Verslas

2020.12.29 07:57

Istorinis IPO „Ignitis grupės“ vadovams gali būti itin dosnus – 2024 metais galės gauti iki 200 tūkst. vertės akcijų

atnaujinta 16.20
Marius Jokūbaitis, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.12.29 07:57

Valstybei priklausančios „Ignitis grupės“ vadovai už šių metų darbą gali tikėtis grupės akcijų už beveik 200 tūkstančių eurų. Dar tiek pat jie galės tikėtis ir kitais metais ir iki pat kadencijos pabaigos, o jei kadencija bus pratęsta – akcijų galės gauti iki pat 2024 metų, sužinojo LRT RADIJAS. Taip atsitiks, jei iki 2024 m. pagrindiniai grupės vadovai įgyvendins jiems iškeltus tikslus. Dėl to 2024 metais sprendimą turės priimti grupės Stebėtojų taryba.

Pažėrė valstybei priklausančio holdingo akcijų

Žalią šviesą tam savo kadencijos pabaigoje uždegė buvęs finansų ministras Vilius Šapoka, pasirašęs įsakymą rugsėjo 16 dieną.

Iš viso vadovams už šiuos metus atiteks 9497 akcijos, o didžiausia dalis atiteko grupės vadovui Dariui Maikštėnui – 45 tūkstančių eurų vertės akcijos. Kiti vadovai ir valdybos nariai galės gauti mažiau. Pavyzdžiui, ESO vadovas Mindaugas Keizeris už šiuos metus galėtų gauti 13 tūkstančių eurų vertės akcijas.

Tokioms kalėdinėms dovanoms gruodį pritarė „Ignitis grupės“ stebėtojų taryba. Šios pirmininkas Darius Daubaras sako, kad tokio skatinimo tikslas – auginti vadovų motyvaciją, didinti lojalumą, siekti ilgalaikių rezultatų.

„Įmonė tapo biržoje listinguojama bendrove. Paprastai tokios įmonės turi akcijų opcionus vadovams pagal geriausią praktiką. Akcininkui svarbiausia yra kurti vertę, ir toks tikslas keliamas vadovams. Jie turi būti apdovanojami gerais rezultatais, kad vadovai pasiektų ambicingus tikslus“, – sakė D. Daubaras.

Pasak jo, svarbiausia yra akcijų vertė – ją vadovai turi auginti. Už tai ir gaus akcijų.

Tiesa, yra sąlygų. Apdovantiems vadovams iškelti tikslai iki 2024 metų. Jei tikslus pasieks – akcijas gaus. Bet įdomu tai, kad „Ignitis grupės“ valdybos kadencija baigiasi jau 2022 metais. Tais pačiais metais baigiasi ir grupės vadovo Dariaus Maikštėno kadencija. Tačiau tai esą nesutrukdys procesui – plušantys vadovai kasmet gaus po doze valstybinio holdingo akcijų.

Buvęs vadovas abejoja

Tačiau buvęs „Lietuvos energijos“, vėliau pasivadinusios „Ignitis grupė“, vadovas Dalius Misiūnas abejoja, ar tokios dovanos dalijamos skaidriai. Jis kelia klausimą, kodėl ministras tam pritarė tik kadencijos pabaigoje. Be to, lieka neiašku, kaip keliami ilgalaikiai tikslai vadovams ir valdybai, kuriai darbas baigsis jau 2022 metais.

„Gali kilti abejonių dėl sprendimo. Kadenciją baigiantis ministras įpareigojo stebėtojų tarybą, kuriai liko metai. Įpareigojo skirti akcijas valdybai, kuriai liko pusantrų metų. Kaip valyba dirbs kai baigsis jos kadencija?“ – stebėjosi D. Misiūnas.

Paprastai keičiantis valdžiai valdybos, pasibaigus kadencijai, taip pat keičiamos. Ir skiriamos naujos. „Ignitis grupės“ stebėtojų tarybos pirmininkas D. Daubaras neneigė – yra rizikos, kad pasikeis vadovai, tad dalis tikslai ir liks tik popieriuje. Tačiau akcijomis galės būti apdovanojami ir būsimi vadovai.

„Laikui begant rezultatai gal ir nebus pasiekti, bet tai suteiks paskatas kitiems vadovams“, – teigė jis.

Ministro padėka už svajonės išpildymą?

Vis dėlto Dalius Misiūnas mano, kad taip buvęs finansų ministras Vilius Šapoka taip atsidėkojo „Ignitis grupės“ vadovams už išplatintą akcijų emiciją.

„Toks ministro sprendimas yra susijęs su grupės IPO. Tai buvo ministro ambicija, jis taip norėjo įsirašyti į istoriją ir čia padėka už tai“, – įsitikinęs D. Misiūnas.

Primename, kad šiais metais „Ignitis grupė“ sėkmingai pabaigė viešą akcijų siūlymą (ang. Initial Public Offering, IPO) instituciniams ir mažmeniniams investuotojams. Bendrovė sėkmingai pritraukė 450 mln. eurų – gerokai daugiau nei visi iki šiol Lietuvoje vykę IPO kartu sudėjus.

Ministrė palaiko sprendimą, tačiau sieks įsigilinti į detales

„Ignitis grupės“ įmones prižiūri Finansų ministerija. Naujoji ministrė Gintarė Skaistė LRT RADIJUI į šį klausimą sutiko atsakyti tik raštu.

„Toks motyvacinis įrankis – darbuotojų ar vadovų skatinimas akcijomis, kai valstybė išlaiko savo turimą akcijų kiekį – vertinamas teigiamai. Tai yra įprasta praktika daugelyje Europos Sąjungos šalių, norint pritraukti ir išlaikyti kompetentingus įmonės darbuotojus, didinti jų motyvaciją, siekiant ilgalaikių ir tvarių strateginių tikslų.

Toks motyvacinis įrankis šiemet pradėtas taikyti AB „Ignitis Grupė“. Mūsų žiniomis, tokia motyvacinė sistema dar anksčiau pradėta taikyti akcinėje bendrovėje „Klaipėdos nafta.

Tačiau norint reikšti palaikymą šioje konkrečioje situacijoje, reikėtų įsigilinti į konkrečias detales ir detaliau susipažinti su įmonės strategija, siektinais rodikliais ir vadovams iškeltais tikslais. Kadangi Vyriausybė pasikeitė prieš nepilną mėnesį, to padaryti dar nepavyko.“, – teigiama komentare.

D. Maikštėnui – sėkmingi metai

Didžiausią dovaną gavęs „Ignitis grupė“ vadovas Darius Maikštėnas šiuos metus gali pavadinti sėkmingais pajamų prasme.

Vidutinis mėnesio atlyginimas siekė dešimt tūkstančių eurų. Kintamoji dalis, kaip rodo Grupės finansiniai duomenys, sudaro dar tris tūkstančius eurų. D. Misiūnas skaičiuoja, kad metinė premija ir gautas akcijų skaičius D. Maikštėną pavers didžiausias pajamas gaunančiu vadovu valstybiniame sektoriuje. Pasak D. Misiūno, mėnesinės „Ignitis grupės“ vadovo pajamos gali siekti apie 20 tūkstančių eurų.

„Taigi nuo 2017 metų šį suma padvigubėjo“, – pastebėjo buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas.