės. Nors iš pradžių akcijos organizatoriai planavo uždegti žvakutes ir vainikus palikti prie pačios Vyriausybės, apsaugos darbuotojai susirinkusiesiems nurodė, kad privalu laikytis 70 metrų atstumo. Dėl šios priežasties akcija buvo perkelta ir žvakutės uždegtos prie Vinco Kudirkos paminklo.

Prie Klaipėdos rotušės, kur dirba miesto meras ir yra Vyriausybės atstovo tarnyba, vidurdienį atneštas kryžius – surengtos simbolinės smulkiojo verslo laidotuvės.

Neseniai svajonę ir vėl grįžti į darbą paleidę smulkieji verslininkai neslepia susierzinimo ir nevilties dėl šiuo metu jiems nepalankios situacijos.

Prie Klaipėdos rotušės susirinkę keli protestuotojai rankose nešėsi kryžių, perjuostą juoda gedulo juostele.

„Laidojame smulkų verslą“, – tokiu šūkiu išreikšti savo pozicijos atvyko verslininkai.

Juodą kryžių Klaipėdos rotušėje padėję protestuojantys smulkieji verslininkai: visi ieškome savo vietos po saule

Protestuotojai teigia nesutinkantys su sveikatos ekspertų grupės sprendimais tęsti griežto karantino taikymą.

Viena iš šios akcijos organizatorių susirinkusiems žurnalistams teigė, kad laukė ir tikėjosi laisvesnio karantino bei atlaisvintos galimybės verslams dar šią savaitę.

„Norime, kad grąžintų demokratiją“, – žiniasklaidai sakė grožio paslaugų studijos įkūrėja Živilė Mažeikaitė.

Ž. Mažeikaitė teigė, kad penktadienį surengta akcija – simbolinė.

„Šiandien yra ta diena, kai mes pagaliau sakome, kad galbūt laikas pakilti nuo sofų ir pradėti kažką daryti veiksmais. Tai mūsų šiandien toks veiksmas šiandien simbolinis – mes norime, kad mus pamatytų ir išgirstų“, – dėstė Ž. Mažeikaitė.

Į šią akciją atėję verslininkai kritikos žėrė Sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui bei karantino ribojimams, situacijos valdymui.

„Tai, kas vyksta, mūsų netenkina. Mes matome, kad viskas ne taip, kaip mes norėtume, kad būtų. Mes norėtume pasikeitimų. Mes nesame tie, kurie su ištiesta ranka prašome tų varganų 257 eurų. Mes norime dirbti“, – dėstė vienas akcijos dalyvių, grožio studijos „ŽM Studija“ dalininkas Tomas Navalinskas.

Smulkaus verslo atstovai neslėpė susierzinimo dėl to, kad sugriežtinus karantiną buvo leista dirbti didiesiems prekybos centrams, kur žmonės buriuojasi kur kas aktyviau nei, pavyzdžiui, nedidelėse parduotuvėse ar grožio salonuose, kur žmonių srautus suvaldyti yra kur kas lengviau.

T. Navalinskas taip pat tvirtino, kad grožio paslaugas teikiantys specialistai iki veiklos sustabdymo dirbo ypač atsakingai, laikėsi visų aukščiausių higienos reikalavimų ir yra pasiruošę tą daryti toliau, mat to išmoko per pirmąjį karantiną.

Verslininkas pabrėžė, kad grožio sektoriaus atstovai sunkumų patiria viso karantino metu, mat net ir tada, kai veikla buvo leidžiama, klientų srautas buvo pastebimai menkesnis nei prieš pandemiją – dėl renginių ir švenčių ribojimų žmonės esą rečiau kreipėsi į grožio paslaugas teikiančius specialistus.

Tai, kas vyksta, mūsų netenkina.

Be to, esą pasigendama ir pagalbos smulkiajam verslui.

„Mes galime pabūti mėnesį, pusantro galime pakentėti, bet kai valstybėje prasideda dvigubi standartai ir nėra komunikacijos, tada žmonės darosi pikti“, – teigė T. Navalinskas.

Jis akcentavo, kad grožio meistrai nori atnaujinti veiklą ir siūlė leisti smulkiajam verslui atnaujinti veiklą, griežtai paisant griežtų saugumo priemonių.

Prie akcijos Klaipėdoje prisijungusi kirpėja dirbanti Raminta LRT.lt sakė, kad vidurdienį palaikyti kolegų verslininkų ji atvyko iš solidarumo.

Moteris teigė, kad dar iki griežtų suvaržymų kirpyklose buvo taikomos rekomenduotos taisyklės, pasak Ramintos, tai būtų galima daryti ir dabar, net jei priemonės būtų dar griežtesnės.

„Būtų įmanoma užtikrinti saugumo reikalavimus, dezinfekciją“, – sakė į protesto akciją atvykusi kirpėja.

Tiesa, protestuotojų Klaipėdoje buvo vos keli žmonės, dar keletas atvyko jų palaikyti.

Socialinėje erdvėje buvo galima matyti, kad panašias protesto akcijas planuota surengti ir kituose miestuose, tarp jų – Vilniuje, taip pat Panevėžyje.

Akcija Panevėžyje: dalyvavo apie 50 žmonių, degintos žvakės, nešti vainikai

Panevėžio smulkaus verslo atstovų akcija pavadinimu „Laidojam smulkius lyg kokius mulkius“ prasidėjo penktadienio vidurdienį.

Kaip LRT RADIJUI sakė čia akciją stebėjusi žurnalistė Vesta Tizenhauzienė, prie akcijos prisijungė grožio specialistai, suvenyrų pardavėjai, gėlininkai, kanceliarinių prekių prekybininkai, kurių priekaištas Vyriausybei toks pat – nelygybė leidžiant dirbti stambioms parduotuvėms, tokios privilegijos nesuteikiant smulkiesiems.

Per valandą prie protesto akcijos, pasak laidai „Lietuvos diena“ kalbėjusios žurnalistės, prisijungė apie 50 dalyvių, vieni nešė vainikus, kiti – žvakes ar vėliavas su gedulo juostomis.

Planuota, kad protestuotojai prie Vyriausybės atstovų įstaigos padės vainikus, tam iš anksto paruošta vieta – kūgis, pažymėtas gedulo juosta, tačiau atvykę policijos pareigūnai jiems to daryti neleido, paaiškindami, kad tame pačiame įsikūręs teismas, prie kurių, pagal galiojančius teisės aktus, draudžiama būriuotis arčiau kaip 75 metrus nuo pastato.

Akcijos dalyviams dėl to teko persikelti į kitoje gatvės pusėje esantį Sausio 13-ios skverelį. Čia taip pat budi ir viešąją tvarką užtikrina policijos pareigūnai.

Burtis į protestą kvietė per socialinius tinklus

Pirmiausia į šalies valdžios sprendimą nešvelninti karantino ir neleisti atsidaryti grožio salonams bei mažoms parduotuvėms verslininkai sureagavo socialiniuose tinkluose, ten nuskambėjo raginimai burtis ir išreikšti savo poziciją.

„Tylos minute pagerbsiu savo svajonę, paleisdama tolyn. Kaip ir daugelis žmonių. Kurie kūrė ir daug dirbo. Raginu visus atnešti po žvakę ar gėlės žiedą kaip simbolį prie savo savivaldybių ar laisvę žyminčių paminklų. Mes norime būti išgirsti“, – kviesdama į akciją socialiniame tinkle „Facebook“ rašė viena iš akcijos organizatorių, grožio paslaugų studijos „ŽM Studija“ įkūrėja Ž. Mažeikaitė.

Tokią grožio specialistės mintį palaikė nemažai šios verslo rūšies atstovų. Komentuodami šį kvietimą jie tvirtino, jog jaučiasi diskriminuojami ir žlugdomi dėl šalies valdžios sprendimų leisti dirbti didiesiems prekybos centrams, o mažuosius įpareigoti stabdyti ar smarkiai apriboti veiklą paliekant galimybę veikti tik prekių atsiėmimo punktus.

„Žmonės tiek į save įdėjo darbo, siekių, žinių ir viskas taip griaunama, nes neleidžiama dirbti. Gaila, kad viskas taip griūna“, – dėstė socialiniame tinkle Auklėtoja Neringa pasivadinusi moteris.

Kai kurie komentatoriai siūlė tokią akciją surengti prie Seimo.

Vyriausybė karantino gniaužtų šią savaitę dar neatlaisvino

LRT.lt primena, kad trečiadienį Vyriausybė atidėjo sprendimą dėl karantino švelninimų, kurie būtų leidę veikti grožio salonams ir mažoms ne maisto prekių parduotuvėms.

Tokį sprendimą Vyriausybė priėmė paklausiusi Ekspertų tarybos nuomonės – pastaroji antradienio vakarą išreiškė nepritarimą tam, kad būtų švelninamas karantinas. Remiantis Ekspertų tarybos priimtu sprendimu, mažos ne maisto prekių parduotuvės su atskiru įėjimu iš lauko galėtų pradėti veikti, kai bus pasiektas 150 naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 d. lygis. Grožio salonai galėtų atsiverti šiam rodikliui sumažėjus iki 100 atvejų.

Trečiadienį Lietuvoje buvo fiksuojama 414,9 susirgimo COVID-19 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 d.

„Jeigu mažėjimas bus toks, kaip dabar, tai mums tikrai prireiks keleto savaičių, kad sumažėtų rodikliai iki minėto lygmens. (...) Mes matome susirgimų skaičius, viruso mutaciją, tačiau taip pat suprantame žmonių psichologinės sveikatos būklę, streso lygį. Todėl labai sudėtinga yra pasakyti datą. Mes vengiame tai daryti, nes nežinome, kada tai bus. Tai gali būti ir labai greitai, bet gali būti, kad teks laukti ir mėnesį“, – LRT.lt teigė Sveikatos ekspertų tarybos narė Ramunė Kalėdienė.

Su tokia ekspertų pozicija nesutiko ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, ji po Vyriausybės posėdžio trečiadienį teigė, kad dabartinė epidemiologinė situacija leidžia švelninti karantino ribojimus.

„Mes, žinoma, labai vertiname ekspertų žinias. Tačiau kaip žmonės, kurie priima sprendimus ir mato, kaip tie sprendimai veikia žmonių gyvenimus, mes prisiimame atsakomybę. Aš laikausi pirminės nuostatos, kad dabartinis susirgimų skaičius turi leisti veikti grožio paslaugoms ir prekybininkams“, – spaudos konferencijoje sakė A. Armonaitė.

Apie atidedamą sprendimą verslininkai nežinojo

Reaguodami į atidėtą sprendimą smulkieji verslininkai ir grožio specialistai neslėpė nuostabos bei pasipiktinimo.

„Šiek tiek buvome visi nustebę, nes tikrai labai tikėjomės ir laukėme. Kažkaip vis dėlto tikėjomės, kad išgirsime mums palankų sprendimą, bet yra, kaip yra. Pasikartosiu, kad mes, kirpėjai, grožio specialistai, kurie yra sukūrę sau ir kolegoms darbo vietas, kurie yra smulkiojo verslo atstovai, tikrai nenorėtume būti pamiršti, palikti jūroje. Norime išplaukti, pradėti darbus, sugrįžti į tuos darbus, nes mūsų verslai žlunga su kiekviena diena“, – LRT.lt trečiadienį komentavo Lietuvos kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos pirmininkė Jolanta Mačiulienė.

Tiek prekybininkus, tiek grožio specialistus vienijančių asociacijų atstovai LRT.lt tvirtino apie Vyriausybės planus atidėti sprendimą nebuvę informuoti, tad iki pat Vyriausybės posėdžio tikėjęsi, kad atlaisvinimai bus priimti.

„Nelabai, tiesą pasakius, suprantu šio teisėkūros proceso. Tikrai labai... kaip čia pasakius... numušė ūpą. Taip gal švelniai reikėtų pasakyti“, – LRT.lt sakė Prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė.

Grožio specialistai taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad gyventojai vis dažniau grožio paslaugų ieško nelegaliai. Į nelegalų darbą atsigręžia ir kai kurie specialistai.

„Tai yra neadekvatu ir reikia kuo greičiau imtis veiksmų: arba didinti paramą, arba leisti saugiai atlikti grožio paslaugą, nes srautai yra minimalistiniai, o nelegalumas (paslaugų – LRT.lt) auga nežmoniškais tempais“, – LRT.lt teigė Permanentinio makiažo meistrų asociacijos vadovas Mantas Vaitkevičius.

Verslininkai savo teises sieks ginti teisme

Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė teigė, kad nukentėjęs verslas netylės ir savo teises gins teisme.

„Mūsų taryba ir kitos asociacijos mano, jog valstybė turėtų pritarti grupiniams ieškiniams ir netgi apmokėti, nes tai yra teisėti lūkesčiai ir jų mes tikrai turime teisę tikėtis. Jeigu šiandien didysis prekybos centras, turintis tokias pačias ir netgi blogesnes sąlygas negu smulkieji, veikia, tai kodėl negali to daryti smulkusis verslas?“ – LRT TELEVIZIJOS laidoje sakė D. Matukienė.

Ketvirtadienį socialiniuose tinkluose buvo kviečiama prisijungti prie smulkiųjų verslininkų ir grožio specialistų protesto akcijų, jos planuotos keliuose Lietuvos miestuose.

Penktadienį 11 val. su smulkiaisiais verslininkais ir grožio specialistais susitiko prezidentas Gitanas Nausėda. Vėliau toks susitikimas planuojamas ir su ministre pirmininke Ingrida Šimonyte.