Verslas

2016.02.29 10:15

Pienininkai stums iš posto V. Baltraitienę: Darbo partijos programos nevykdysime

Liepa Želnienė, 15min.lt 2016.02.29 10:15

Pastarosios savaitės sunkios ne tik streikuojančių mokytojų iš kėdės verčiamai Darbo partijos deleguotai švietimo ir mokslo ministrei Audronei Pitrėnienei, bet ir kitai „darbietei“ žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei. Besąlygiško jos atsistatydinimo pareikalavę pieno gamintojai sako, kad, jei ministrė nesitrauks pati, tai ją kovo pabaigoje iš posto išstums į Vilnių suvežtos karvės.

Praėjusią savaitę į išplėstinį  posėdį susirinkusi Pieno gamintų asociacijos taryba nutarė reikalauti besąlygiško žemės ūkio ministrės V. Baltraitienės atsistatydinimo. Ir ne tik to. Pienininkai išvardino dar devynis punktus Vyriausybei, kurių neįvykdžius, net jei ministrės ir neliks, karvės bus ruošiamos ekskursijai į sostinę. 

Pienininkai reikalauja kompensuoti 70 mln. eurų nuostolių už 2015 m., kuriuos pieno gamintojai patyrė dėl Rusijos embargo, dalį PVM, surenkamo už pieno produktus, atiduoti jo gamintojams, ir atleisti 30 proc. Žemės ūkio ministerijos ir jai pavaldžių įmonių darbuotojų.

Pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis portalui 15min.lt sako, kad šie reikalavimai šią savaitę bus aptarti su premjeru Algirdu Butkevičiumi. Premjeras kol kas tikina, kad V. Baltraitienė neturi atsistatydinti, nes Vyriausybė ką galėjo, tą padarė.

„Mes atiduodame savo reikalavimus ir, jei jie nebus įvykdyti iki kovo 23 dienos, tada mes važiuojame į Vilnių ir bus atvežta 200 karvių, pereisim per Gedimino prospektą, o paskui bus ir kitos akcijos. Mes nenusileisime. Mes ne mokytojai, kad sėdėdami protestuotume“, – tikina Pieno gamintų asociacijos vadovas Jonas Vilionis. 

Iš ministrės nieko nebesitiki Pasak jo, vienintelė likusi viltis – premjeras, mat su žemės ūkio ministre susitarti nebeatrodo įmanoma. „Pieno gamintojai dabar yra atsidūrę tokioje padėtyje, kad kyla tik klausimas – būti ar nebūti. Su valdžia bendravimas toks, lyg mes būtume akli, o jie kurti. Mes jokios bendros kalbos nerandame. Ministrė mūsų problemų nesprendžia, nėra jokios strategijos žemės ūkyje, o mūsų padėtis vis blogėja“, – sakė J. Vilionis.

Jis pabrėžė, kad karvių augintojai skundžiasi ne be reikalo. Pernai Lietuvos pieno gamintojai patyrė 93 mln. eurų nuostolių, iš kurių buvo kompensuota tik 24,46 mln. eurų.

„ES mes gauname pačią mažiausią kainą ir pačią mažiausią subsidiją. Austrai gauna 522 eurus, o mes – 99“, – sako jis. 

Negana to, pieno kainos vis labiau mažėja. Šiuo metu, pasak J.Vilionio, smulkesni ūkininkai tegauna 8–10 centų už litrą pieno, o daugių daugiausia galima gauti 21 centą už litrą. 

„Mažiau nei už vandenį moka. Dar tie, kur grūdais vertėsi, pernai nuostolius kompensavo iš jų, tačiau šiemet jau ir grūdai 100–120 eurų už toną tik kainuos. Nebus iš ko kompensuotis“, – perspėja J. Vilionis. 

Anot jo, tokioje sudėtingoje situacijoje pieno perdirbėjai ūkininkams nepadeda, o dar labiau kenkia, nes šią vasarą grasina pieno supirkimo kainas sumažinti dar kartą.

Ministrės partijai nedirbs 

J. Vilionio teigimu, tokioje situacijoje ministrė nieko nepadarė, kad padėtų ūkininkams, o kaip tik jiems trukdė. 

„Investicijų projektai iš Kaimo plėtros programos valdų modernizavimui dalijami į kairę ir į dešinę. 3 mln. litų skirti šiltnamiams Kėdainiuose statyti, o iš 60 tūkst. pieno gamintojų tik 230 gavo europinę paramą. Tai kur mes einame?“ – retoriškai klausė jis. 

Be to, jis pažymi, kad ministrė žlugdo ūkininkų savivaldą, nes šiemet nutarė nebeskirti paramos Žemės ūkio rūmams.

„Ministrė neskyrė finansavimo 120 tūkst. eurų Žemės ūkio rūmams, o ministerijoje dirba 330 biurokratų, jei skaičiuosime visas aplipdytas agentūras, išeis net 3,5 tūkst. žmonių, o ką jie padaro? Nieko“, – piktinosi jis. 

J.Vilionis tikino, kad vienintelis V. Baltraitienės tikslas užimant žemės ūkio ministrės pareigas buvo pasitarnauti partijai, o ne ūkininkams. 

„Šita ministrė toliau negali tęsti darbo, nes ji nedirba žemės ūkiui, o mes nevykdysime Darbo partijos programos. Tikrai mes nevykdysime. Jei ministrė atėjo tik partijai gera daryti ir susiveda tik savus martusevičius ir pinskuvienes, dar kažkokius žuveliokus, tai tie žmonės nieko nesupranta apie žemės ūkį“, – sakė J. Vilionis.

Lietuvoje karvių neliks?

Pieno gamintojų asociacijos vadovo teigimu, vietinio maisto gamyba turėtų būti ne mažiau svarbus dalykas už energetinę nepriklausomybę ar karinį saugumą. 

„Išnaikinom linus, išnaikinom kiaules, dabar išnaikinsime karves, liks tik grūdai, kuriuos gali nors į pečių pilti, nes nėra kur dėti. Prezidentė kalba apie energetinę nepriklausomybę, karinį saugumą, ekonominę nepriklausomybę, o kaip su maisto nepriklausomybe? Ar šiandien ją turime? Vaisius, daržoves atsivežame, kiaulieną atsivežame, pieną atsivežame, gal ir gerai taip, bet kas mokės tiems 60 tūkst. ūkininkų pašalpas?“ – klausė J. Vilionis. 

Anot jo, nuostolių patyrę pieno ūkių savininkai per metus jau atsikratė daugiau nei 13 tūkst. karvių.

Dar pernai vasarį Lietuvoje buvo auginamos 313 tūkst. karvių. Dabar jų belikę 299 700.

Ministerija: pienininkais rūpinamės

Žemės ūkio ministerija tikina, kad pienininkų sunkumus lemia pasaulinė pieno krizė ir aiškina dėmesio tam skirianti ypač daug dėmesio. 

„Pieno sektorius – tai mūsų prioritetinis klausimas, todėl kiekvieną dieną situacija yra analizuojama ir ieškoma sprendimų. Suprantu ūkininkų nepasitenkinimą pieno supirkimo kainomis, tačiau žemos kainos yra ne tik Lietuvoje, o visame pasaulyje. Tikimės, kad paramos priemonėmis galėsime sumažinti ūkininkų nuostolius“, – kalba žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė. 

Ministerija nurodo, kad šiemet pieno gamintojams bus skiriama maksimali galima pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama – numatyta 17,15 mln. eurų. 

„Šią paramą, kaip ir 2015 m., planuojama skirti tik tiems ūkiams, kurie šiuo metu laiko melžiamas karves. Šią paramą planuojama išmokėti ūkiams jau kovo–balandžio mėnesiais – taip anksti šios lėšos dar niekada nebuvo mokėtos. Taip pat šiais metais 45 proc. viso susietosios paramos voko bus skiriama pieno gamintojams – 25,3 mln. eurų už melžiamas karves ir 4,6 mln. eurų – už pieninius bulius“, – teigia ministerija. 

Premjeras V. Baltraitienės neveja

Premjeras Algirdas Butkevičius tvirtina, kad žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė neturėtų atsistatydinti dėl sunkios padėties pieno gamybos sektoriuje.

„Galiu pasakyti, kad praėjusiais metais žemės ūkio ministrė kartu važiavo į Briuselį ir pateikė skaičiavimus apie pieno gamintojų nuostolius. Vyriausybė skyrė pinigų, kiek leidžia Europos Sąjungos įsipareigojimai“, – praėjusį trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Jo teigimu, šiais metais taip pat bus stengiamasi paremti pieno gamintojus iš valstybės biudžeto.

J. Vilionis tikina nepolitikuojantis

Pienų gamintojų asociacijos vadovas J. Vilionis yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos narys, su šia partija, tiesa, nesėkmingai dalyvavo rinkimuose į Seimą bei Europos Parlamentą. Pienininkai versti V. Baltraitienę užsimojo likus mažiau nei metams iki Seimo rinkimų.

Tačiau jis tikina, kad ministrės V. Baltraitienės atstatydinimo siekiama be politinių motyvų. 

„Čia jokios politikos negali būti. Čia grynai ūkiniai reikalai. Aš esu ūkininkas, turiu 300 karvių, pieną parduodu „Marijampolės konservams“ ir aš kalbu tik apie pieną, o ne apie politiką. Neagituoju už nieką. Aš neisiu ir į Seimą, man reklamos nereikia“, – sakė jis portalui 15min.lt.

Visi pieno gamintojų reikalavimai:

  • ​Žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės atsistatydinimas

  • 70 mln. eurų  nuostoliams už 2015 m. kompensuoti.

  • „Pienas LT“ pieno perdirbimo įmonei – svarbaus ekonominio projekto statusas ir 15 mln. eurų investicijoms.

  • Pieno rinkos gyvybingumo palaikymo fondas iš už pieną surenkamo PVM dalies (16 proc.).

  • Tiesioginių išmokų už pirmuosius hektarus (perskirstymo išmokos) schemos netaikymas.

  • 2016-aisiais metais už kvotinio pieno toną mokėti po 25,20 eurų.

  • 30 proc. sumažinti Žemės ūkio ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojų skaičių.

  • Ūkio subjektų, perkančių – parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo atšaukimas.

  • Vyriausybės spaudimas ES skirti papildomą finansinę paramą.

  • Žemės ūkio rūmų veiklos finansavimas.